Novinky z hardwaru: další hrozba pro iPod?

Creative před Vánocemi uvádí nové produkty jako na běžícím pásu, jak vypadá nejnovější počin? * Co bude umět a co nabídne uživatelům nový chipset VIA CN700 IGP? * Samsung vyvinul serverový paměťový modul o kapacitě 8 GB * Kdy nastane masová výroba nových GDDR4 pamětí Hynix?

Hynix: vzorky GDDR4 pamětí jsou připraveny!

Související odkazy

Slovník
AGP
čipset
dekódovat
DVD
JPEG
MP3
MPEG
PCI
sběrnice
USB

Katalog produktů
MP3 přehrávače

Hynix oznámil dostupnost prvních vzorků GDDR4 pamětí pro moderní, výkonné grafické karty. Své první vzorky představil jihokorejský výrobce v úterý.

Čipy typu GDDR4 o kapacitě 512 Mb budou mít základní frekvenci 1450 MHz a za jednu sekundu budou schopné přenést až 11,6 GB dat. Oproti GDDR3 modulům Samsung, o kterých jsme psali koncem letošního června, je to nárůst o 3,6 GB/s, při zachování stejné kapacity paměťového čipu.

Jen pro úplnost, Samsung uvedl začátkem letošního října také GDDR4 čipy. Jejich kapacita je 256 Mb a takt 1,25 GHz. Na konci tohoto roku by chtěl uvést jejich verzi, běžící na frekvenci 1400 MHz.

Hynix dále plánuje na druhou polovinu roku 2006 představení těchto pamětí ve verzi s přenosovou rychlostí 14,4 GB/s. Mělo by se tak stát přibližně po šesti měsících od zahájení masové produkce na začátku následujícího ledna.

VIA CN700: nový čipset pro miniPC

Společnost VIA na konci minulého týdne oznámila podrobné informace o svém čipsetu CN700 IGP, který bude sloužit počítačům, postaveným na platformě procesorů VIA C7 (codemane Ester). Procesory VIA C7 jsou v současné době vyráběny 90nm SOI (Silicon‑On‑Insulator) technologií u IBM. V prodeji by se nový čipset mohl objevit už v prvním kvartále příštího roku; jeho cena ovšem známa není.

Jako integrovaná grafická karta bude použita UniChrome Pro, o frekvenci 200 MHz. Ta bude schopna poskytovat obraz o maximálním HDTV rozlišení 1920 × 1080 pixelů, při rychlosti 60 snímků/s.

Integrovaný čip také podporuje hardwarové dekódování MPEG2 videa při přehrávání DVD filmů. A protože většině z vás nebude integrovaná grafika stačit, můžete ji vyměnit za dodatečnou kartu (čipset podporuje AGP 4×/8×).

Klepněte pro větší obrázek

Celá čipová sada CN700 IGP

Nová čipová sada bude pro připojení procesoru používat firemní sběrnici V4. Ta je taktována na 400, popřípadě na 533 MHz. Díky rychlosti sběrnice lze použít až 533 MHz paměti. Podporován je typ DDR SDRAM, ale také DDR2 SDRAM o maximální kapacitě rovné 2 GB. Ty mohou být taktované na 400, nebo i zmíněných 533 MHz v případě typu DDR2. U DDR pamětí lze použít i pomalejší 266 nebo 333MHz modely.

Klepněte pro větší obrázek

Schéma práce nového CN700 IGP

Jako southbridge zvolila VIA svůj známý VT8237A. Tento čip umožňuje použití osmikanálového audia (VIA VinylHD Audio), osmi portů USB 2.0 a síťové karty o rychlosti 10/100 Mbit/s (čip VIA VT6103). Nezapomnělo se ani na 56 kbit/s modem, který je zde přítomen spíše z důvodu zpětné kompatibility. Možnosti desky půjdou rozšířit šesticí PCI slotů.

Řadič, integrovaný v čipové sadě, zvládá provoz dvou SATA zařízení. Lze tak nastavit režim RAID 0, 1 a 0+1 (tento režim je možný jen za předpokladu použití dalších dvou SATA konektorů – SATALite PHY), případně JBOD.

Dále umí řadič obsloužit čtveřici ATA konektorů o rychlosti 66/100/133 MB/s. To by mělo většině uživatelů stačit, případně se nabízí řešení přikoupením diskového řadiče do PCI slotu.

Podrobnosti o čipsetu VIA CN700 IGP
Podpora CPU VIA C7
FSB 400/533 MHz
Operační paměti 266/333/400 (DDR), 400/533 MHz (DDR2)
Grafická karta VIA UniChrome Pro + AGP 4/8×
Zvuk VIA VinylHD Audio (8 kanálů)
Rozšíření 6× PCI
Konektivita VIA VT6103 (LAN), MC-97 (modem)
I/O porty VIA VT1211 (IR, COM, LPT)
USB 8× USB 2.0
SATA 2× SATA RAID + 2× SATALite PHY (volitelně)
PATA 4× PATA (66/100/133 MB/s)

Sloní paměť pro servery? Samsung 8 GB FB‑DIMM!

Samsung, jeden z největších výrobců pamětí na celosvětovém trhu, vyrobil paměťový modul o úctyhodné kapacitě 8 GB. Bude to znamenat revoluci v oblasti serverových operačních pamětí?

Jedná se o modul druhu FB-DIMM (Fully Buffered DIMM). Skládá se z celkem 32 čipů o kapacitě 2 Gb (256 MB), typu DDR2. Čipy jsou schopny pracovat na taktech 533 a 667 MHz. Nová výrobní technologie FB-DIMM umožní překonat dřívější omezení 2–4 GB na jeden paměťový modul.

Podrobnější informace o dostupnosti, sériové výrobě a ceně zatím zveřejněny nebyly. Jak je vidno, revoluce se tedy (zatím) nekoná. Uvidíme, jak tomu bude za několik měsíců.

Creative ZEN Vision:M – další hrozba pro iPod?

V minulých dnech uvedla firma Creative již třetí předvánoční MP3 přehrávač. Jmenuje se Creative ZEN Vision:M a není to jenom obyčejný přehrávač hudby. Není pro něj problém přehrávat i videa.

Standardně dodávaná baterie umožňuje na jedno nabití přehrávat hudbu až 14 hodin. Přehrávat video je možné ale jen čtyři hodiny. Ke spojení s počítačem je pochopitelně přichystáno rozhraní USB 2.0.

Rozměry přehrávače budou následující: 62 × 104 × 19 mm (šířka × výška × tloušťka). S vloženou baterií bude vážit 166 g. Opět pro porovnání: 30GB iPod je o 30 g lehčí, váží 136 g.

Z hudebních formátů podporuje nový ZEN MP3, WAV, normální WMA a také WMA chráněné pomocí DRM. Jen je škoda, že výrobce opět zapomněl na oblíbený formát OGG, který poskytuje oproti MP3 větší zvukovou kvalitu.

Podpora videoformátů je také bohatá: WMV9, DivX4 a 5, Xvid, dále pak Motion JPEG i MPEG1,2 a 4. Díky barevnému displeji není problém prohlížet si také fotografie. Ty ale musí být pouze ve formátu JPEG, bezztrátový TIFF. Výrobce zatím stále nepotvrdil, ani nevyvrátil, zda-li bude nový MP3 přehrávač podporovat videa ve formátu H.264.

Nový přenosný multimediální přehrávač Creative ZEN Vision:M bude k dostání ještě tento měsíc. Dodávat se bude hned v pěti barevných provedeních: bílé, černé, modré, růžové a zelené.

Klepněte pro větší obrázek

Nový model ZEN Vision:M

Cena modelu, vybaveného 30GB pevným diskem, je stanovena na 330 dolarů (cca 7500 Kč), což je o 10 % více než u konkurenčního modelu iPod, vybaveného stejnou kapacitou. Ten stojí rovných 300 dolarů.

Diskuze (15) Další článek: Oskar Vodafone bude mít nového generálního ředitele

Témata článku: Video, iPod, FB, DDR2, Dodatečné vybavení, Jihokorejský výrobce, Silicon Motion, Vision, Southbridge, Pata, Obyčejný přehrávač, Paměťová sběrnice, Hardwarové dekódování, Hrozba, IPO


Určitě si přečtěte

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 256

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 66

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 49

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky