Novinky z hardwaru: VIA pracuje na nových čipsetech s podporou DDR3

VIA pracuje na nových čipsetech s podporou DDR3 * Novinky u Nvidie * Sandisk představil nové produkty * OCZ DDR2-800 s nízkým časováním

VIA pracuje na nových čipsetech s podporou DDR3

Společnost VIA by na konci tohoto roku měla uvést dva nové čipsety s podporou operačních pamětí DDR3. Ty jsou určené pro procesory Intel, od Celeronů až po čtyřjádrové Core 2 Extreme. Čipsety VIA PT960 a PM960 jsou si naprosto podobné, pouze PM960 obsahuje navíc integrovanou grafickou kartu S3 Chrome9 HD. Podporovat budou sběrnici až do frekvence 1333 MHz, operační paměti DDR2 do frekvence 1066 MHz a nejnovější DDR3 až s frekvencí 1333 MHz. Oba druhy pamětí však budete moci zapojit pouze v jednokanálovém režimu. Novinkou bude také podpora nové verze PCI Express 2.0, samotný čipset bude mít jeden ×16 PCI Express 2.0 slot a čtyři ×1 PCI Express sloty.

Co se týče grafického čipu S3 Chrome9 HD, který bude obsažen v PM960, ten si poradí s hardwarovou akcelerací MPEG4, WMV9, VC1 a H.264, zvládne akceleraci i grafického rozhraní Vista Aero. Mezi výstupy nebude chybět DVI, TV-OUT a HDMI (HDCP).

Jako jižní můstky budou použity VT8251L v případě PT960 a VT8237S u PM960. Se severním můstkem budou spojeny přes Ultra V-Link. Jižní můstek VT8251L bude mít navíc dva PCI Express ×1 sloty, taktéž v nové verzi 2.0. První základní desky, které tyto čipsety budou používat, by se měly na trhu objevit začátkem roku 2008.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek


Novinky u Nvidie

Společnost Nvidia chystá nový čipset pro nové procesory od AMD, které budou určené do socketu AM2+ a o kterých se už ví, že budou využívat HyperTransportu 3.0. Jednočipový čipset s názvem MCP72 bude už samozřejmě umět PCI Express 2.0, nebude chybět šest SATA 3 Gb/s portů a dvě gigabitové síťové karty. Lze očekávat různé modely podle úrovně vybavení a i s přítomností integrovaného grafického čipu od Nvidie.

Oproti tomu připravovaný čipset s názvem MCP73 bude určen pro procesory Intel a poradí si bez problémů i se čtyřjádrovými procesory Core 2 Extreme. Nejvyšší „výbavu“ bude mít verze MCP73P, která bude mít podporu sběrnice o frekvenci 1333 MHz. Sběrnici s maximální frekvencí 1066 MHz bude podporovat čipset MCP73PV. Oba budou obsahovat integrované grafické jádro.

Třetí čipset MCP73 o kterém se zatím pouze spekuluje, by měl být k dispozici bez integrované grafické karty. Všechny modely jsou určeny zejména pro low-end segment, takže podporují zapojení pamětí o maximální frekvenci 667 Mhz a ještě k tomu jen v jednokánálovém režimu. U výstupu čipsetů s grafickým jádrem nebude chybět podpora HDMI včetně implementace HDCP.

Jakýsi „update“ v oblasti čipsetů řady nForce 600 chystá Nvidie s čipsetem nForce 680i LT, který původně vychází z nejvýkonnějšího 680i SLI, ale jeho cena bude mnohem nižší. To se podaří díky absenci jedné gigabitové síťové karty, dvou USB portů a podpoře operačních pamětí DDR2 o maximální frekvenci 800 MHz. Rovněž bude chybět heat pipe chlazení čipsetu, které se nahradí aktivním. Cena referenčních základních desek s tímto čipsetem by se měla pohybovat kolem 180 USD (cca 5 000 Kč).

Klepněte pro větší obrázek

Sandisk představil nové produkty

Společnost Sandisk uvedla řadu novinek z oblasti paměťových zařízení. První novinkou je 4GB micro SDHC (Secure Digital High Capacity) karta, která je určena především pro mobilní telefony, PDA, MP3 přehrávače a další zařízení. Na trh by se měla dostat později, cena zatím nebyla uvedena.

Klepněte pro větší obrázek

Druhou novinkou je užitečný microSD Multi SD kit, který v sobě ukrývá microSD kartu s kapacitou 512 MB, 1 GB nebo 2 GB, dále pak redukci z microSD na miniSD a ještě druhou redukci z microSD na SD. Vzhledem k tomu, že 87 % nových mobilních telefonů vlastní alespoň jeden z těchto slotů, určitě se takový kit hodí a nalezne uplatnění téměř vždy.

Klepněte pro větší obrázek

Poslední novinkou je 8GB iNAND flash paměť, která splňuje specifikaci JEDEC JC-64.1. Své využití nalezne taktéž v nejrůznějších mobilních zařízeních, jako je GPS či PDA.

Klepněte pro větší obrázek


OCZ DDR2-800 s nízkým časováním

Společnost OCZ uvedla nové DDR2 paměti PC2-6400 Flex XLC CAS 3 s frekvencí 800 MHz, které zvládají velice nízké časování 3-4-4-15. Tyto hodnoty lze provozovat jen na základních deskách s podporou technologie EPP a to při napětí 2,1 V, přičemž doživotní záruku na tyto paměti můžete stále uplatnit, pokud ale nepřekročíte 2,4 V. Paměti používají speciální vodní chlazení Xtreme Liquid Convention, které zaručuje dostatečný odvod tepla od jednotlivých paměťových čipů. K dispozici jsou v 2GB (2×1 GB) kitech. Cena zatím nebyla stanovena.

Klepněte pro větší obrázek

 

Váš názor Další článek: Asus U1F: štíhle, elegantně, přenosně

Témata článku: Čipy, PCI Express, Flex, Kite, MicroSD, Heat, Nový čipset, DDR2, Vodní verze, Čipset, DDR, Liquid, GPS Centrum, HyperTransport, Maximální cena, Xtreme, Čip, HDCP, Nový, MicroSD karta, Podpora, SDHC, Mobilní čipset, Pipa, Čtyřjádrový čipset


Určitě si přečtěte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 24

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji