Novinky z hardwaru: nejen dva Opterony v barebone PC

Co se událo v poslední době na poli počítačového hardwaru? Jaké novinky nám přinesl předchozí týden? A hlavně, co nového se stalo na veletrhu Computex 2005 v Taipei? Nejen to se dozvíte v článku zaměřeném na žhavé novinky výrobců počítačových komponent.

Související odkazy

Slovník
cache
čipová sada
FireWire
IEEE
LAN
PCI
procesor
USB
Wi-Fi

Katalog produktů
Grafické karty
Procesory
Základní desky

Iwill ZMAXd2: barebone se dvěma Opterony

Na Computexu 2005 představil své nové produkty také Iwill. Ale nebyl by to on, kdyby se nejednalo o poněkud neobvyklé kombinace. Jedním příkladem, mluvícím za vše, je Iwill ZMAXd2. Jedná se o SFF (small form factor) PC, v jehož nitru budou tepat dva procesory AMD Opteron 940.

Systém zároveň podporuje dvoujádrové procesory. Jako čipová sada byla použita nVidia nForce 4 SLI s jižním můstkem nForce Professional 2200 MCP. A aby toho nebylo málo, přidal Iwill také dvě grafické karty, zapojené do režimu SLI. Tyto minipracovní stanice se začnou prodávat v průběhu září a bude je pohánět 400W zdroj.

Klepněte pro větší obrázek

Barebone od Shuttle se SLI

Firma Shuttle, zakladatel platformy barebone PC, uvedla na Computexu také svá nová želízka. Nový Shuttle XPC XN26P je určen uživatelům, kteří neznají slovo „kompromis“. Jedná se o počítač se základní deskou, postavenou na čipsetu Norce 4 SLI od nVidie. Podporovat bude jedno i dvoujádrové procesory AMD pro socket 939.

Dále je nutné zmínit také podporu SATA-II rozhraní, možnost osadit až 2 GB operační paměti - jako zvukový okrem je použit Via Envy 24bit. Díky čipové sadě bude možné použít dvě grafické karty. Shuttle plánuje prodej tohoto XPC společně s dvěma grafickými kartami Leadtek GeForce 6800 GT (256MB GDDR3).

Intel Yonah je na světě: dvě jádra i do notebooků?

Aby to nebylo tak jednotvárné, dáme si nyní něco ze světa procesorů. Například dlouho avizovaný příchod nového mobilního procesoru Intel se už blíží. Oficiální uvedení Intel Yonah je plánováno na druhou polovinu tohoto roku, zahájení prodeje pak na začátek roku 2006.

Procesor s kódovým označením Yonah by měl být prvním mobilním procesorem se dvěma jádry, který bude vyráběn novým 65nm procesem. Dvě oddělená jádra budou sdílet celkem 2 MB cache paměti, Yonah ovšem nebude nabízet podporu 64bitového režimu, alespoň prozatím.

Spotřeba procesorů na jádře Yonah bude velmi nízká. V roce 2008 by neměl být problém dosahovat s tímto procesorem i osmihodinové výdrže, při chodu na baterie.Yonah bude dodáván společně s čipovou sadou Calistoga a Wi-Fi kartou Golan, podporující standardy IEEE 802.11a, b a g. Později přijde na řadu také verze s podporou revize 802.11n.

Výkonná, ale tichá grafická karta HIS X850XT

Další novinkou, která se objevila v Taipei, je grafická karta HIS X850XT IceQ II Turbo. Obsahuje jádro R480 alias Radeon X850 sestávající ze 160 milionů tranzistorů. Kvalitní a tiché chlazení zajišťuje chladič IceQ nové generace, který vydává při plném vytížení méně než 20 dB hluku. Ve výbavě nechybí ani VIVO (podpora výstupu i nahrávání přes kartu) nebo 256 MB videopaměti pro kvalitní zpracování obrazu.

Klepněte pro větší obrázek

Největším lákadlem je ale u této karty něco jiného: software iTurbo, který zajistí přetaktování na nejvyšší možnou hodnotu stiskem jediného tlačítka. Díky HISu má nyní možnost „taktovat“ opravdu každý.

První počítače pro pico-BTX jsou na světě!

Zatímco někteří vyrábějí co nejvýkonnější barebonky, AOpen a Gigabyte začínají brát v úvahu nově vzniklou platformu pico-BTX. Jejich první počítače, postavené na této platformě, byly předvedeny v rámci Computexu 2005. Gigabyte se snaží dělat své PC, co se týká stavby i údržby, maximálně jednoduché. AOpen se pro změnu vydává směrem dvoujádrových procesorů.

Gigabyte svou sérii pojmenoval CB a většina těchto systémů bude postavena na procesorech a čipových sadách Intel, konkrétně na i915G. Díky tomuto chipsetu nebude chybět podpora až 2GB operační paměti, 800MHz FSB či grafických karet pro slot PCI- Express.

Počítače v sérii CB bude možné osadit jedním diskem ATA nebo dvěma s rozhraním Serial ATA. Na přední straně naleznete dva porty USB 2.0 pro digitální fotoaparáty, pevné disky a další kompatibilní zařízení. Umístěn zde bude i jeden přední port IEEE 1394 (známý jako FireWire) a čtečka paměťových karet s podporou až 13 formátů. Potěší také gigabitový LAN nebo slot PCI.

Gigabyte myslel především na jednoduchost složení a údržby této série. Pro sestavení a montáž nebude potřeba žádný nástroj, vše bude bezšroubkové, jako to známe z moderních počítačových skříní. Cílem při jejich návrhu byla také malá hlučnost, proto se předpokládá, že počítače budou v osazení s nejmodernějšími grafickými kartami vydávat jen 30-35 dB hluku. Tyto minipočítače s reprezentativním designem bude pohánět 270W zdroj, na trhu by se měly objevit koncem tohoto měsíce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nové počítače Gigabyte zvenku /uvnitř

Počítače od AOpen jsou na rozdíl od Gigabyte zaměřeny trochu jiným směrem. Využíván bude novější chipset Intel 945G s integrovaným grafickým jádrem. Tato čipová sada již podporuje dvoujádrové procesory Intel Pentium D. Tyto počítače budou určeny především do domácností, pro použití místo domácího kina apod. Předpokládané uvedení na trh je plánováno na začátek letošního července.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (3) Další článek: Dvě slibné akvizice společnosti Sun

Témata článku: Malá hlučnost, Bar, Wi-fi karta, Taipei, Začátek letošního, Envy, Gigabitový LAN, Tichý počítač

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk