Novinky z hardwaru: čtyřjádrový Kentsfield již tento rok

NVIDIA uvede GeForce 7950 • Čtyřjádrový Kentsfield již tento rok • Další HDMI grafická karta od Gigabyte • Transcend uvedl rychlé microSD karty • Intel nemá rád ATI • Mini vypalovačky od Plextoru
Novinky z hardwaru: čtyřjádrový Kentsfield již tento rok

NVIDIA uvede GeForce 7950

Společnost NVIDIA by měla na trh brzy uvést grafickou kartu GeForce 7950, která by se výkonově měla zařadit mezi 7900GT a 7900GTX. Jádro, které bude obsahovat plných 24 pixel pipelines, poběží na frekvenci 550 MHz a bude mít k dispozici 512 MB rychlých GDDR3 pamětí o frekvenci 700 MHz (1400 MHz efektivně). Pomalejší 7900 GT má o 100 MHz menší frekvenci jádra a o 80 MHz pomalejší paměti, které má navíc jen 256 MB. Tato karta by měla být přímým konkurentem RV570 od ATI. Cena se očekavá 299 USD (u nás by se mohla prodávat za osm tisíc čtyři sta korun s daní).

Klepněte pro větší obrázek

Další novinkou, kterou by měla NVIDIA uvést, je GeForce 7900GS, která bude mít frekvenci jádra 450 MHz a paměti na frekvenci 660 MHz (1320 MHz efektivně). Jádro bude mít sice jen 20 pixel pipelines, ale výkonem by podle NVIDIE měla překonat připravovanou grafickou kartu s čipem RV560 od ATI. S cenou, která by neměla přesáhnout 199 USD (pět tisíc šest set korun), by se mohla stát ideální kartou pro mainstream.

Obě karty by měly podporovat HDCP ochranu, GeForce 7900GS by měla být uvedena již 30. srpna a GeForce 7950GT až 14. září.

Čtyřjádrový Kentsfield již tento rok

Společnost Intel by měla na konci tohoto roku uvést na trh čtyřjádrový procesor „Kentsfield“. Bude to ale vlastně taková „slepenina“ dvou Core 2 Duo procesorů, přičemž u prvního typu každé jádro poběží na 2,66 GHz. Procesor bude používat standardní frekvenci FSB 1066 MHz a bude obsahovat celkem 8 MB L2 cache.

Už je známé i jeho jméno – Core 2 Extreme, a podle neoficiálních zpráv by měl být k dispozici za „pouhých“ 999 USD (dvacet osm tisíc korun), což je nynější cena za nejvýkonnější dvoujádrový procesor Core 2 Extreme X6800, který má frekvenci 2,93 GHz. Pravděpodobně tak tyto dvoujádrové Extreme procesory postupně Intel stáhne z nabídky a Core 2 Extreme procesory budou jen čtyřjádrové.

Klepněte pro větší obrázek

Další HDMI grafická karta od Gigabyte

Skvělou grafickou kartu pro HTPC nebo tiché multimediální počítače představila společnost Gigabyte.

Grafická karta GV-NX76G256HI-RH obsahuje jádro GeForce 7600GS (12 pixel pipelines), které běží na zvýšené frekvenci 450 MHz spolu s 256 MB pamětí o frekvenci 800 MHz. Karta obsahuje bezhlučné, ale velmi výkonné chlazení pomocí Silent-Pipe, takže vás při sledování filmů nebude nic rušit. Sledovat můžete i chráněný obsah, protože je karta vybavena HDMI-HDCP výstupem, takže o budoucí přehrávání chráněných filmů nemusíte mít strach. Samozřejmostí je pak i DVI-I a TV-OUT. Ke kartě dostanete navíc software PowerDVD 7.0 i HDMI kabel. Cena by se měla pohybovat kolem 170 USD (u nás cca čtyři tisíce osm set korun).

Klepněte pro větší obrázek

Transcend uvedl rychlé microSD karty

Jistě znáte situaci, kdy potřebujete z vaší paměťové karty dostat data co možná nejrychleji. To se snažila zlepšit společnost Transcend a vyvinula microSD karty s 80x rychlostí čtení. Maximální rychlost se tak pohybuje kolem slušných 12 MB/s, ale záleží samozřejmě i na typu a kvalitě čtečky paměťových karet. Dodávají se ve verzi 256 MB a 512 MB.

Klepněte pro větší obrázek

Intel nemá rád ATI

Aspoň co se týče čipsetů. Společnost ATI totiž brzy vydá pravděpodobně poslední čipset pro Intel procesory. Souvisí s tím samozřejmě odkoupení ATI společností AMD, která je stejně jako Intel, výrobce procesorů. ATI tak s Intelem skončí výrobou čipsetu RD600, který je určen pro nejnovější Core 2 Duo procesory.

Ten je již dlouho očekávaný, hlavně kvůli podpoře CrossFire režimu, velmi dobré možnosti přetaktování FSB (mluví se až o 1500 MHz) a především pro tři PCI-E sloty. Dva z nich bude možné využít pro duální zapojení grafických karet ATI a třetí slot osadit grafickou kartou, taktéž od ATI, pro výpočet fyziky ve hrách. Spolu s ukončením výroby čipsetů pro Intel souvisí také skutečnost, že ATI již nedostala licenci pro FSB vyšší než 1066 MHz, takže pro nadcházející procesory s FSB 1333 MHz má „utrum“. Uvidíme, jak se celá záležitost vyvine, protože by určitě nebylo dobré, když se trh roztrhne takříkajíc na dva tábory AMD+ATI a Intel+NVIDIA.

Klepněte pro větší obrázek

Mini vypalovačky od Plextoru

Společnost Plextor uvedla na trh dvě nové vypalovačky, které zaujmou hlavně svou velikostí.

Mechanika PX-608AL je vlastně normální slim mechanika do notebooku, která má podporu DVD-RAM a místo vysouvacího systému používá slot-in.

Klepněte pro větší obrázek

Model PX-608CU je ale samostatnou externí vypalovačkou, která nepotřebuje externí zdroj napájení, vystačí si co jí „dá“ USB. S váhou pouhých 250 g se jistě jen tak nepronese a zajímavá je i její spotřeba, která činní pouhých 4,8 W. Cena zatím nebyla zveřejněna.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Software, HDCP, HTPC, MicroSD, Pipa, Slim, Transcend, Čtyřjádrový čipset, MicroSD karta, Známý fyzik, Chráněné přehrávání

22 komentářů

Nejnovější komentáře

  • jaromir, jaromir 25. 8. 2006 8:02:43
    tak on "apreciovat" své vědomosti nepotřebuje, on si o sobě myslí, že je...
  • jaromir, jaromir 25. 8. 2006 8:01:25
    :)
  • Tomáš Havel 24. 8. 2006 20:02:28
    Za 28 pred rokem? naposledy ve 4. mesici roku 2004 takze jiz 2,4 roku! viz...
Určitě si přečtěte

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

** Všichni chtějí rychlejší a lepší Bitcoin ** Jenže každý má trošku jiné zájmy ** Spor může už za pár dnů skončit velkou krizí

16.  7.  2017 | Jakub Čížek | 73

Atomová bomba: 15 nejpozoruhodnějších a nejničivějších explozí historie

Atomová bomba: 15 nejpozoruhodnějších a nejničivějších explozí historie

** 16. 7. 1945 v Novém Mexiku proběhl historicky první jaderný test ** Krátce poté byly svrženy atomové bomby na japonská města Hirošimu a Nagasaki ** Netrvalo dlouho a tyto ničivé zbraně začaly vyvíjet i další země

16.  7.  2017 | Jiří Černý


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?