Novinky z hardwaru: Nvidia nForce 680i SLI - nový čipset, staré problémy

Nvidia: nový čipset, staré problémy * XFX uvádí první přetaktované GeForce 8800 GTS/GTX * Hynix představil 60nm 1 Gb čipy * Benq uvede superrychlé monitory pro náročné hráče * PowerColor představil výkonné, pasivně chlazené Radeony

Nvidia: nový čipset, staré problémy

Jistě si pamatujete na někdejší problémy čipsetu nForce 4, které se týkaly částečné nekompatibility s některými pevnými disky s rozhraním SATA. Nejvíce se tento čipset „nekamarádil“ s disky od společnosti Maxtor, se kterými v nejhorších případech nešel nainstalovat ani operační systém, nebo se objevovaly poškozená data.

Nvidia ale chybu ve svém čipsetu nikdy nepřiznala. Jediné disky, které s tímto čipsetem fungovaly bez problémů, byly od společnosti Western Digital.

Jak se zdá, nebyl to poslední problém čipsetů Nvidia. Objevil se další. A to rovnou u nynějšího nejvýkonnějšího čipsetu nForce 680i SLI. Tentokrát je to však ještě ve větším měřítku, a tak se konečně Nvidia rozhoupala a chybu nakonec přiznala. Celý problém je jen v softwaru a nikoli v hardwaru, jak tvrdí Nvidia. Proto začala spolu se společností eVGA pracovat na novém biosu, který by měl tento problém konečně vyřešit. Dostupná je již betaverze tohoto biosu, ale první dojmy jsou zatím rozporuplné. Bude určitě zajímavé sledovat, jak to celé dopadne, doufejme, že pro uživatele v dobrém slova smyslu.

Klepněte pro větší obrázek

XFX uvádí první přetaktované GeForce 8800 GTS/GTX

Všichni jste si jistě zvykli na to, že někteří výrobci grafických karet nabízí místo referenčních frekvencí jádra a pamětí tyto hodnoty zvýšené. U nově uvedené GeForce 8800 GTS a GTX byla však přímo od Nvidie jakákoliv změna těchto frekvencí zakázána. Po dlouhém přemlouvání výrobců nakonec slevila, a tak jedny z prvních, již z výroby přetaktovaných GeForce řady 8 tu máme od společnosti XFX.

Klepněte pro větší obrázek

U GeForce 8800 GTS jsou frekvence zvýšeny na 550 MHz u jádra (referenční karta má takt jádra 500 MHz) a 1800 MHz pro paměti (referenční 1600 MHz). Nejvýkonnější GeForce 8800 GTX má jádro přetaktované na frekvenci 630 MHz (referenční 575 MHz) a paměti pracují na frekvenci rovných 2000 MHz (referenční 1800 MHz). Stejně jako frekvence, i ceny jsou oproti referenčním modelům zvýšeny, a to přibližně na 775 USD (21 000 Kč) v případě GeForce 8800 GTX a na 599 USD (16 000 Kč) u GeForce 8800 GTS.

Klepněte pro větší obrázek

Hynix představil 60nm 1 Gb čipy

Společnost Hynix představila jako první 1 GB a 2 GB paměťové moduly DDR2 s frekvencí 800 MHz, které obsahují 1 Gb čipy vyrobené 60nm technologií. Vzhledem k tomu, že nyní se tyto čipy vyrábí 80nm technologií, umožní toto řešení hlavně zvýšení efektivity výroby a celkové snížení nákladů na výrobu těchto čipů až o 50 %. První paměťové moduly vyrobené touto technologií můžeme očekávat na začátku roku 2007.

Klepněte pro větší obrázek

Benq uvede superrychlé monitory pro náročné hráče

Pokud patříte mezi tvrdé zastánce CRT monitorů hlavně pro jejich rychlost odezvy, tak zbystřete. Benq totiž hodlá na letošní akci, kde budou soutěžit profesionální hráči počítačových her, uvést novou řadu špičkových monitorů, které se budou pyšnit neuvěřitelnou dobou odezvy 2 ms. Všechny modely budou samozřejmě širokoúhlé a to ve velikostech 19" (1440 × 900), 22" (1680 × 1050) a 24" (1920 × 1200).

Jejich kontrast je podle modelu 700:1 až 1000:1, jas u nejslabšího modelu činí 300 cd/m2. Všechny modely mají HDMI, D-Sub a DVI-D vstup, přičemž nejlepší 24" modely mají navíc ještě S-Video a kompozitní vstupy. Cena za 19" model je 300 USD (cca 8 000 Kč), u největších 24" modelů si připravte 1299 USD (cca 36 000 Kč) nebo 1499 USD (cca 41 000 Kč).

Klepněte pro větší obrázek

PowerColor představil výkonné, pasivně chlazené Radeony

Poslední dobou se s pasivně chlazenými kartami roztrhl pytel. K vidění jsou od různých výrobců a především v mainstream segmentu. U hi-end grafických karet moc pasivních verzí nenajdete, a proto každá taková jistě potěší. Tentokrát je to PowerColor, kdo vsadil na ticho, a na Radeony X1950 Pro a X1950 XT tak umístil speciální heatpipe chlazení, které má na svědomí firma Arctic Cooling. Vzhledem k velikosti a řešení tohoto chlazení, je nutné, aby byla skříň dostatečně prostorná a byl zajištěn dobrý průtok vzduchu.

Cena X1950 Pro s tímto chlazením je pouze o 10 USD (cca 280 Kč) dražší, než se standardním chladičem, což je vzhledem k pohodlí v podobě ticha, určitě skvělá cena. U verze s Radonem X1950 XT není cena zatím známa.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Video, Čipy, Čipset, Ticho, Skvělá efektivita, Čip, GB paměť, Nvidia, Problém, První model, Referenční takt, První karta, Nový čipset, Poslední problém, První paměť, SLI, Chlazení, Poslední betaverze, Nvidia GTX, Špičkový monitor, Nvidia Geforce, První monitor

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 180

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 154

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji