Novinky z hardwaru: první testy nových procesorů od Intelu

První testy nových procesorů od Intelu * SimpleTech nabídne 256GB a 512GB SSD * TabletPC Gateway E-155C * SATA III se blíží * Intel má prototyp procesoru s výkonem 2 TFlop/s
Novinky z hardwaru: první testy nových procesorů od Intelu

První testy nových procesorů od Intelu

Na letošním Intel Developer Forum se podařilo redaktorům serveru Anandtech aspoň trochu otestovat dva nové procesory založené na jádře Penryn, které jsou vyráběny 45nm technologií. Jednalo se o dvoujádrový „Wolfdale“ s frekvencí 3,2 GHz a čtyřjádrový „Yorkfield“, který pracoval na frekvenci 3,33 GHz a navíc používal sběrnici s frekvencí 1333 MHz. Pro srovnání byl také k dispozici dvoujádrový procesor Core 2 Extreme X6800 o frekvenci 2,93 GHz. Testy probíhaly na modifikované základní desce Intel BadAxe 2 s čipsetem 975X, spolu s grafickou kartou Nvidia GeForce 8800 GTX a 2GB operační paměti DDR2 800 MHz. Jako operační systém byl použit Windows XP.

Klepněte pro větší obrázek

Program CPU-Z ještě tyto procesory nezná, takže špatně vypsal, či spíše nevypsal jednotlivé údaje. Například chybí podpora nových instrukcí SSE4.

Klepněte pro větší obrázek
Wolfdale, 6 MB L2 cache
Klepněte pro větší obrázek
Yorkfield, 12 MB L2 cache

A tady jsou konečně výsledky testů:

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, nové jádro má po odečtení výhody frekvence přibližně 10% nárůst výkonu oproti starší generaci. Zajímavé bude sledovat, na jaké maximální možné frekvenci budou nakonec prodávány, nebo jak vysoko půjdou tyto nové 45nm procesory přetaktovat. S tím souvisí i spotřeba, která by dle očekávání měla být menší.

Klepněte pro větší obrázek

SimpleTech nabídne 256GB a 512GB SSD

Společnost SimpleTech splnila sen mnoha lidí čekající na kapacitně dostačující SSD disky a představila nové 3,5" Zeus-IOPS SSD s kapacitami 256 GB a 512 GB. Podle SimpleTech je rychlost těchto disků přibližně 200× větší, než u pevných disků s 15000 otáčkami za minutu.

I když ceny zatím nebyly oznámeny, podle odhadů bude v roce 2012 stát 1 GB kapacity asi 2 USD. Pokud počítáte správně tak zjistíte, že 512 GB SSD bude za pět let stát přibližně 1000 USD (cca 28 000 Kč). Zeus-IOPS SSD by se měly na trhu objevit ve třetím čtvrtletí tohoto roku za cenu, která určitě nebude pro obyčejné smrtelníky.

Klepněte pro větší obrázek

TabletPC Gateway E-155C

Gateway představí nový TabletPC, který je zároveň i notebookem. Má totiž pod displejem kloub, pomocí kterého lze jednoduše udělat z notebooku TabletPC a naopak.

K dispozici je malý 12,1" WXGA dotykový displej s rozlišením 1280 × 800. Uvnitř se nachází výkonný dvoujádrový procesor Core 2 Duo a maximálně 4 GB operační paměti DDR2. Na výběr jsou také pevné disky s kapacitami 60 GB, 80GB a 120 GB. Jedná se o SATA disky s rychlostí ploten 5400 otáček za minutu. Samozřejmostí je DVD vypalovačka a WiFi Intel PRO/wireless 3945 802.11a/b/g. Gateway E-155C má také biometrickou čtečku otisku prstů a součástí je rovněž digitální pero.

Dodáván je s operačním systémem Windows Vista a jeho cena začíná na 1850 USD (cca 51 000 Kč).

Klepněte pro větší obrázek

SATA III se blíží

Dosavadní SATA II má maximální datový tok 300 MB/s. Taková rychlost je pro většinu uživatelů naprosto dostatečná i při použití rychlých disků a RAID pole. Pokrok ale nelze zastavit a tak Intel již brzy představí novou specifikaci v podobě SATA III, která bude disponovat dvojnásobným datovým tokem, tedy 600 MB/s. Nová verze spolu s ICH9 by také měla umožňovat připojit více SATA disků na jeden port, takže pak se každý MB/s navíc bude jistě hodit.


Intel má prototyp procesoru s výkonem 2 TFlop/s

Společnost Intel již delší dobu pracuje na prototypu 80jádrového procesoru, který obsahuje celkem 100 miliónů tranzistorů a má skvělý poměr výkon/Watt. Před nedávnou dobou Intel s tímto procesorem překonal bariéru 1 TFlop/s. Pro srovnání, tuto hranici překonal Intel také v roce 1996, ale potřeboval k tomu 7 000 procesorů Pentium Pro. Nyní stačil jen jeden, ale 80jádrový na frekvenci 3,1 GHz se spotřebou pouhých 98 W.

To ale inženýrům Intelu nestačilo a postupně dokázali zvyšovat frekvenci tohoto procesoru až na dnešní rekord 6,2 GHz. Při této frekvenci dosahuje výkon čipu neuvěřitelných 2 TFlop/s. Spotřeba však vzrostla také dvojnásobně až na 196 W. I když se tento procesor zatím vůbec nechystá do prodeje, určitě pomůže v dalším výzkumu zvyšování výkonů procesorů, aniž by každý z nás potřeboval doma kilowattové zdroje.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Windows, Gateway, Zeus

Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky