Novinky z hardwaru: informace o tajném projektu Microsoftu prozrazeny

Shuttle představuje nové miniaturní PC * Oceněny komponenty PlayStationu 3, jeho cena bude až 900 dolarů * Připravované grafické karty ATI * Tajný projekt Microsoftu prozrazen

Tajný projekt Microsoftu prozrazen

Několik dní před oficiálním představení, unikly informace o novém připravovaném výrobku z dílen Microsoftu.

Klepněte pro větší obrázek

Jedná se o zařízení umožňující surfování na internetu, bezdrátové připojení k dalším zařízením a hraní počítačových her. Je také použitelné jako tablet nebo jako GPS navigátor. Ukázkové video si můžete prohlédnout zde. Podle Microsoftu se však jedná o video z raného vývoje produktu. Výrobek by měl konkurovat především Sony a jejímu PSP. Oficiálního představení bychom se mohli dočkat už dnes.

Připravované grafické karty ATI

ATI ve svém kotli novinek neustále něco vaří, připravuje další a další čipy, které chrlí na zákazníky a snaží se je přesvědčit, že jejich výrobky jsou ty nejlepší je nejlepší. Pojďme se tedy podívat pod pokličku na aktuální připravované čipy.

Nejnovějším hotovým produktem bude karta X1800GTO. ATI má v cenové hladině 5 až 10 tisíc korun mezeru, ve které nabízí pouze produkty ze starší generace čipů, jejichž největším problémem je, že neobsahují podporu Pixelshaderů verze 3. Tuto mezeru chce ATI zalepit právě produktem X1800GTO. Nová karta je mířena do vyššího středního proudu a bude se prodávat za 249 dolarů.

Architektura čipu vychází z postarších Radeonů X1800, tedy z jádra R520, přičemž bude vypnut jeden quad. Karta tak bude obsahovat 12 pipelines, čip na 500 MHz a GDDR3 paměti na 1000 MHz. Čip se pravděpodobně bude vyrábět pouze do doby, kdy mají přijít novinky RV560/RV570, které se na trhu objeví pravděpodobně v létě.

Další produkt je X1900XL. Jedná se o plnohodnotný Radeon X1900XT, s poloviční video pamětí a nižšími takty. Cena je stanovena na 449 dolarů.

Ve vzdálenější budoucnosti se dočkáme již zmíněných čipů RV560/RV570. Čipy budou vycházet z aktuálního high endu ATI, tedy z R580. Budou ale obsahovat nějaké dnes neznámé vylepšení. Je ale téměř jisté, že budou vyráběny 80nm výrobním procesem a ponesou obchodní označení X1700. Mělo by se tak jednat o konkurenci kartám 7600GT/GS.

Oceněny komponenty PlayStationu 3, jeho cena bude až 900 dolarů

Konzole nové generace, PlayStation 3, se skládá ze samých high-endových součástí. Jednotlivé komponenty byly nyní oceněny a byla tak blíže určena jeho výrobní cena.

Odhadovaná cena za komponenty pro herní konzoli jsou mezi 725 a 905 dolary. Xbox 360 od Microsoftu jede na komponentech s cenou v rozmezí 501 až 525 dolarů.

Komponenty PlayStation 3 Xbox 360
procesor 150 - 230 USD 106 USD
optická mechanika 200 - 300 USD 20 USD
grafický čip 140 USD 140 USD
paměť 65 USD 65 USD
pevný disk 40 USD 40 USD
ostatní položky 130 USD 130 USD
celkem 725 - 905 USD 501 USD

Jak je patrno z tabulky, cenový rozdíl mezi konzolemi je způsoben dvěmi položkami. Sony bude v PS3 používat Blu-ray mechaniku, která podporuje nový standard pro optická média. Kapacita jednoho Blu-ray disku je 25 GB, v případě dvouvrstvových a čtyřvrstvých médií je kapacita 50/100 GB. To je výhoda pro použití především v budoucnosti, ale cena 200 – 300 dolarů za mechaniku je pro konzoli opravdu hodně.

Procesor v PS3 taky znatelně navyšuje cenu oproti konkurenci. O procesoru Cell, který je v PS3 použit, toho bylo napsáno již dost (viz informace v našem nedávném článku). Celý procesor ale zabírá velkou plochu, konkrétně 221 čtverečních milimetrů, oproti tomu procesor v Xbox 360 zabírá 168 čtverečních milimetrů (v Xboxu 360 je použit procesor Xenon, který je postaven na technologii PowerPC od IBM).

Ztráta Sony na nové konzoli bude velká, na druhou stranu pro zákazníky bude jistě přítomnost Blu-ray mechaniky velkým plusem a mnoho lidí to může ovlivnit při rozhodování do jaké konzole investovat. Cena používaných komponentů bude pochopitelně časem klesat. Při uvedení PlayStationu 2 měl čip grafické karty a procesoru dohromady plochu 239 čtverečních milimetrů. V roce 2004 byly tyto čipy vměstnány do šestkrát menší plochy, do 87 čtverečních milimetrů a tím byla cena rapidně snížena.

Klepněte pro větší obrázek

Shuttle představuje nové miniaturní PC

Shuttle představuje další generaci miniaturních PC, která obsahují nový 65nm dualcore procesor a jsou vysoké pouze 5,4 cm. XPC X100 bude dodáváno s operačním systémem Windows XP Media Center Edition.

Typické specifikace jsou:

  • 1,83 GHz Core Duo T2400 procesor
  • 512 MB dual-channel DDR 2 SDRAM
  • grafická karta ATI Mobility Radeon X1600
  • 250GB Serial ATA II pevný disk
  • gigabitová síťová karta, součástí je také Wi-Fi

K napájení je použit zdroj o výkonu 120W s pasivním chlazením. Dané specifikace jsou předběžné, počítač by měl být finálně představen na CeBITu. O ceně zatím není nic známo.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Hardware, Oficiální médium, Celý procesor, Sony Playstation 3, Sony Playstation, Xenon, PSP, Tajný projekt, Projekt, Playstation 4, Sony PS3, Miniaturní pc, Playstation 2, Připravovaná karta, Nový Xbox, Playstation 3, Sony PSP, Herní konzole sony psp, Mezera, PS3, Kotel, Nová komponenta, GPS Centrum

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 166

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 91

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje