Novinky z hardwaru: nVidia představuje nástupce modelu 6600

Socket M2 bude podporovat i 800 MHz DDR 2 paměti * Creative uvádí 5.1 repro s bezdrátovým propojením a dvoukanálový model GigaWorks T20 * Samsung má GDDR4 moduly na 3,2 GHz * nVidia uvede GeForce 7600GT/GS * Dva nové LCD monitory od Prestigia

Socket M2 bude podporovat i 800 MHz DDR 2 paměti

Doposud známé informace o frekvencích nových procesorů od AMD byly až dosud brány s rezervou. AMD totiž ohlásilo, že bude podporovat DDR2 moduly s frekvencí 667 MHz a základní frekvencí 333 MHz. Frekvence procesorů přitom byly zarovnány na stejnou hodnotu jako nyní, tedy po 200 MHz.

Vysvětlení je už na světě. AMD se rozhodlo podporovat ještě rychlejší DDR2 paměti s taktem 800 MHz. Díky výrazně vyšší paměťové propustnosti bychom se tak mohli dočkat znatelného navýšení výkonu.

Creative uvádí 5.1 repro s bezdrátovým propojením a dvoukanálový model GigaWorks T20

Společnost Creative ohlásila certifikovaný THX reproduktorový systém GigaWorks G550W 5.1, který využívá bezdrátový přenos zvuku do zadních reproduktorů v pásmu 2,4 GHz.

Pro některé uživatele mohlo být nerealizovatelné pořídit si 5.1 reproduktorovou sestavu, u které je pro spojení se zadními reproduktory potřeba natáhnout kabel. Nyní si i tito uživatelé mohou, díky bezdrátovému připojení reproduktorů, vychutnat prostorový zvuk. Zadní reproduktory vyžadují k provozu jednu zásuvku, signál přijímají z bezdrátového přijímače, který je umístěn v jejich blízkosti.

Systém GigaWorks G550W je postaven na základu úspěšného modelu GigaWorks ProGamer G550. Systém obsahuje dřevěný subwoofer s výkonem 130W. Každý z pěti satelitních reproduktorů má jeden třípalcový širokopásmový driver. Celkový hudební výkon je 310W.

Systém je určen nejen pro multimediální počítač, ale společně se samostatně dodávaným dekodérem Creative DDTS-100 dokáže reprodukovat prostorový zvuk také z herních konzolí jako PlayStation 2 nebo Xbox 360.

Klepněte pro větší obrázek

Další novinkou od Creative jsou dvoukanálové, dvoupásmové reproduktory GigaWorks T20. Jsou určeny zákazníkům, kteří si chtějí užít kvalitní stereofonní poslech, ale nevyžadují subwoofer.

Sestava obsahuje basreflkexovou technologii BasXPort. Reproduktory jsou magneticky odstíněné a vedle počítače jsou vhodné k připojení například k MP3 přehrávači. Doporučená koncová cena reproduktorů je 2400 Kč s DPH.

Klepněte pro větší obrázek

Samsung má GDDR4 moduly na 3,2 GHz

GDDR4 je již čtvrtá generace pamětí, které jsou navrhované speciálně pro grafické karty. Firma Samsung, jenž je v tomto oboru lídrem, nyní oznámila příchod pamětí, které jsou schopny pracovat až na frekvenci 3,2 GHz.

Nejrychlejší dnešní grafické karty používají GDDR3 moduly, přičemž nejrychlejší dostupné moduly mají přístupovou dobu 1,1 ns a jsou schopné pracovat až na frekvenci 1900 MHz. Nové GDDR4 paměti mají rating 0,6 ns, budou vyrobené 80nm výrobním procesem a mají kapacitu 512 Mb.

Tyto paměti nebudou uvedeny v letošním roce, Samsung plánuje uvést GDDR4 čipy s frekvencí 2,5 GHz. Tyto a podobné paměti budou používané u navrhovaných grafických karet příští generace, tedy G80 od nVidie a R600 od ATI. Je taky velice pravděpodobné, že ATI připravuje vylepšený model stávající X1900XTX, který bude obsahovat GDDR4 moduly. Paměťový řadič nejnovější generace Radeonů byl totiž od začátku navrhován i pro paměti GDDR4.

nVidia uvede GeForce 7600GT/GS

Grafické karty nVidia 6600GT se staly velkým hitem zejména díky dobrému poměru cena/výkon a také proto, že konkurence poměrně dlouhou dobu po jejich uvedení neměla prakticky žádný produkt, kterým by mohla úspěšně konkurovat.

Nyní nVidia plánuje uvedení nástupce. Nové karty budou vyráběné ve dvou verzích, slabší 7600GS bude obsahovat čip na frekvenci 500 MHz, paměti budou mít frekvenci 1000 MHz. Čip bude dále obsahovat 8 pixel pipelines a 5 vertex shaderů. Chlazení karty bude čistě pasivní.

Výkonnější verze 6600GT bude mít shodné parametry, s tím rozdílem, že bude obsahovat 12 pixel pipelines.

Podle dostupných informací je zřejmé, že karta bude mít poměrně malou spotřebu, protože neobsahuje slot pro přídavné napájení. Toho bylo zřejmě dosaženo díky novému 90nm výrobnímu postupu. Karta by měla nahradit GeForce 6600GT, která bude postupem času stahována z prodeje. Výkonově by karty měly konkurovat Radeonům X1600XT. Uvedení je plánováno na březen.

Dva nové LCD monitory od Prestigia

Firma Prestigio je známá spíše svými notebooky, v nabídce produktů však má i jiné produkty, například právě LCD monitory. Nově představené jsou dva modely: sedmnáctipalcový P575 a devatenáctipalcový P595.

Model P575:

  • rozlišení 1280 × 1024
  • odezva 8 ms
  • pozorovací úhel 140° hozizontálně a 130° vertikálně
  • kontrast 500:1
  • jas 300 cd/m2
  • DVI konektor

Vyšší devatenáctipalcový model P595 má obdobné parametry, s rozdílem mírně vyššího kontrastu (550:1) a nižšího jasu (270 cd/m2 ). Oba monitory jsou vyrobeny technologií TN+Film.

Prestigio chce zaujmout zajímavým designem a také příznivou cenou, která je u 17“ monitoru stanovena na 252 dolarů (6300 Kč), u vyššího modelu na 298 dolarů (7500 Kč).

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (11) Další článek: Samsung má vzorky zatím nejrychlejších GDDR4 pamětí

Témata článku: Notebooky, Dostupný signál, Nvidia, Subwoofery, Prostorový zvuk, Satelitní přijímače, Reproduktorový systém, Nástup, TN technologie, Mode, Subwoofer, Model S, Nástupce, Prestigio, DDT, Model, Satelitní karty, Lcd herní konzole, Pravděpodobný parametr


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky