Novinky ze světa antivirů pro PDA

Tři významné softwarové společnosti, zabývající se (mimo jiné) výrobou antivirových programů, před nedávnem ohlásily ve svém tiskovém prohlášení dokončení výroby antivirů pro tzv. handheldy, neboli kapesní počítače.
Tři významné softwarové společnosti, zabývající se (mimo jiné) výrobou antivirových programů, před nedávnem ohlásily ve svém tiskovém prohlášení dokončení výroby antivirů pro tzv. handheldy, neboli kapesní počítače. Symantec (Symantec Antivirus), F-Secure (F-Prot) a McAfee (VirusScan) mezi sebou navzájem soutěží, kdo ovládne více z již plného trhu s AV produkty.

Symantec toto léto již představil technologii pro kapesní počítače s PalmOS. F-Secure začátkem tohoto měsíce vyvinul (podle svého vyjádření) první software a celou infrastrukturu pro EPOC od Symbianu. A konečně McAfee brzy začne prodávat „McAfee VirusScan HandHeld“, který by měl ochránit PalmOS, PocketPC, Windows CE a Symbian EPOC.

Živě komentuje: Antivirové firmy se nám opět snaží dokázat, že AV programy mohou a měly by být nasazeny úplně všude. Vzhledem ke stále rostoucí nabídce kapesních počítačů, které víc a více pronikají mezi lidi, zde vzniká prostor pro další software. AV firmy tuší, že je to pro ně další šance, jak vyniknout. Nejsou to už firmy, co bývaly – malá firmička v zapadlé části města vyvíjející dvoumegový prográmek. Dnes se jedná o velké společnosti, které se navzájem kupují a prodávají, pořádají konference a večírky. Jejich distribuční síť je rozlehlá po celé Evropě a Americe a v každé části této pavučiny jsou lidé, kteří mají kontakty na policii (v případě masového rozšíření nějakého viru, viz ILOVEYOU) a především na „vyzvědače“, kteří jim ještě za tepla donášejí nejnovější viry. Tyto firmy rostou a mají čím dál tím větší vliv. Přechod na kapesní počítače je jen záležitost prestiže – „my to taky umíme, i když je to zbytečné“.

Proč to nekoupit?

1) Podle vyjádření všech tří společností neexistují žádné škodlivé programy (viry, červy, trojské koně) pro handheldy. „Ale šance vzniku podobného software roste, tak jako roste komplexnost systémů a jejich rozšířeností“ je sice hezký, ale celkem nic neříkající argument. Taky si přece nikdy nekoupíte sprej proti hmyzu, který sice ještě neexistuje, ale možná vznikne.

2) „Pokaždé, když je handheld synchronizován s domácím počítačem, může dojít k přenosu infekce.“ Koupí tohoto antiviru zaplatíte dvakrát za jednu věc. Pokud budete mít na svém domácím počítači nainstalovaného „rezidenta“, tzn. antivirus, který kontroluje všechny soubory, s nimiž pracujete, nemůže dojít k infekci – při synchronizaci by měl AV na domácím počítači okamžitě zahlásit infiltraci a příp. infikované soubory vyléčit/smazat.

Diskuze (1) Další článek: Prohlížeč ProductView Express pro internet

Témata článku: Software, Windows, Svět, Šance, Malá firmička, Infekce, „ PDA, PDA, Antivirová firma


Určitě si přečtěte

Galerie: Navštívili jsme Cosmos Discovery. Uvidíte Sojuz, Mir i kokpit raketoplánu

Galerie: Navštívili jsme Cosmos Discovery. Uvidíte Sojuz, Mir i kokpit raketoplánu

** Brno hostí do konce léta unikátní výstavu Cosmos Discovery ** Uvidíte zde celou historii kosmonautiky ** Stovky originálů i detailních maket

Jakub Čížek, Antonín Trčálek | 4

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

** Vědci vymysleli nový systém obrany proti hackerům ** Pomocí speciálního systému implementují do softwaru spoustu chyb ** Tyto chyby nejsou zneužitelné, což útočník zjistí až po čase

Karel Javůrek | 27

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 58

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 117


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny