Novinky z hardwaru: minipočítač do zásuvky

Maxtor představil externí, vysokokapacitní úložiště dat a zařadil se tak k několika málo výrobcům těchto obrů * Nová deska s chipsetem Intel i975X od Gigabytu se možná stane prodejním hitem všech oveclockerů * Co říkáte na počítač o velikosti běžné elektrické zásuvky?

Maxtor OneTouch III Turbo Edition: kapacita „jak Brno“

Související odkazy

Slovník
BIOS
DVD
DVI
Ethernet
FireWire
mirroring
PCI
RAID
USB

Katalog produktů
Pevné disky
Základní desky

Společnost Maxtor oznámila nové řešení externích, vysokokapacitních úložišť dat. Jejich kapacita dosahuje až 1 TB (1000 GB). Jak firma ve středu ve své tiskové zprávě uvedla, nová řada Maxtor OneTouch III Turbo Edition, která se na trh dostane v průběhu prosince, bude zahrnovat modely s kapacitou 600 GB a 1 TB.

Nové modely OneTouch je možné zapojit také do RAID pole. Lze přitom použít obvyklé režimy: RAID 0 (stripping), kterým můžeme zdvojnásobit kapacitu oproti použití jen jednoho disku, ale zvyšuje se tak riziko ztráty uložených dat, nebo RAID 1 (mirroring). Při něm se data zrcadlí na druhý, shodný disk a lze je tak relativně zabezpečit proti nenadálému výpadku jednoho z disků.

Všechny modely z nové „Turbo edice“ budou vybaveny třemi USB 2.0 porty, dále FireWire 400 a 800. Bohužel bude chybět možnost zapojení disků do Ethernetu.

Mezi jiné přednosti inovované řady OneTouch III Turbo Edition patří bezesporu vynikající programy, dodávané spolu s disky. Ty jsou podobné jako u nižších řad a udržují si stále výbornou použitelnost.

Program s názvem Sync slouží k automatické synchronizaci dat mezi dvěma či více systémy na stejné platformě. Nechybí ani možnost obnovit stav systému podle záloh do posledního funkčního stavu nebo ochrana a zablokování heslem proti neoprávněnému přístupu při ztrátě či odcizení disků. Podporovány jsou platformy Mac a PC.

Nová řada bude, podle slov zástupců Maxtoru, stát kolem 550 USD (600 GB) a 900 USD v případě modelu s kapacitou 1000 GB.

A jen malá perlička na závěr: s designem šasi Maxtoru pomáhala firma, která se podílela na vývoji rozhraní Windows XP či mnoha dalších. Jak to dopadlo, se budeme moci přesvědčit již brzy.

Chipset i975X v akci = Gigabyte GA-G1975X

Významný výrobce počítačového hardwaru všeho druhu uvedl v minulých dnech novou základní desku nabitou těmi nejnovějšími technologiemi. Podle tiskové zprávy by měla být deska v prodeji už 14. listopadu. Podrobnější informace ohledně ceny a toho, kdy bude ke koupi v České republice, zatím nebyly zveřejněny.

Klepněte pro větší obrázek

Nová deska od Gigabytu je určena především oveclockerům, kteří se snaží ze všeho dostat více než maximum výkonu. Model GA-G1975X je první základní deskou na světě, která používá čipovou sadu Intel i975X, a zároveň prvním kusem v nové výkonné sérii G1-Turbo. Je určena samozřejmě pro Socket 775 a nejen pro běžné procesory Intel Pentium 4, ale i Pentium EE (Extreme Edition) a dvoujádrová Pentia D.

Co zajisté zaujme již na první pohled, je systém aktivního chlazení čipové sady, napájecích obvodů a pamětí. Ten je zjevně inspirován technologií OTES od Abitu.

Jednou z mnoha výhod použitého chipsetu je, že podporuje dvojici PCI-E grafických karet. Karty mohou pracovat buď v režimu 16×, nebo 8×/8×. Lze tak využít výhody maximálního možného výkonu a zobrazení na několika monitorech současně (tzv. multiview). Výhody ale uživatelé plně využijí až s novou generací GPU a her – pro tato jádra optimalizovaných.

Jako zvuková karta slouží tomuto Goliáši integrovaná zvuková karta z produkce Creative, konkrétně Creative Sound Blaster Live 24bit. Ta zaručuje kvalitní, přirozený zvuk při poslechu hudby, hraní her, sledování DVD či televize, a to až na osmi kanálech. Tomuto zvukovému kodeku nejsou cizí ani technologie, jako je DTS, DTS ES nebo DTS Neo:6, pro ještě lepší požitek z kvalitního zvuku.

Gigabyte byl vždy chválen za přítomnost záložního BIOSu. Tato možnost nechybí ani nové desce. Tento prvek dostal název C.R.S., což neznamená nic jiného než CMOS Reload Switch.

Pokud vám už nechce nastartovat počítač, protože jste neúspěšně updatovali BIOS na novou verzi nebo jste to kapánek přehnali při nastavování některých parametrů, stačí jen využít C.R.S. a BIOS se automaticky nastaví na tovární hodnoty, popřípadě použije záložní čip. Tuto funkci opět nejlépe využijí přetaktovávači.

Specifikace Gigabyte GA-G1975X
CPU Intel Pentium EE/Pentium D/Pentium 4
FSB 1 066/800/533 MHz
Chipset Northbridge: Intel i975X Express
Southbridge: Intel ICH7R
Paměti Dual DDRII 533/667 MHz (max. 8 GB)
PCIe sloty 2× PCI Express 16×
2× PCI Express 4×
LAN 10/100/1 000 Mbit/s LAN
SATA 4× SATA
Audio Creative Sound Blaster Live! (8kanálové)
FireWire Texas Instrument IEEE1394a (3× FireWire)

JackPC: miniaturní počítač do zásuvky

Ne, opravdu jsem se při psaní nadpisu nepřeklepl, ani nezbláznil. Americká firma Chip PC oznámila informace o svém novém počinu. Je jím miniaturní terminálový počítač Jack PC, který se vejde do běžné elektrické zásuvky. Celé zařízení má maximální spotřebu 5 W, takže nevyzařuje téměř žádné zbytkové teplo.

Klepněte pro větší obrázek

Celý mikropočítač pohání RISC procesor AMD Au 1550 o frekvenci 333 nebo 500 MHz (ekvivalent 800/1200 MHz x86 CPU). Podle daného modelu dále JackPC obsahuje 32 či 64 MB flash paměti a 64, respektive 128 MB paměti operační. Integrovaná grafická karta obsahuje 4-8 MB video paměti a dokáže zobrazit obraz o rozlišení až 1600 × 1200 pixelů při 24bitové hloubce barev.

Ze vstupně-výstupních portů jsou k dispozici 4 konektory USB 2.0, jeden 3,5mm jack pro výstup audia, jeden pro vstup audia a nakonec jeden konektor VGA nebo DVI konektor (dle konkrétního modelu). Dále už na těle celého počítače najdeme jen signalizační diodu a tlačítko na zapnutí/restartování přístroje.

Mezi hlavní plusy, hovořící pro toto zařízení, patří jak vysoká odolnost proti poničení či krádeži, tak i minimum potřebných kabelů (stačí připojit monitor, klávesnici a myš). Mikropočítač zabere jen málo místa a také není potřeba žádné externí napájení.

Diskuze (15) Další článek: Nové skiny pro Seznam E-mail jsou na světě

Témata článku: Výpadky paměti, Běžný poslech, Nejnovější počin, Signalizační dioda, Zprávy televize Nova, Raid, Jack, Nový Switch, Nová deska, Nový model, Významný výrobce, Turbo, Bios, Shodná barva, Firewire


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 110

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11