Novinky z hardwaru: nová generace grafických čipů od ATi

Společnost ATi představila novou generaci grafických čipů * Apple chystá novinku, přinášíme další informace, o co by mohlo jít * Nejvýkonnější grafické karty nebudou v AGP verzích * První notebook s GeForce Go 7800 GTX

ATi představuje novou generaci grafických čipů X1000

Související odkazy

Slovník
AGP
DirectX
LCD
sběrnice

Katalog produktů
Grafické karty
Notebooky

Nová grafická jádra řady X1000 od ATi byla již konečně oficiálně představena. ATi se značně zpozdila oproti původnímu plánu jejich uvedení, což bylo způsobeno hlavně nízkou výtěžností výroby, za kterou zřejmě mohly být problémy s přechodem na zcela novou 90nm technologii.

Jádro R520 překvapivě obsahuje pouze 16 pipelines, což je o 8 méně než má G70 od nVidie. Pipeline jsou uskupeny do čtveřic, takže v případě nefunkčnosti jedné se deaktivuje celá čtveřice a čip se použije v kartě levnější varianty. Jádro disponuje zcela novou architekturou, využívá obdobnou technologii jako HyperThreading od Intelu, díky čemuž je schopné zpracovávat až 512 paralelních vláken (threadů) současně.

Novinkou je také 512-bitová interní paměťová sběrnice (ring bus). Čip podporuje Shader Model 3.0, DirectX 9, 32-bitový desetinný formát zajišťující vyšší přesnost při zpracování scény, dále např. kombinovaný High Dynamic Range Rendering + AntiAliasing, Hyper Z nové generace, technologie Avivo pro optimální kvalitu domácího videa a mnoho dalších nových funkcí a vlastností.

Výkon karty X1800XT v desetinných operacích je 83 GFLOPs a přenosová rychlost 42 GB/s, což je cca 7x více než má např. procesor Pentium 4 3 GHz. Podle předběžných testů je např. jádro X1300 Pro, tedy nejlevnější varianta, až o 60 procent výkonnější než GeForce 6600, která do současné doby tvořila velmi oblíbenou alternativu hráčů střední třídy. Perličkou je však nejvýkonnější model v podobě X1800XT, který ve všech prezentovaných testech vykázal rapidně vyšší výkon než GeForce 7800 GTX. Podrobnější informace vám přineseme v samostatném článku.

Apple čeká nový přírůstek do rodiny PDA

Společnost Apple hodlá uvést nový PDA produkt, který doplní současnou sérii nazvanou iPod. Podle dosavadních informací by se mělo jednat o PDA s čistě bílým vzhledem a podporou přehrávání nových audio a video formátů, včetně MPEG2 a MOV. Mezi další specifikace patří rozlišení obrazovky 640x480 s plochou minimálně 3 palce a 1,8palcovým pevným diskem s kapacitou až 80 GB. Na další informace si musíme počkat do 12. října, kdy bude produkt oficiálně představen.

Už žádné další AGP pro High End

Oproti původním roadmapám, které ATI zveřejnila na svém webu, se tato společnost rozhodla nevyrábět grafické čipy založené na jádře R520, jmenovitě Radeon X1800, pro sběrnici AGP. Očekává se, že karty Radeon X1300 a X1600 budou určeny jak pro sběrnici AGP, tak i PCI Express, nicméně high end se bude dále vyvíjet již pouze pro PCI-E. Stejně tak nVidia rovněž zamítla uvedení AGP verzí svých čipů GeForce 7800 GTX. Znamená to jediné – Radeon X850 XT a GeForce 6800 Ultra jsou a zřejmě zůstanou nejvýkonnějšími AGP kartami na trhu.

Nižší záruční lhůty pro Radeony

Společnost ATI zkracuje záruční doby u svých grafických čipů (zejména Radeon), a to z původních 3 let na 1 rok. Záruka u čipů FireGL zůstává stále tříletá, nicméně na kabely a další příslušenství se nově vztahuje pouze 90denní lhůta. Tyto nové lhůty platí pro zmiňované produkty zakoupené od 1. září 2005 a produkty, které je nutné do 30 dnů zaregistrovat. Co má toto gesto od ATI znamenat není zcela jednoznačné, určitě se nelze domnívat, že grafické čipy ATI jsou nyní více náchylné k poruchám než dříve, nicméně to zřejmě ani nijak nezvýší důvěryhodnost této značky.

Nový digitál od Sony bude zaostřovat přes dotykovou obrazovku

Společnost Sony připravuje nový digitální fotoaparát ze série Cybershot s modelovým označením DSC-N1. Tento model by měl disponovat funkcí „Free Spot Focus“, která umožní uživateli zaostřit na konkrétní objekt jednoduchým ťuknutím na příslušné místo na LCD displeji.

LCD displej bude mít úhlopříčku 3 palce a díky své citlivosti na dotyk bude zároveň tvořit uživatelské rozhraní pro nastavení různých vlastností a funkcí, kterými produkt disponuje. Tento fotoaparát dále obsahuje integrovanou paměť o velikosti 26 MB pro uložení až 500 fotografií v rozlišení 640 × 480. V této integrované paměti mohou být fotografie uloženy např. do té doby, než se uvolní kapacita přídavné paměťové karty Memory Stick Pro/Duo, která však nebude součástí balení.

Foťák DSC-N1 by dále měl disponovat 3x optickým a 6x digitálním zoomem (tedy 18x kombinovaným). Ohnisková vzdálenost má rozmezí 2,7 až 7,9 mm (ekvivalent 38-144 mm u 35 mm fotoaparátů) a světelnost f2,8 až 5,4. Rychlost závěrky se pohybuje od 1/1000 s do 30 s podle náročnosti expozice. Nový model by měl být uveden na americký trh přibližně v polovině listopadu za cenu 500 USD. U nás bude cena pravděpodobně vyšší.

Dell má první notebook s GeForce Go 7800 GTX

Společnost Dell představila novou generaci vysoce výkonných notebooků XLS. Model XLS M170 je přímým následovníkem nejvyššího zástupce předchozí řady, obsahuje však několik vylepšení.

Tou nejvýznamnější z nich je nepochybně mobilní verze grafického jádra G70, jež nese název GeForce Go 7800 GTX, kterou společnost nVidia uvedla v souvislosti s představením prvního produktu, který tuto kartu obsahuje. Jádro karty běží na frekvenci 400 MHz a paměť o velikosti 256 MB typu GDDR3 na 1100 MHz.

Technicky vzato se tato karta od svého desktopového bratříčka liší pouze přidáním několika úsporných technologií, které by měly zajistit nižší spotřebu karty. Jádro obsahuje 24 pixel pipelines a 8 vertex pipelines na zpracování geometrie. Jedná se tedy o zatím první notebook s grafickým čipem G70, který uvítají zejména hráči náročných her s velkým množstvím dostupných efektů typu AA, AF, HDR apod.

Procesorem tohoto výkonového giganta je Intel Pentium M 2,26 GHz. Je však nutné počítat i s poněkud vyšší cenou. Nyní můžeme jen očekávat, kdy ATi vypustí nové jádro R520 v mobilní verzi. Do té doby se zdá, že nVidia není na pozici výkonového krále nijak ohrožena.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Hardware, Čipy, Graf, Nová generace, Původní společnost, Gen, Generace, Nejvýkonnější varianta, Optický audio kabel, Optický digitální audio kabel, Střední vzdálenost, Focus, Čip, Původní funkce, Sony Cybershot, Grafický čip, Nový čip

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

Včera | Vojtěch Malý | 141

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje