Novinky z hardwaru: Intel „Merom“ bude dynamicky zrychlovat

AMD: konečně 65 nm * Intel „Merom“ bude dynamicky zrychlovat * Dočkáme se dvoujádrového Pentia? * Asus: Notebooky pro hráče * Opravdu rychlé DDR2 paměti od Corsairu


Intel „Merom“ bude dynamicky zrychlovat

Určitě jste slyšeli o tom, že společnost Intel připravuje novou mobilní platformu zvanou „Santa Rosa“, která bude mimo jiné obsahovat nový mobilní Core 2 Duo procesor s kódovým názvem „Merom“.

Ten bude obsahovat jednu velkou novinku, kterou je IDA - Intel Dynamic Acceleration. Tuto technologii budou mít různé typy procesorů založené na tomto jádře, tedy klasické i ULV (Ultra Low Voltage). A v čem to celé tedy tkví? Především je nutno dodat, že se budou urychlovat pouze jednovláknové aplikace, princip totiž spočívá v dynamickém přetaktování jednoho jádra a přitom procesor nepřekročí svoje TDP (Thermal Design Power).

Například si představte, že máte mobilní zařízení založené na platformě Santa Rosa a začnete využívat nějaký typicky jednovláknový program. Jelikož má váš procesor TDP například 35 W, při této úloze využíváte pouze jedno jádro a to druhé se laicky řečeno „fláká“. Spotřeba procesoru je tedy v tuto chvíli cca 18 W (berte s nadhledem) a je tu tedy možnost zvýšení frekvence jednoho jádra, aniž bychom překročili TDP udávané ve specifikaci. Jestli to bude aspoň z poloviny tak dobré, jak to vypadá, máme se na co těšit, i když se určitě frekvence nebude zvyšovat o moc, zrychlení bude znát a to je to hlavní.

Klepněte pro větší obrázek

Dočkáme se dvoujádrového Pentia?

Pravděpodobně ano. Intel totiž podle nepodložených informací neuvede jednojádrové Pentium založené na Conroe, ale bude to prý rovnou dvoujádrový procesor. Sice bez podpory většiny nových technologií (napřiklad VT) a jeho cache bude pouze 1 MB pro obě jádra, ale se svojí cenou a nízkou spotřebou si jistě své zákazníky najde. Mezi prvními známými modely jsou Pentium E2140, které poběží na frekvenci 1,6 GHz a výkonnější Pentium 2180 s frekvencí 1,8 GHz. Oba procesory mají tedy 1MB L2 cache, používají 800MHz FSB, jsou vyrobeny 65nm technologií, jejich TDP je 65 W a podporují technologie EIST (Enhanced Intel SpeedStep), EM64T (Intel 64-bit) a XD Bit (Execute Disable Bit). První dvoujádrová Pentia by měla na trh dorazit ve třetím čtvrtletí příštího roku.

A jak to tedy bude nakonec s jednojádrovým Conroe-L? Ten bude prodáván pod značkou „Celeron“, tedy i příznivci low-endu si přijdou na své.

Klepněte pro větší obrázek 

AMD: konečně 65 nm

Společnost AMD už konečně začne postupně uvádět na trh procesory vyrobené 65nm technologií. Nejdříve, a to v prosinci, se dočkáme dvoujádrových Athlonů 64 X2 s jádrem „Brisbane“, ve druhém čtvrtletí budou dostupné Athlony 64 X2 EE. První 65nm jednojádrové Athlony 64 (jádro „Lima“) budou uvedeny na začátku příštího roku a nové technologii neutečou ani Semprony s novým 65nm jádrem „Sparta“, které se objeví ve druhém čtvrtletí roku 2007. I když se Intel asi zatím směje (díky svému technologickému náskoku), doufejme, že se AMD podaří konkurenční prostředí srovnat a ceny nových procesorů budou tak rychle klesat.

Klepněte pro větší obrázek


Asus: Notebooky pro hráče

Společnost Asus uvedla na trh novou řadu notebooků, které jsou určené hlavně pro herní nadšence. Jedná se o dva modely, Asus G1 a výkonnější G2.

Notebooky obsahují procesory Intel Core 2 Duo T5500 až po model Core 2 Duo T7600, používají čipovou sadu Intel 945PM, můžete je mít až s 2GB DDR2 operační pamětí (533 MHz nebo 667 MHz), vaše data lze ukládat na disk až do velikosti 160 GB a vypalovat je můžete na DVD vypalovačce s podporou Lightscribe. Oba modely mají gigabitový ethernet, WiFi a integrovanou 1,3 Mpix webkameru. A jaký je tedy mezi nimi rozdíl? Asus G1 má 15,4" WXGA nebo WSXGA LCD displej a grafickou kartu Nvidia GeForce Go 7700 s 512 MB pamětí, zatímco Asus G2 má 17" WXGA LCD displej spolu s grafickou kartou ATI Mobility Radeon X1700 taktéž s 512MB pamětí. Notebooky obsahují speciální malý OLED displej, který zobrazuje různé druhy informací. Speciální je i barevné provedení kláves W, A, S, D, což jsou klávesy pro pohyb ve většině her.

K notebookům dostanete herní myš a batoh ve stejném stylu.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek


Opravdu rychlé DDR2 paměti od Corsairu

Společnosti vyrábějící operační paměti se předhánějí, kdo dřív uvede rychlejší operační paměti, které poběží na větší frekvenci.

Jedna z takových je i společnost Corsair, která uvedla nové Corsair Dominator. Podle specifikace běží na frekvenci 1 142 MHz a to při nestandardně malém napětí 2,1 V. Tyto paměti jsou optimalizovány pro použití v základních deskách s čipsetem Nvidia nForce 680i SLI s technologií EPP. I když časování na této frekvenci není nejlepší (5-5-5-15), určitě bude výkon dostačující, vezmeme-li v úvahu, že výrobce u většiny tvrdí i možnost přetaktování nad hranici 1 200 MHz. Corsair TWIN2X2048-9136C5D jsou dodávány se speciálním pasivním chlazením Dual-path Heat Exchange (DHX), které zajišťuje optimální chlazení paměťových čipů.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (5) Další článek: Svět podle Apple: další podvodný iPhone

Témata článku: Notebooky, Heat, Thermal, Lightscribe, Dominator, Sparta, Speciální model, Malé napětí, Herní model, Paměti ddr2 800mhz, TomTom Go, Rose

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů