Novinky z hardwaru: nové čipsety od Intelu s frekvencí až 1333 MHz

Nové notebooky od Aceru * Čipset Intel „Bearlake“ s podporou 1333MHz sběrnice * Nová revize Raptorů * VIA uvádí čipset P4M900 * Světový rekord – Conroe na 4,6 GHz * nForce čipsety pro nové Opterony do socketu F

Nové notebooky od Aceru

Společnost Acer uvede nové modely notebooků s procesorem AMD Turion 64 X2. První model Ferrari 1000 s 12,1“ displejem, je vybaven čipovou sadu ATI Radeon Xpress 1150, která obsahuje integrované grafické jádro se sdílenou pamětí (max. 512 MB), Wi-Fi, Bluetooth a vestavěnou 1,3Mpix webkameru. Hmotnost notebooku je 1,7 kilogramu.

Model Ferrari 5000 má naproti tomu větší, 15,4“ displej, 160GB pevný disk, HD-DVD nebo DVD vypalovačku a čtečku paměťových karet. Stejně jako nižší model má i Wi-Fi, Bluetooth a gigabitový ethernet. Podrobnosti o použité grafické kartě nejsou známy. Ceny zatím nebyly zveřejněny.

Klepněte pro větší obrázek

Čipset Intel „Bearlake“ s podporou 1333MHz sběrnice

Už v červenci Intel uvede nové čipsety řady 965 s novými jižními můstky ICH8, které již nepodporují PATA, což spoustě uživatelů vlastnící např. DVD vypalovačku nebo ještě starý ATA pevný disk, neudělá moc velkou radost. Spolu se severními můstky P965, Q965, G965 (obsahuje integrované grafické jádro) by tak měly mít nové procesory Core 2 Duo dostatečně kvalitní základ pro svoje pole působnosti.

Přibližně v prvním čtvrtletí příštího roku by měl Intel uvést na trh nástupce s kódovým názvem „Bearlake“ (northbridge), který již bude podporovat sběrnici o frekvenci 1333 MHz. Společně s tím by měl také uvést nové southbridge ICH9 o kterých nejsou známy žádné podrobnosti.

Nová revize Raptorů s mnoha vylepšeními

Před nedávnem společnost Western Digital rozšířila nabídku rychlých pevných disků z řady Raptor o větší a ještě rychlejší kousek s kapacitou 150 GB. Starší modely 36 a 74 GB tak byly nejen menší, ale i pomalejší. To se ale mění, protože nové modely o velikostech 36 a 74 GB již mají 16 MB cache (původně 8 MB), podporují NCQ a rychlost čtení/zápisu stoupla na 84 MB/s (předtím 72 MB/s). Stejné hodnoty má i 150 GB model, takže teď jsou si všechny Raptory takříkajíc „rovny“. Samozřejmostí je i skvělá přístupová doba, která je 4,6ms pro čtení a 5,2ms pro zápis.

Mezi další zlepšení patří snížení hluku na 29 dBA (původně 32 dBA). Nové Raptory jsou určeny pro starší SATA-150, na trh by měly být uvedeny v nejbližších dnech.

Klepněte pro větší obrázek

VIA uvádí čipset P4M900

Společnost VIA uvedla nový čipset P4M900, který je určený pro procesory Intel a obsahuje integrované grafické jádro. Podporuje procesory Pentium 4 a Core Duo, sběrnici o frekvenci 400-1066 MHz a paměti DDR-400 i DDR2-667.

Integrované grafické jádro VIA Chrome9 HC IGP je vlastně S3 DeltaChrome Pro, obsahující 2 pixel pipelines. Frekvence 128bitového jádra činí 250 MHz, takže žádný výkon opravdu nečekejte. Potěší ale podpora DirectX 9.0 (jen PS 2.0), která je zárukou spuštění Aero Glass efektů v připravovaném operačním systému Windows Vista. Pro případný upgrade je tu i podpora PCI-Express x16 slotu. Severní a jižní můstek spojuje V-Link sběrnice s maximální propustností 1 GB/s.

Přejděme ze severu na jih, kde se nachazí southbridge čip s označením VT8251, který nabízí integrovanou zvukovou kartu VIA Vinyl HD Audio nebo VIA Vinyl Gold HD Audio, integrovanou 10/100 Mb/s síťovou kartu, případně i modem. Podporuje až 6 PCI slotů a 8 USB portů. Pevné disky můžete připojit na dva samostatné ATA-133 kanály, nebo pomocí čtyř SATA II portů.

Klepněte pro větší obrázek

Opět nový světový rekord – Conroe na 4,6 GHz

Rekordy v přetaktování procesorů s jádrem Conroe se objevují skoro každý den. Posledním takovým je Conroe na frekvenci 4,6 GHz.

Fanoušek s přezdívkou „Coolaler“ přetaktoval původní procesor Core 2 Duo T2600, který v základu běží na frekvenci 2,66 GHz. Výsledná frekvence 4601 MHz je tak bezmála o 2 GHz vyšší než původní. Podařilo se mu to na základní desce MSI 975X MB 7246, kde FSB vyhnal až na frekvenci 460 MHz, přičemž násobič byl 10x.

Při frekvenci 4,6 GHz sice neproběhly žádné testy korektně, ale procesor byl naprosto stabilní při snížení na frekvenci 4,5 GHz, kde dokončil test SuperPi 1M za neuvěřitelných 11s. Pro představu, k takovému výsledku byste potřebovali Pentium 4 o frekvenci 9-10 GHz (teoreticky), protože na frekvenci 7,4 GHz dokončí Pentium 4 stejný test za 17s.

Další rekordy můžeme určitě čekat s „Extreme“ verzí Core 2 Duo, která bude mít ještě o něco vyšší strop a umožní tak posunout světový rekord opět o něco výš.

nForce čipsety pro nové Opterony do socketu F

Společnost nVidia by měla v červenci uvést na trh novou čipovou sadu pro nové Opterony, určené do socketu F (LGA-1207).

Bude obsahovat čipset MCP55 a oproti desktopové verzi je samozřejmě určen převážně pro servery, které využijí vylepšení v oblasti sítí a řadičů disků. Známé jsou dva čipy, nForce Pro 3050 a nForce Pro 3600.

Diskuze (10) | Microsoft zítra nabídne antivirové řešení v rámci OneCare Live

Témata článku: Hardware, Notebooky, Čipy, Nový model, Integrovaná webkamera, Ferrari, Starý kousek, MHz, Southbridge, Raptor, Čipset, Vinyl, Frekvence, Wi-fi karta, Nový procesor, Sever, Původní procesor, Čip, Případný upgrade, Nová přezdívka, Wi-fi a Bluetooth

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší