Novinky z hardwaru: nová řada pevných disků od Seagate

Společnost Seagate oznámila uvedení deváté generace pevných disků Barracuda * AMD otevřelo další továrnu * Intel uvádí novou řadu procesorů Itanium * Microsoft bude podporovat HD-DVD

Seagate představuje novou řadu pevných disků

Seagate oznámil uvedení již deváté generace svých pevných disků Barracuda, disponujících 7200 otáčkami za minutu. Nová řada by měla vynikat především vyššími kapacitami a vyšší přenosovou rychlostí v důsledku vyšší hustoty záznamu. Měli bychom se tak dočkat i zástupce s rovným půlterabytem kapacity, což znamená jistý průlom na poli pevných disků vůbec.

Dalším vylepšením je podpora nového SATA rozhraní specifikace 2.5 a třetí generace technologie Native Command Queuing (NCQ). Nová řada disků ponese označení 7200.9 a měla by úspěšně navázat na předchozí sérii. Disky mají klasické 3.5palcové rozměry a budou se dodávat v kapacitách 40, 80, 120, 160, 200, 250, 300, 400 a 500 GB s maximem 160 GB na plotnu, což odpovídá hustotě záznamu 106.35 Gbitů na palec čtvereční.

Velikost vyrovnávací paměti bude minimálně 2 MB a maximálně velmi pěkných 16 MB. Největší zástupce z této řady ponese celkem 4 plotny s kapacitou 125 GB na jednu. Na rozdíl od předchozích modelů Seagate migroval ze SATA 1.0 k SATA 2.5 rozhraní, které slibuje propustnost až 3 Gbity za vteřinu. Revize se rovněž dočkala technologie NCQ, která nyní dokáže využít Intelovskou technologii HyperThreading ke zvýšení výkonu SATA serverů a pracovních stanic, jelikož právě ty nejvíce využívají aplikace náročné na výkon pevných disků.

Nové NCQ přináší vyšší spolehlivost chodu disků při mimořádně vysokém zatížení, což souvisí hlavně také s jejich nižšími hmotnostmi. Vylepšení se dočkala i tolerance maximálního mechanického nárazu v klidovém stavu, a to z původních 300 G na 350 G. Operační hodnota je 63 G max.

Ceny se pohybují od 50 USD za 40 GB model do 355 USD za 500 GB model. Další diskovou řadu chystá Seagate uvést na konci roku 2006 a měla by disponovat zcela novou metodou zápisu (vertikální).

AMD otevřela novou továrnu Fab 36

Nová továrna Fab36, kterou společnost AMD již bez zbytečného odkladu otevřela, by měla během krátké doby začít s produkcí 90nm procesorů vyrobených z 300mm waferů, které momentálně testuje. Ty jsou oproti starším 200mm waferům schopny vyrobit více čipů při nižších produkčních nákladech.

Původní plány AMD byly přejít rovnou na 65nm proces, ale to se nyní plánuje až na polovinu příštího roku, kdy by se měly objevit první kousky a kompletní přechod nastane až v průběhu roku 2007.

Stejně jako současná továrna Fab 30 se i tato nachází v německých Drážďanech, kde těží především z kvalifikované pracovní síly, která se v tomto regionu nachází (Dresden Technische Universität), ale důvodem byla i dotace 654 milionů USD od německé vlády.

AMD tvrdí, že díky nové továrně bude moci na trh dodávat až trojnásobek procesorů oproti současnému stavu (až 100 milionů ročně). Společnost tímto krokem nepochybně posílila svou konkurenceschopnost a její další masivní expanze na trhu s procesory je neodvratná.

Intel uvede novou řadu procesorů Itanium

Společnost Intel oznámila, že do konce tohoto roku hodlá uvést devět nových modelů procesorů Itanium, určených výhradně pro výkonné servery a pracovní stanice. Všechny tyto procesory budou disponovat pouze o malinko vyššími kmitočty než současná série, nicméně měly by být schopny samostatného dynamického přetaktování až o 200 MHz, v závislosti na aktuálním zatížení a pracovní teplotě. Vylepšena byla především architektura, která je známá pod názvem Montecito.

První 3 modely bude tvořit 1,6 GHz single-core CPU a 1,4 a 1,6 GHz dual core CPUs. Dvoujádrové verze budou obsahovat obrovskou 18 MB L2 cache a systémovou sběrnici s rychlostí 533 MHz, zatímco jednojádrové jen 6 MB L2 cache a 400 MHz FSB. Následovat budou modely s taktem od 1,8 GHz, 24 MB L2 cache a 667 MHz FSB. Běžná spotřeba za chodu by se měla pohybovat kolem 130 W, ale existovat by měly i low-voltage verze s příkonem pouhých 62 W.

Microsoft bude podporovat HD-DVD místo Blue-Ray

Bill Gates v jednom rozhovoru řekl, že ochrana proti kopírování tak, jak vyplývá ze specifikací Blue-Ray formátu, je natolik striktní, že by mohla nepříznivě ovlivňovat standardní použití softwaru uloženém na Blue-Ray médiu na osobních počítačích. Microsoft proto bude v následujících letech podporovat rozšiřování formátu High Definition DVD, jako nástupce současných DVD disků.

Microsoft předpokládá, že společnost, která Blue-Ray vynalezla učiní nezbytná opatření k tomu, aby odstranila všechny potencionální problémy s kompatibilitou, které způsobuje protekce disků proti kopírování.

Média HD-DVD jsou schopna pojmout až 15 GB dat v jedné vrstvě, zatímco Blue-Ray až 27 GB v jedné vrstvě a navíc disponuje daleko pokročilejšími vlastnostmi, které umožní ochranu disku proti kopírování, nicméně na tom je třeba ještě zapracovat. Disky Blue-Ray jsou mimojiné výrazně dražší na výrobu, což je také jednou z věcí, ve které nejen Microsoft vidí překážku v jejich masivním rozšíření a dále jejich kapacita je natolik velká, že ji běžný uživatel zatím jen stěží využije.

TSMC už má téměř zvládnutou 65nm výrobní technologii

Taiwanská společnost na výrobu polovodičových součástek (TSMC) oznámila, že úspěšně dokončila první z tří prototypů čipu CyberShuttle, vyrobených pomocí 65nm technologie Nexsys určenou pro platformu System-on-Chips (SoC). Dostupnost této technologie pro masovou výrobu by tak mohla přijít již koncem tohoto roku.

Další dva prototypy by měly navíc obsahovat již technologii nižší spotřeby, strained silicon druhé generace a další úpravy vedoucí k vyšším výkonům. Vysokorychlostní verze nového výrobního procesoru přijde v průběhu roku 2006 a „ultra high speed“ verze ještě o jeden rok později.

Intel zveřejnil finanční výsledky za třetí kvartál tohoto roku

Výrobce procesorů, Intel, zveřejnil svůj příjem od června do září 2005, a to 9.96 miliard USD, což je o 18 procent více než minulý rok a 8 procent více proti druhému kvartálu. Výrobní příjem činí 3,1 miliardy USD (o 31 procent více Y-to-Y a o 17 procent proti 2Q). Čistý zisk je potom 2 mld. USD (5 % a 2 %). Dividendy za jednu akcii jsou 32 centů (7 % a 3 %). Tyto údaje jsou v historii společnosti rekordní.

Diskuze (8) Další článek: Trh webhostingových služeb v ČR ovládají zahraniční společnosti

Témata článku: Hardware, Microsoft, Pevné disky, Seagate, Současná továrna, Nová technologie, Blue Ray, Klidový stav, Standardní použití, Masivní expanze, Tolerance, Běžná spotřeba, Nový procesor, Nová továrna, Současný prototyp, Výrobní technologie, Fab, Nová řada, Předchozí model, Výrobní procesor, Dresden, Blue, Nový rok, Masivní rozšíření, Nový model


Určitě si přečtěte

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF