Novinky z hardwaru: levný chipset pro dvoujádrové procesory

Co nám připravili výrobci počítačových komponent minulý týden zajímavého? Jak to vlastně bude s údajným prvním TabletPC od IBM? Bude na tom vůbec nové připravované grafické jádro od nVidie tak dobře, jak se předpokládá? Nejen to se dozvíte v článku zaměřeném na žhavé novinky výrobců počítačových komponent.

Intel i945G/P/GZ: levné chipsety pro dvoujádrové procesory

Po příchodu chipsetů Intel řady 9xx (915 a 925), které byly kompatibilní jen s procesory obsahující jedno jádro, se objeví další „kousek“ do této série. Bude se jednat o čipset Intel 945, jenž bude určen především jako low-end řešení pro dvoujádrové procesory. Podle prvního vyjádření Intelu budou vydány verze i945G, i945GZ a i945P. Jejich základní údaje si můžete prohlédnout v tabulce následující níže.

Přehled základních vlastností chipsetů Intel i945G/P/GZ
  i945G i945P i945GZ
Integrované graf. jádro (VGA) Intel GMA 950 - Intel GMA 950
Systémová sběrnice (FSB) 1066/800/533 MHz 1066/800/533 MHz 800/533 MHz
Operační paměti (RAM) Dual-channel DDR2 Dual-channel DDR2 Single-channel DDR2-533/ 400
PCI-Express slot ano ano ne

Související odkazy

Slovník
čipset
DVD
desktop
HDTV
LCD
MMX
PCI
sběrnice

Z předchozí tabulky si lze odvodit přibližně to, že nejvýkonnějším chystaným chipsetem by měl být i945G. Ten by měl obsahovat jak vylepšené integrované grafické jádro, tak i podporu 1066MHz sběrnice jako třeba nejvýkonnější desktopový chipset řady 9xx, i925XE.

Všechny nové chipsety budou dále podporovat paměti DDR2, avšak varianta 945GZ bude umožňovat jen jednokanálový přístup. i945GZ by se měly objevit v prvním kvartále příštího roku, tedy přibližně ve stejnou dobu jako dvoujádrový desktopový chip Presler vyráběný 65nm procesem nebo jádro CedarMill. Co může také trochu zaskočit je, že nebude obsahovat slot PCI-Express osazení výkonnější grafickou kartou a též mu bude chybět podpora 1066 MHz FSB.

AMD Athlon 64 FX-57: Vysoký výkon za vysokou cenu

Procesory AMD měly vždy nižší frekvenci, než třeba konkurence od Intelu, ovšem nový Athlon FX-57 by to měl změnit. Nový Athlon bude již z výroby běžet na 2800 MHz, bude se tak jednat o nejrychlejší CPU od AMD.

Cílový určení je zřejmé; především to budou hráči a výkonné pracovní stanice a jistě se najdou i další skupiny, požadující nekompromisní výkon, za který jsou ochotni pořádně zaplatit. Obsahuje stejné jádro jako FX-55, to je vyráběno 90nm výrobní metodou a podporuje instrukce MMX, SSE 1, 2 a 3 a 3DNow!. Zkrátka nepřijdete ani, co se vyrovnávací paměti týče, L1 cache bude 128kB a L2 rovný 1MB.

Klepněte pro větší obrázek

A podle prvních zpráv by se mělo s tímto procesorem podařit prolomit magickou hranici 3 GHz a to i s hojně používaným vzduchovým chlazením. Cena by se měla pohybovat okolo 800 dolarů (přibližně 19 200 Kč). 

ThinkPad X41: první tablet od IBM

Většina výrobců moderních notebooků má již ve své nabídce Tablet PC, notebooky s dotykovou obrazovkou. Nyní už není ani IBM výjimkou. Tablet PC IBM ThinkPad X41 bude procesor Intel Pentium-M. V notebooku bude pochopitelně použita technologie Intel Centrino. Obraz se bude zobrazovat na 12 palcovém dotykovém LCD TFT displeji. Navzdory malým rozměrům a váze, bude zařízení obsahovat plnohodnotnou klávesnici.

Klepněte pro větší obrázek

Všechny nové notebooky série X se vyznačují hlavně velmi dobře propracovaným systémem ochrany počítače. Základem této technologie nazvané IBM Embedded Security Subsystem 2.0 je integrovaná čtečka otisků prstů a její obslužný software.

Konfigurace řady X bude začínat na procesoru Intel Pentium-M 733 ULV 1.10 GHz a končit Pentiem-M 738 s frekvencí 1,4 GHz. Všechny modely budou vybaveny shodně 256 MB operační paměti a budou obsahovat 30 a 40 GB pevné disky. Obraz bude obstarávat integrovaná grafická karta Intel Extreme Graphics 2. Optická mechanika (CD-RW/DVD-ROM) se nebude standardně dodávat, její možnost je jen v nejvyšší konfiguraci.

ThinkPad X41 se začne prodávat okolo 14. července za cenu 1 499 amerických dolarů (přibližně 36 000 Kč) za nejnižší konfiguraci. V ceně je již obsažen operační systém Microsoft Windows XP Tablet PC Edition 2005, uzpůsobený pro práci s notebooky tohoto typu.

nVidia GeForce 7800GTX: 24 pixel pipeline, 8 vertex shader

Grafické jádro od nVidie označované jako G70 nebo také jako GeForce 7800GTX bude oficiálně uvedeno v 21. den tohoto měsíce. Přibližně o měsíc později bude uveden také jeho největší konkurent, Fudo z dílny ATi.

Podle prvních informací se bude jednat o velmi výkonné grafické karty. Jádro bude tikat na 430 MHz, sekundovat mu budou rychlé paměti o frekvenci 1200 MHz. Paměti dostane do vínku 256 MB GDDR3 a to přes 256 bitovou sběrnici. Velmi důležitou informací je také, že nové GPU bude využívat celkem 24 pixel pipeline a 8 vertex shaderů. Díky těmto parametrům bude možno kartami s tímto jádrem zobrazit až 10,32 miliardy pixelů za sekundu. Ke kvalitnějšímu obrazu vám dopomůže až 64 bitové filtrování obrazu nebo CineFX 4.0.

Samozřejmě nebude chybět ani dvojice DVI výstupů, podpora HDTV ani VIVO.

Klepněte pro větší obrázek

Tato grafická karta je již v nabídce některých zahraničních e-shopů. Tam lze pořídit variantu s 256 MB videopaměti za 639 amerických dolarů (přibližně 15 330 Kč).

Diskuze (10) Další článek: Konečné specifikace nVidia GeForce 7800

Témata článku: Procesory, Proces, Lev, Novinky, Zahraniční e-shop, Nejnižší hranice, Channel, Systémová sběrnice, Novi, Nejvýkonnější varianta, Vertex, Chipset, LCD TFT


Určitě si přečtěte

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Chytré hodinky Honor a Huawei se zbavily největší brzdy. Naučily se instalovat aplikace
Filip Kůžel
HonorHodinkyMobilní aplikace
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče