Novinky z hardwaru: klávesnice jako ze sci-fi filmu

AMD představuje novou řadu procesorů Opteron * Intel prezentuje procesory s nízkou spotřebou a vyvíjí speciální technologii na úsporu energie * ATi CrossFire oficiálně vstoupilo na trh

AMD uvádí novou řadu procesorů

Přestože AMD dosud drželo prvenství na poli vícejádrových procesorů pro víceprocesorové stanice, rozhodlo se svou pozici ještě více posílit. Společnost totiž představila již čtvrtou sérii procesorů Opteron, určených pro servery a pracovní stanice. Jedná se o tři nové modely, z nichž každý obsahuje dvě jádra – Opteron 880, 280 a 180.

Opteron 880 je určen pro čtyř- až osmiprocesorové servery a čtyřprocesorové pracovní stanice. Opteron 280 směřuje do stanic s dvěma procesory a dvoujádrový Opteron 180 by měl pracovat samostatně. Ceny těchto modelů při odběru 1000 kusů činí, počínaje nejvýkonnější variantou, 2649 USD, 1299 USD a 799 USD.

Jak uvádí AMD, ceny počátečních modelů by měly být postupně vyrovnány s cenami jednojádrových Opteronů nejvyšší řady. Zároveň by ceny současných dvoujádrových modelů mohly spadnout na úroveň jednojádrových.

Podle předběžných testů si nejvýkonnější varianta (880) slibuje o 5-9 procent vyšší výkon oproti nejvyššímu zástupci předchozí série (875) a o téměř 98 procent lepší výkon, než má Intel Xeon MP 3,33 GHz. K dispozici by měly být během několika dní.

Procesory Xeon s nízkou spotřebou

Společnost Intel se zřejmě z důvodu uvedení nových Opteronů rozhodla uspíšit vydání svých procesorů Xeon s jádrem Paxville. A tak namísto počátku roku 2006 budou k dispozici již v posledním kvartálu roku letošního.

Jedná se 90W model Xeonu MV taktovaného na 3,2 GHz a 55W model Xeonu LV s taktem 3 GHz. Obě varianty jsou 64bitové. Ceny při velkoobjemovém odběru jsou stanoveny na 487 USD za Xeon MV a 519 USD za Xeon LV. Zdá se tedy, že vzhledem ke zmiňovanému výkonovému rozdílu mezi novými Opterony a Xeony jsou ceny poměrně adekvátní.

Současné Xeony mají spotřebu kolem 120 W a Opterony cca 95 W, a to včetně integrovaného paměťového řadiče. Intel se proto rozhodl v dalších letech řídit především ukazatelem „výkon na watt“ při posuzování efektivnosti svých nových procesorů.

Společnost také zatím nehodlá do budoucna nic měnit na separaci procesoru od paměťového řadiče. Nicméně počítá i s jeho nižší spotřebou, která se nyní pohybuje na 15-20 W. Týká se to zejména nadcházejícího čipsetu GreenCreek pro připravované Xeony s jádrem Dempsey, jehož ekologický název mluví sám za sebe.

Intel dále prozradil, že v průběhu roku 2007 počítá i s uvedením procesorů s jedním jádrem. Stále totiž existuje mnoho druhů výpočetních požadavků, které rychleji zpracuje jedno vlákno (thread) než dvě nebo více vláken.

Klávesnice, která nepotřebuje stůl

Pokud patříte mezi ty, kterým občas překáží klasická, velká klávesnice na pracovním stole, nový model od L3 Systems si můžete připevnit přímo na své zápěstí. Tato miniklávesnice obsahuje klasické QWERTY rozvržení a dělá se jak v hliníkovém, tak i plastovém provedení.

Připojit ji lze přes PS/2 nebo USB konektor. Oba modely jsou odolné vůči kapalinám, nárazům a vibracím, nicméně je zřejmé, že plastová verze bude mít tendenci k rychlejšímu opotřebování. Klávesnice tohoto provedení využívají při své práci např. pracovníci nemocnic či bezpečnostní technici. Přesto mohou přijít vhod i většinovému zákazníkovi, kterého už třeba nebaví psaní e-mailů jinak než vleže.

Ceny jsou však překvapivě vysoké – 249 USD (ABS plast) a 579 USD (hliník). Takže máte-li chuť pořídit si ke svému PDA „náramkovou“ klávesnici za nějakých 14 tisíc Kč, je tento model pro vás jako stvořený.

Klepněte pro větší obrázek

Intel vyvíjí technologii na úsporu energie

Společnost Intel na základě nového 65nm výrobního procesu vyvíjí speciální derivát, který by měl disponovat extrémně nízkou spotřebou. A to by znamenalo významný krok na poli mobilních čipů.

65nm (nanometr = 1 miliardtina metru) výrobní technologie obecně díky vyšší hustotě logických obvodů přináší nižší spotřebu a větší potenciál pro výkon než 90nm proces. Ten v současné době vévodí moderním procesorům i některým grafickým čipům.

Jedním z důležitých faktorů, jak snížit spotřebu čipu, je úprava designu tranzistorů. Tato úprava by měla ovlivnit tři hlavní zdroje nežádoucího odběru elektřiny tranzistorů a vyústit tak do znatelného prodloužení životnosti baterie.

Současné tranzistory navíc odebírají určité množství elektřiny i ve stavu po vypnutí, což představuje problém pro všechny výrobce mobilních zařízení využívajících baterie. Není tedy divu, že existuje snaha o jeho odstranění, a to nejen ze strany Intelu.

Podle testů zkušebních vzorků vyrobených touto technologií bylo zjištěno, že nežádoucí únik elektrické energie z tranzistoru se snížil zhruba tisíckrát. To se zdá být velmi úspěšným počinem, který Intel posouvá zase o něco výše na výsluní.

Nová technologie zahrnuje rovněž Strained Silicon druhé generace, který výrazně urychluje putování elektronů mezi jednotlivými tranzistory, a tím i celkový proud v obvodu. A to pouze za minimálního zvýšení výrobních nákladů.

ATi CrossFire oficiálně vypuštěno na trh

ATi, kanadský výrobce grafických čipů, konečně uvolnil pro hráčský trh svou CrossFire platformu. Ta umožňuje propojení dvou grafických karet Radeon v základních deskách s čipovou sadou Radeon Xpress 200.

Jednou z těchto karet může být obyčejná non-CrossFire verze, druhá však musí obsahovat Composite Engine, který bude řídit spolupráci dvou grafických jader a zajišťovat sestavení výsledného obrazu. Obě karty se však nesmí lišit v ničem jiném.

Technologie CrossFire podporuje celkem čtyři duální režimy – SuperTiling, Scissor Mode, Alternate Frame Rendering a Super AntiAliasing. Vlastnosti jejich použití jsou rozdílné a pro každý herní engine a 3D rozhraní se hodí jiný režim.

Tato platforma byla představena asi před čtyřmi měsíci, teprve nyní se však můžeme podívat na skutečně nezávislé testy, porovnávající výkon s technologií Nvidia SLI. Testy byly provedeny s procesorem Athlon 64 FX-55 2,6 GHz, 1 GB DDR400 RAM a grafickými kartami Radeon X850XT PE a GeForce 7800 GTX.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (25) Další článek: Kancelářský balík OpenOffice.org 2.0 RC1 ke stažení

Témata článku: Klávesnice, Sci-fi, Nejvýkonnější varianta, Elektron, Celkový únik, Kanadský výrobce, Plastové provedení, Jednotlivý tranzistor, Pracovní stůl, Fil, Nový únik, Velká klávesnice, Pax, SCI, Předběžný design, Qwerty klávesnice, Předběžný název, Minimální úprava, Nejvyšší výkon, Crossfire, Výrobní technologie, Herní varianta, Sci-fi film, Výrobní jádro


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu