Novinky z hardwaru: IBM uvedlo dvoujádrový procesor s frekvencí 4,7 GHz

IBM uvedlo dvoujádrový procesor s frekvencí 4,7 GHz * Sony představila inovované notebooky ze série VAIO BX * Kingston: DDR2-800 MHz s nízkým časováním * HP uvede notebooky s displejem s LED podsvícením

IBM uvedlo dvoujádrový procesor s frekvencí 4,7 GHz

Hned ze začátku je třeba upozornit nadšence, že se jedná o procesor Power6, nelze jej tedy osadit do obyčejné základní desky pro procesory Intel a AMD.

Nový Power6 je oproti svému předchůdci Power5 dvakrát výkonnější a při stejné frekvenci má o polovinu menší spotřebu.

Power6 je plně 64bitový procesor vyrobený 65nm technologií, obsahuje 790 miliónů tranzistorů, 8 MB L2 cache (4× více než Power5) a má datovou propustnost až 300 GB/s. Procesor je schopen pracovat i při nižších frekvencích a menším napětí, což se uplatní především u úsporných serverových řešení. Zvládne také za běhu snižovat frekvenci pro snížení spotřeby a vyzařovaného tepla a v případě potřeby opět přepnout do standardní frekvence. Pomocí stejné dynamické změny frekvence dokáže v případě přehřátí zabránit ztrátě dat. Podobné funkce lze nalézt i u procesorů společnosti Intel a AMD.

Klepněte pro větší obrázek
Fotografie uvnitř procesoru pomocí elektronového mikroskopu
(lze vidět dva tranzistory na pláži u moře – režim „idle“)

IBM také tvrdí, že servery založené na těchto procesorech jsou několikanásobně výkonnější, než servery HP Superdome s procesory Intel Itanium. K dispozici by měla být bohatá nabídka serverů, nejlevnější budou mít jeden procesor (dvě jádra) a nejvýkonnější pak až osm procesorů. Pro využití tohoto procesoru počítejte s operačním systémem UNIX nebo Linux pro Power procesory.

Na začátku roku se také IBM podařilo vyrobit první prototypy Power6 s frekvencí 5 GHz.

Klepněte pro větší obrázek

Co vám to připomíná? (nápověda: města USA + Google Earth)


Sony představila inovované notebooky ze série VAIO BX

S příchodem nové generace platformy Centrino od Intelu společnost Sony vylepšila řadu podnikových notebooků VAIO BX.

Klepněte pro větší obrázek

Nová platforma znamená mimo jiné nové procesory Core 2 Duo, WiFi 802.11n a lepší grafické jádro GMA X3100. Pokud toužíte po trochu výkonnější grafické kartě, lze si připlatit za ATI Radeon Mobility HD 2300, která má přibližně dvakrát větší výkon. Notebooky VAIO BX mají 15,4" displej s rozlišením 1280 × 800, až 120GB pevný disk a je možno je osadit až 2 GB operační paměti DDR2. Pro videokonference slouží integrovaná webkamera s rozlišením 1,3 MPix, dále nechybí Bluetooth a čtečka otisku prstů pro bezpečné přihlašování do systému. Cena zatím nebyla uvedena.

Klepněte pro větší obrázek


Kingston: DDR2-800 MHz s nízkým časováním

Kingston představil nové DDR2 operační paměti Ultra Low Latency HyperX s frekvencí 800 MHz, které zvládají opravdu nízké časování 3-3-3-10, což se u DDR2 pamětí jen tak nevidí. Pro extrémní časování je samozřejmě nutné použít také vyšší napětí, které výrobce udává v rozmezí 2,3 V až 2,35 V. Pro lepší odvod tepla od čipů slouží heatspreader. K dostání jsou v kapacitách 512 MB až 2 GB, přičemž 2GB dual channel kit vás vyjde na 255 USD (cca 7 000 Kč).


HP uvede notebooky s displejem s LED podsvícením

V třetím čtvrtletí tohoto roku se společnost Hewlett-Packard chystá vypustit na trh dva nové notebooky s displeji využívajícími podsvícení pomocí LED. Marketingové oddělení HP nazvalo tuto technologii „Illumi-Lite“. Dlužno dodat, že notebooky s LED podsvícením od konkurenčních výrobců na trhu už nějaký čas najdete.

Využití LED jako světelného zdroje má za následek krom kvalitnějšího obrazu s jasnějšími a živějšími barvami více než 10% prodloužení výdrže na baterie, displej může být o 10 % tenčí a o čtvrtinu lehčí.

 Klepněte pro větší obrázek

Klasickou zářivku nahradilo asi pětačtyřicet LED

Zatím se mluví o dvou modelech, ultrapřenosném notebooku HP Compaq 2510p a TabletPC s dotykovou obrazovkou HP Compaq 2710. Oba modely budou mít dvoujádrový procesor Core 2 Duo ULV (Ultra Low Voltage) a díky použití nové čipové sady Intel GM965, také integrované grafické jádro GMA X3100. Jako úložný prostor pro data a systém poslouží až 100GB PATA 1,8" pevný disk s rychlostí ploten 4 200 otáček za minutu. Chybět by neměla ani optická mechanika.

Klepněte pro větší obrázek

K TabletPC Compaq 2710 bude samozřejmě k dispozici také digitální pero. Ceny zatím nebyly uvedeny.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Google, Notebooky, Linux, IBM, Procesory, Frekvence, Světelný rok, Mikroskopy, Extrémní systém, Integrovaná webkamera, HP Compaq, Proces, Standardní frekvence, HP Notebook, DDR2, Úsporný tranzistor, Nové přihlašování

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 186

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 25

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

** Světové mocnosti vyvíjí nové, nesmírně rychlé zbraně ** Jsou schopné pokořit rychlost Mach 5 ** Tyto zbraně mohou zvýšit riziko rozpoutání válečného konfliktu

19.  10.  2017 | Stanislav Mihulka | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji