Novinky z hardwaru: týden ve znamení Conroemánie

Core 2 Duo hýbe světem. Levné modely E4300 v příštím roce. * nVidia SLI Power - recept na výdrž notebooků s výkonnou grafikou? * Samsung má 8Gbit NAND moduly, kapacity Flash pamětí rostou závratným tempem. * Sony má svou Blu-ray vypalovačku - a rozhraní? Opět IDE! * Blíží se čipová totalita? Miniaturní paměťové čipy s bezdrátovým přenosem od Hewlet Packard.

Core 2 Duo – výrazný posun na trhu procesorů

Celý minulý týden probíhal ve znamení Conroemánie. Novinářské embargo na zveřejnění výsledků testů skončilo v pátek 14. července v šest hodin ráno našeho času. Nejznámější servery vychrlily záplavu všech možných testů nejrůznějších modelů, od těch levnějších až k procesorům, jejichž cena se má vyšplhat někam ke třiceti tisícům.

Spolu s plánovaným uvedením procesorů Core 2 Duo s kódovým označením Conroe ohlásil Intel zlevňování starších modelů, které muselo AMD chtě nechtě oplatit. Mezi oběma výrobci procesorů tedy zuří cenová válka.

Klepněte pro větší obrázek

Intel zahájil své tažení čtveřicí těch dražších procesorů Core 2 Duo, jde o následující modely:

  • E6300 (1,86 GHz 2MB Cache), přibližná cena 5 500 korun
  • E6400 (2,13 GHz 2MB Cache), přibližná cena 6 600 korun
  • E6600 (2,4 GHz 4MB Cache), přibližná cena 9 200 korun
  • E6700 (2,67 GHz 4MB Cache), přibližná cena 15 400 korun

„Levné“ Core 2 Duo E4300 za půl roku

Na začátek příštího roku plánuje Intel vypuštění levných procesorů Core 2 Duo, které mají předcházet jednojádrovému čipu Core 2 Solo plánovanému na druhé čtvrtletí. Procesory mají mít dvě jádra a architekturu Intel Core, avšak budou ochuzeny o virtualizační technologie.

Core 2 Duo 4300 má přijít v prvním čtvrtletí 2007. Čip pro socket LGA775 má mít frekvenci 1,80 GHz, sběrnici taktovanou na 800 MHz, 2MB vyrovnávací paměti druhé úrovně (L2 cache) sdílené mezi dvěma jádry, podporu pro execute disable bit, podporu 64bitových instrukcí a neschází ani technologie úsporná technologie Intel Enhanced SpeedStep Technology (EIST).

Klepněte pro větší obrázek

Cena levnějších procesorů Core 2 Duo je neznámá, jisté však je, že musí být dražší než starší Celerony, ale levnější, než modely řady E6xxx. Vzhledem k tomu, že se cena nejlevnějšího Core 2 Duo z šestkové řady pohybuje pod šesti tisíci korun a jeho výkon odpovídá Pentiu D 945, dá se očekávat cena nižší než čtyři a půl tisíce. Ovšem při čtyřech a půl tisících by jen těžko konkuroval plánovanému dvoujádrovému Athlonu 64 X2 3600+ s poloviční L2 cache, pro kterou už mu nikdo jinak než Sempron X2 neřekne.

Je ale předčasné dělat nějaké dlouhodobé předpovědi, zemětřesení v podobě Conroe, které se odehrálo, může mít ještě své dozvuky.

Spíše než nové špatně dostupné a relativně drahé procesory však všichni normální smrtelníci uvítají s povděkem avizovaný pokles cen modelů, které se na trhu již nějakou dobu vyskytují.

Se SLI Power k nižší spotřebě… u notebooků

Firma nVidia pracuje na použití dvou grafických adaptérů u notebooků. Cílem snahy však není zvýšení grafického výkonu notebooků, ale snížení spotřeby grafického subsystému. Jak je známo, výkonnější grafické karty se na celkové výdrži notebooků dokáží nepěkně podepsat. Kupodivu si toho všimli jak výrobci notebooků, tak výrobci grafických karet. Menší výdrž notebooků s mobilními grafickými kartami od NVIDIA či ATI je zřejmě jednou z příčin, proč výrobci i uživatelé sáhnou raději po méně výkonném řešení od Intelu v podobě grafické karty GMA integrované v čipové sadě.

Někteří výrobci již přišli s „hybridními“ notebooky, které využívají služeb dvou adaptérů najednou. Například u notebooku Sony Vaio SZ pro nižší spotřebu využívají služeb integrovaného Intel GMA 950, a v případě požadavku na vyšší grafický výkon stačí přepnout na GeForce Go 7400. Toto řešení však vyžaduje přepnutí grafického adaptéru přes přepínač a restart notebooku.

Nvidia pracuje na technologii označované „SLI Power“. Má jít o dvě oddělená různě výkonná grafická jádra, mezi kterými se bude snadno a nepozorovatelně přepínat bez restartu počítače.

V praxi je však snazší něco takového říct, než udělat. Uvedení této technologie do praxe údajně komplikuje zejména softwarové rozhraní Windows XP a odlišná koncepce grafických ovladačů používaná ve Windows Vista.

 

Samsung má 8Gbit NAND moduly

Samsung včera oznámil výrobu osmigigabitových NAND modulů. Ty se vyrábí 60nm výrobním procesem. Produktivita výroby se oproti staršímu 70nm procesu zvýší o čtvrtinu.

Klepněte pro větší obrázek

Díky novým modulům s kapacitou 1GB tak může Samsung nabídnout až 8GB řešení, která získá poskládáním těchto modulů do dvou vrstev, z nichž má každá po čtyřech 8Gb modulech. Jde o tzv. 3D packaging, při kterém jsou jednotlivé moduly poskládány na sebe a vzájemně propojeny. Tuto technologii Samsung prezentoval v dubnu letošního roku.

Osmigigabajtové čipy budou k mání někdy ve třetím čtvrtletí letošního roku.

 

Sony odhalila svou Blu-ray vypalovačku

Nová mechanika s označením BWU-100A zvládá 50GB BD-R a BR-RE média, na která se vejdou až čtyři hodiny videozáznamu s vysokým rozlišením HDW 1080i. Zápis 25GB dat trvá asi padesát minut. Mechanika zvládá i zápis na jednovrstvá DVD+R/RW/RAM a dvouvrstvá DVD+R média a CD.

Klepněte pro větší obrázek

Jednotka je určená do 5,25“ pozice. Má klasické IDE (ATA/ATAPI) rozhraní, což zrovna nepotěší, vezmeme-li v úvahu fakt, že konektorů IDE s podporou mechanik na základních deskách rapidně ubývá a mechanika stojí 750 dolarů.

O krok blíž k čipové totalitě? Neviditelný Memory Spot od Hewlett Packard

Paměťový čip s velikostí několika čtverečních milimetrů představila firma Hewlett Packard. Malý čip nazvaný Memory Spot, má být menší alternativou identifikačních čipů RFID.

Má některé vlastnosti RFID čipů, ale liší se dost výrazně. Většina RFID čipů je určena pouze pro čtení, u Memory Spot se počítá i s přepisem. Také dosahované přenosové rychlosti jsou mnohem vyšší.

Přenosová rychlost při stahování dat z tohoto čipu je 10 Mbit/s a může uložit až 4Mbit (512 kB) dat. Čip má integrovanou anténu, díky čemu je mnohem menší než RFID čipy. U nich zabírá nejvíce místa právě anténa. Energii získává indukcí ze speciálních čtecích a zapisovacích zařízení.

Klepněte pro větší obrázek

Čip má dle svých tvůrců spojit digitální a fyzický svět. To autoři demonstrovali na albu s fotografiemi opatřenými mrňavým, téměř neviditelným čipem, ve kterém byl uložen audiozáznam, který bylo možno s pomocí čtečky přehrát. Další uplatnění může nalézt na pohlednicích, zajímavá je i myšlenka opatřit tímto čipem papírové dokumenty a elektronickou podobu dokumentu uložit do čipu. Pro skenování či kopírování dokumentů by stačilo pouze přečíst data z čipu bez složité manipulace.

Čtečky dokumentů se stále ještě vyvíjejí. Ideální by bylo, kdyby se čtečky objevily v nových generacích přenosných počítačů PDA a mobilních telefonů, záleží však jen na výrobcích, zdali se budou chtít stát součástí celého systému.

Pro přenos informací je zapotřebí, aby byla čtečka prakticky ve fyzickém kontaktu s čipem. Dle výrobců je tak celý čip koncipován a nehodlají zvětšovat vzdálenost, na kterou půjde data přečíst. Jde zřejmě o jednu z forem ochrany uložených údajů.

Celá technologie je ještě v plenkách, i termín možného uvedení do praxe je velmi mlhavý, odhad je dva až pět let. Vše záleží i na tom, jak rychle se podaří vybudovat jakýsi ekosystém, ve kterém najdou tyto čipy uplatnění a zda a v jaké míře se jej zúčastní i výrobci elektronických zařízení. Ani v ceně není celkem jasno, odhad je při hromadné výrobě asi dolar na kus, ale opět jde jen o čirou spekulaci.

Témata článku: Nejlevnější mobilní telefony, Integrovaná čtečka, Letošní model, RFID čip, Levná alternativa, Uložený údaj, Týden, Speciální anténa, Core, Normální smrtelník, Levné mobilní telefony Samsung, Solo, Přibližná cena, Embargo, Grafický čip, Fyzické jádro, Znamení, Spot, Klasická předpověď, RFID

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 228

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 54

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 75


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje