Novinky z hardwaru: první notebooky s AMD Turion

Jak to vypadá s novinkami výrobců po skončení veletrhu Computex 2005? Co nového nám přichystal za minulý týden Intel, Maxtor a další? Jak bude vypadat nový iPaq 6515? Nejen to se dozvíte v článku zaměřeném na žhavé novinky výrobců počítačových komponent.

Nové procesory Intel s 64 bity

Související odkazy

Slovník
BIOS
FireWire
LCD
procesor
sběrnice
USB
Wi-Fi

Intel přidal do svých procesorů Pentium 4, řady 5xx podporu 64 bitových instrukcí. Řada 5x1 nyní nahradila procesory 5x0, všechny nové procesory tak ponesou označení např. 571. Jedná se konkrétně o P4 521, 531, 541, 561 a 571. Cena se bude pohybovat od 163 dolarů (přibližně 3990 Kč) za 2,8 GHz model 521 do 637 dolarů (přibližně 15 600 Kč) za 571 s 3,8 GHz.

Stalo se tak po přidání 64 instrukcí EM64T, do stávajících procesorů. Maximální frekvence (3,8 GHz) zůstává, stejně jako sběrnice procesoru (800 MHz) a vyrovnávací paměť druhé úrovně (1 MB). Pro možnost používání 64 bitového rozšíření však bude u většiny základních desek potřeba updatovat BIOS.

Klepněte pro větší obrázek

Intel dále uvedl na světlo světa nový procesor řady 600, Pentium 4 670 taktovaný na 3,8 GHz. Bude se jednat o nejrychlejší procesor této řady. Nebude chybět podpora instrukcí EM64T či třeba 2 MB L2 vyrovnávací paměti. Tento procesor využívá také technologii SpeedStep, díky tomu procesor nejede stále na své nominální frekvenci, ale dynamicky upravuje svoji frekvenci podle momentálních potřeb aplikací. Z toho plyne jasná výhoda: v klidovém stavu (práce s Wordem atd.) procesor „topí“ méně než při plném výkonu (hry, kódování videa atd.). Výkonu tohoto procesoru odpovídá také cena, kterou výrobce stanovil na 851 dolarů (asi 20 850 Kč).

Ke všemu byly uvedeny také nové dvoujádrové Pentia D. Jedná se o modely Pentium D 820 (241 dolarů, 5900 Kč), 830 a 840. Všechny modely této řady se liší jen frekvenci, na které běží. „Osmsetdvacítka“ je taktovaná na 2,8 GHz, 830 na 3,2 GHz a nejrychlejší této řady, P4 840, na 3,4 GHz.

Všechny nové procesor jsou vyráběny pokročilejší 90 nm výrobní metodou a pochopitelně jsou určeny pro Socket T (Socket 775). Nyní se Intel soustředí na nové procesory Presler a Cedar Mill, které se objeví během první čtvrtiny roku 2006 a budou vyráběny novým 65 nm procesem.

HP iPaq 6515: mobil či PDA?

Aby toho nebylo z oblasti komponent příliš, je tu teď malý oddech v podobě informací o PDA. HP iPaq 6515 je PDA s funkcemi mobilních telefonů bude obsluhováno operačním systémem Microsoft Windows Mobile 2003 Second Edition a jedná se o zajímavou alternativu například oproti PalmOne Treo 650.

Bude se jednat o GSM telefon s podporou GPRS a jeho rychlejší variantů EDGE. Z komunikačních možností dále nebude chybět Bluetooth v revizi 1.2 a vestavěné GPS. Zklamaní ovšem budou všichni, kteří by se s novým iPaqem chtěli připojit k Wi-Fi. Její podpora bude v PDA chybět, ale bude možné ji přidat například pomocí speciální SD karty.

Srdcem nového iPaqu bude procesor Intel PXA270 taktovaný na 312 MHz, ale další modely z této série by mohly mít až 520 MHz procesor. Nebude chybět ani nezbytných 64 MB ROM a 64 MB SDRAM, z toho 55 MB je k dispozici pro uživatele. Pro důležité data je zde 12 MB flash paměti. Paměť lze samozřejmě rozšířit a to paměťovými kartami Mini SD. Pro potřeby rozšíření funkcí je přítomen také oddělený SD I/O slot.

Klepněte pro větší obrázek

Jako zobrazovač bude sloužit aktivní TFT LCD displej o úhlopříčce 3 palce, 65 536 barvách a rozlišení 240 × 240 obrazových bodů. Na něm si budete moci zobrazit například fotografie z integrovaného 1,3 megapixelového fotoaparátu.

PDA HP iPaq 6515 bude mít rozměry 11,8 × 7,1 × 2,1 cm a hmotnost 165g s vyměnitelnou baterií o kapacitě 1200 mAh. V prodeji by mělo být od července tohoto roku za cenu přibližně 804 dolarů (přibližně 19 700 Kč).

Externí disky Maxtor: FireWire 800 ve standardu

Na externí disky či pouzdra pro interní disky s podporou rozhraní USB 2.0 nebo FireWire jsme si už zvykli. Ale rozhraní FireWire 800 jsme zatím neměli možnost příliš vídat. Přítrž se tomu ale rozhodl udělat Maxtor, který nyní uvádí inovovanou sérii svých externích disků Maxtor OneTouch II FireWire 800.

V prodeji se objeví varianty s kapacitami 200 GB a 300 GB, ke konci tohoto roku snad také 500 GB verze, ve všech případech se bude jednat o kusy s 7200 otáčkami. Jedná se o interní disky určené pro rozhraní ATA/133 s vyrovnávací paměti 8 a 16 MB (300 GB verze). Přístupová oba bude většinou nižší než 9 ms. Rozměry disků budou 4,1 × 14 × 21 cm a budou vážit 1,38 kg.

Disky půjdou k počítačům připojit jak pomocí rozhraní FireWire 400, 800 a iLink také přes USB 2.0 a jeho starší, zpětně kompatibilní verzí 1.1.

Díky rozhraní FireWire 800, jehož maximální teoretická přenosová rychlost je 800 Mb/s, budou nové disky fungovat jak na platformě PC, tak na počítačích Apple s operačními systémy MacOS.

Nebyla by to ale řada OneTouch, kdyby neumožňovala zálohování celého systému stiskem jednoho tlačítka. Ano, tato firemní funkce pochopitelně této řadě zůstala. Řídícím softwarem je v tomto případě EMC Dantz Retrospect Express, který samozřejmě najdete v balení. Z programů jsou dále přiloženy utility pro lepší správu práce s diskem.

Klepněte pro větší obrázek

Notebooky s Turionem 64: HP jich chce více

Procesory AMD Turion 64 byly představeny teprve nedávno, ale hned se o ně strhl zájem ze strany výrobců notebooků. Původně byly tyto procesory přezdívány „Centrino Killer“, nakolik to bude pravda ale ukáže až reálný provoz a ne jen několik málo prvních testů.

Své notebooky s AMD Turion 64 má už například Acer, Asus, ale také Hewlett-Packard. HP také ohlásilo, že začne s výrobou pěti nových notebooků řady HP Pavilion a čtyř nových zástupců série Compaq Presario. Všechny nové modely budou pochopitelně standardně osazeny novým mobilním procesorem z dílny AMD.

Jak již bylo zmíněno, běžně se budou vyrábět pro platformu AMD Turion, případně Sempron. Na žádost zákazníka lze zvolit i platformu Intel s procesory Pentium či Celeron. Data se budou ukládat na 2,5 " pevný disk o kapacitách 80 a 100 GB. Mezi další výbavu bude patřit zejména čtečka paměťových karet 6v1 a tři rychlé porty USB 2.0.

Do řady Pavilion přibudou tedy modely DV1000 a menší ZE2000, ZV6000, DV4000 a ZD8000. Série Compaq Presario bude obohacena o M2000, R4000, V4000 a V2000.

Jen pro zajímavost: HP se rozhodlo, že z prodeje notebooků HP Special Edition L2000 půjde částka 50 dolarů na konto nadace boje proti rakovině, s kterou spolupracuje L. Armstrong. Tyto notebooky jsou také založeny na procesorech AMD Turion 64.

Diskuze (12) Další článek: Samsung vyvinul nejrychlejší paměti

Témata článku: Notebooky, Hardware, Řídící software, Mill, Novinky, Cedar, Killer, Reálný provoz, GPS Centrum, Novi, Jasná výhoda, Firewire, Nový procesor, Armstrong, HP Pavilion, Klidový stav, HP Notebook, První notebook, Bios, Důležité data, Mini notebooky s úhlopříčkou 10, USB Wi-fi, Nová řada, Nový model, Vyměnitelná baterie, Notebooky na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Americká DARPA vyvíjí těžký ekranoplán Liberty Lifter. Je to něco mezi letadlem, vznášedlem a lodí

Americká DARPA vyvíjí těžký ekranoplán Liberty Lifter. Je to něco mezi letadlem, vznášedlem a lodí

** Koncept tzv. ekroplánů nebyl považován za příliš životaschopný ** Americká DARPA se ho však rozhodla oživit ** ** Pracuje na ekranoplánu pro transport velmi velkých a těžkých nákladů na velké vzdálenosti, bez využití letištních drah

Stanislav Mihulka
DARPAVojenstvíDoprava
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

** Mobilní aplikace XPass chce zatočit se sexuálním násilím ** Uživatelům umožní udělit souhlas k pohlavnímu styku QR kódem ** Kromě toho chce také chránit a edukovat

Martin Miksa
SexMobilní aplikace
Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

** Zrušení práva na potrat v USA má nečekaný vliv i na mobilní technologie ** Uživatelky ze strachu mažou citlivé aplikace ** Meta zase maže příspěvky a účty lidí, kteří nabízí potratové pilulky

Martin Miksa
MetaZdravíPro ženy