Novinky ze světa antivirů pro PDA

Tři významné softwarové společnosti, zabývající se (mimo jiné) výrobou antivirových programů, před nedávnem ohlásily ve svém tiskovém prohlášení dokončení výroby antivirů pro tzv. handheldy, neboli kapesní počítače.
Tři významné softwarové společnosti, zabývající se (mimo jiné) výrobou antivirových programů, před nedávnem ohlásily ve svém tiskovém prohlášení dokončení výroby antivirů pro tzv. handheldy, neboli kapesní počítače. Symantec (Symantec Antivirus), F-Secure (F-Prot) a McAfee (VirusScan) mezi sebou navzájem soutěží, kdo ovládne více z již plného trhu s AV produkty.

Symantec toto léto již představil technologii pro kapesní počítače s PalmOS. F-Secure začátkem tohoto měsíce vyvinul (podle svého vyjádření) první software a celou infrastrukturu pro EPOC od Symbianu. A konečně McAfee brzy začne prodávat „McAfee VirusScan HandHeld“, který by měl ochránit PalmOS, PocketPC, Windows CE a Symbian EPOC.

Živě komentuje: Antivirové firmy se nám opět snaží dokázat, že AV programy mohou a měly by být nasazeny úplně všude. Vzhledem ke stále rostoucí nabídce kapesních počítačů, které víc a více pronikají mezi lidi, zde vzniká prostor pro další software. AV firmy tuší, že je to pro ně další šance, jak vyniknout. Nejsou to už firmy, co bývaly – malá firmička v zapadlé části města vyvíjející dvoumegový prográmek. Dnes se jedná o velké společnosti, které se navzájem kupují a prodávají, pořádají konference a večírky. Jejich distribuční síť je rozlehlá po celé Evropě a Americe a v každé části této pavučiny jsou lidé, kteří mají kontakty na policii (v případě masového rozšíření nějakého viru, viz ILOVEYOU) a především na „vyzvědače“, kteří jim ještě za tepla donášejí nejnovější viry. Tyto firmy rostou a mají čím dál tím větší vliv. Přechod na kapesní počítače je jen záležitost prestiže – „my to taky umíme, i když je to zbytečné“.

Proč to nekoupit?

1) Podle vyjádření všech tří společností neexistují žádné škodlivé programy (viry, červy, trojské koně) pro handheldy. „Ale šance vzniku podobného software roste, tak jako roste komplexnost systémů a jejich rozšířeností“ je sice hezký, ale celkem nic neříkající argument. Taky si přece nikdy nekoupíte sprej proti hmyzu, který sice ještě neexistuje, ale možná vznikne.

2) „Pokaždé, když je handheld synchronizován s domácím počítačem, může dojít k přenosu infekce.“ Koupí tohoto antiviru zaplatíte dvakrát za jednu věc. Pokud budete mít na svém domácím počítači nainstalovaného „rezidenta“, tzn. antivirus, který kontroluje všechny soubory, s nimiž pracujete, nemůže dojít k infekci – při synchronizaci by měl AV na domácím počítači okamžitě zahlásit infiltraci a příp. infikované soubory vyléčit/smazat.

Diskuze (1) Další článek: Prohlížeč ProductView Express pro internet

Témata článku: Software, Windows, Antivirová firma, PDA, „ PDA, Infekce, Malá firmička, Svět, Šance


Určitě si přečtěte

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 82

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

** XPS 13 nastartoval trend notebooků bez rámečků ** Letošní model kompletně přechází na USB-C ** Navzdory malému tělu se řadí výkon ke špičce

Tomáš Holčík | 34

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku