Novinky z hardwaru: displej s tloušťkou méně než milimetr

Intel připravuje ceny nových Conroe procesorů * Připravované chipsety od nVidie pro socket M2 * S3 Chrome S27 – nová grafická karta pro mainstream * Western Digital představuje přenosný USB disk s kapacitou 120 GB * Největší ohebný displej na světě

Intel připravuje ceny nových Conroe procesorů

Související odkazy

Slovník
buffer
cache
chipset
USB

Společnost Intel připravuje na podzim tohoto roku uvedení nových procesorů, jenž mají být postavěné na úplně nové architektuře. Datum uvedení těchto procesorů se blíží a tak není divu, že se objevil předběžný ceník těchto procesorů.

Představený má být procesor E6700 o frekvenci 2,67 GHz s cenou 529 USD (13000 Kč) a model E6600 s frekvencí 2,4 GHz, jehož cena bude 315 USD (7900 Kč). Tyto procesory budou obsahovat 4MB L2 cache.

Další dva kousky budou mít L2 cache o velikosti 2MB, označení ponesou E6400 a E6300, jejich takty budou 2,13 GHz a 1,86 GHz. Všechny jmenované modely budou obsahovat dvě jádra, budou vyrobené 65nm výrobní technologií a budou mít FSB s taktem 1066 MHz. Uvedení procesorů na trh je plánováno v třetím kvartále tohoto roku.

Připravované chipsety od nVidie pro socket M2

Nejnovější socket, pro další modelovou řadu procesorů od firmy AMD, se blíží k uvedení. Jeden z největších výrobců chipsetů pro procesory AMD, společnost nVidia, proto nelení a připravuje nové chipsety, které budou určené pro základní desky se socketem M2.

nVidia si připravila hned čtyři různé varianty určených od nejnižšího segmentu trhu až po nejvyšší. Nejsilnější varianta – C51XE+MCP55PXE, bude složena z dvou čipů a měla by nabídnout nejvyšší výkon a velké možnosti přetaktování. Chipset bude podporovat SLI – možnost zapojení dvou grafických karet do sběrnice PCI-Express 16X. Model bude určen především pro náročné uživatele.

Levnější MCP55P SLI bude mít obdobné parametry, s výjimkou pouze 2x PCI-Express 8X. Zřejmě nejrozšířenější bude chipset MCP55 Ultra, který nepodporuje SLI, jenž většina uživatelů nevyužije, chipset tak umí 16x PCI-Express pouze pro jeden slot. Základní desky s těmito třemi chipsety budou dále obsahovat 6 SATA portů s podporou RAID 5 a dvě gigabitové síťové karty. Poslední chipset MCP55S je určen do low-endu, bude podporovat pouze procesory Sempron, 4 SATA porty a jednu Gigabitovou síťovou kartu.

Nové procesory do socketu M2 jsou ohlášeny na červen tohoto roku, původní očekávání, že se objeví již na CeBITu, se tak nevyplní. AMD by však přes to mělo dodržet svůj plán, který počítal s uvedením procesorů v druhém kvartále roku 2006.

S3 Chrome S27 – nová grafická karta pro mainstream

Tento grafický čip byl představen na konci roku 2005, ale až do těchto dnů jsme se s ním prakticky nemohli setkat. Na vině jsou především výrobci grafických karet, které v tomto čipu nevidí potenciál, do kterého by se jim vyplatilo investovat. S3 se tak rozhodla vyrábět si karty sama.

Parametry grafické karty jsou následující: grafický čip má frekvenci 700 MHz. Stává se tak grafickou kartou pro desktopy, která má nejvyšším takt čipu (ATI Radeon X1900XTX má frekvenci čipu 650 MHz). Takto vysoký takt byl zvládnut díky novému 90nm výrobnímu procesu, který zajišťuje společnost Fujitsu Siemens.

Paměti budou použité GDDR3 moduly o velikosti 128 nebo 256 MB, jejich frekvence bude 700 MHz (1400 MHz efektivně). Karta obsahuje 4 pixel pipelines a 8 vertex pipelines. Šířka paměťové sběrnice je však pouze 128bitů. Menší nevýhoda čipu S27 je také to, že neumí Pixel Shader 3.0, podporuje pouze starší 2.0.

Výkon karty je na úrovni Radeonů X700/X1300Pro nebo GeForce 6600 s DDR2 paměťmi. Chrome S27 tedy nepodává nijak špatné výsledky, ale při použití vyhlazování FSAA 4x a Aniso 16x se její výkon propadá dost hluboko pod její konkurenci, avšak u karet nižšího mainstreamu se s použitím těchto technologií příliš nepočítá. 128MB model se bude prodávat za 99 dolarů (přibližně 2500 Kč). 256MB verze se bude prodávat za 129 dolarů (3200 Kč). Zatím není známo, zda bude karta dostupná i v České republice.

Klepněte pro větší obrázek

Western Digital představuje přenosný USB disk s kapacitou 120 GB

Společnost Western Digital oznámila, že jejich USB přenosné disky jsou nyní dostupné i v kapacitě 120 GB. Tyto přenosné disky jsou navrhovány na nízké napětí a pro maximální tichost. Plotny mají velikost 2,5 palce a otáčejí se rychlostí 5400 otáček za minutu. Disky by tak měly podstatně zvýšit svůj výkon oproti starším modelům, které disponovaly pouze 4200 otáčkami za minutu.

Buffer má velikost 2MB, průměrná přístupová doba disku je 12 ms. Disk se připojuje přes USB 2.0 a nepotřebuje žádné další externí napájení, je tedy například vhodný pro použití jako externí datové úložiště pro přenosné počítače. Disky se budou prodávat ve velikostech 40, 60, 80, 100 a 120 GB. Cena 120 GB modelu je stanovena na 199 dolarů (přibližně 4800 Kč).

Klepněte pro větší obrázek

Největší ohebný displej na světě

Firma Plastic Logic nyní představuje plně ohebný displej s úhlopříčkou 10 palců. S vývojem podobných zařízení má přitom bohaté zkušenosti.

Displej má rozlišení SVGA (600 × 800) a 100 ppi (pixelů na palec) a dokáže zobrazovat čtyři stupně šedi. Spotřebu displej vyžaduje pouze pro změnu zobrazovaného textu nebo obrazu. Tloušťka je pouze 0,4 mm. Plastic Logic plánuje uvést tento produkt, ve spolupráci s dalšími firmami, v blízké době na trh.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (3) Další článek: Microsoft varuje před novými bezpečnostními chybami

Témata článku: Hardware, Tlo, Největší úložiště, Původní očekávání, Špatný výkon, Milimetr, Blízký parametr, Logic, Nejvyšší výkon


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu