Novinky z hardwaru: Čtyřjádrový Core 2 Extreme otestován

Gigabyte má vzácnost • Čtyřjádrový Core 2 Extreme - podrobnosti a testy • OCZ paměti pro ATI • HP už také patří mezi velikány • AMD snižuje spotřebu a vypustí první 65nm procesory
Novinky z hardwaru: Čtyřjádrový Core 2 Extreme otestován

Gigabyte má vzácnost

Společnost Gigabyte umožňuje na svých základních deskách, které jsou vybavené novým čipsetem GeForce 6100 a GeForce 6150, přetaktování integrovaného grafického jádra pomocí BIOSu. K položce se dostanete standardně přes klávesovou kombinaci Ctrl+F1, která u většiny Gigabyte desek odkrývá další nastavení. Následně budete mít možnost přetaktovat grafické jádro z původní frekvence 425 MHz až na hodnotu kolem 550 MHz. Nárůst výkonu se pak pohybuje kolem 10 %. Otázkou zůstává, kdo a proč by taktoval integrovanou grafickou kartu, vzhledem k jejímu záměrnému určení pro kancelář a další nenáročné „činnosti“.


Čtyřjádrový Core 2 Extreme - podrobnosti a testy

O připravovaném čtyřjádrovém procesoru od Intelu – Core 2 Extreme jsme toho psali už hodně. Ale jak se uvedení „Kentsfieldu“ blíží, jsou samozřejmě známy další podrobnosti. Na trh by měl být uveden už v listopadu tohoto roku, přičemž ještě větší detaily např. o označení, by měly být uvedeny na Intel Developer Forum, které se uskuteční 26. září v San Franciscu a potrvá 2 dny.

I když už jsme psali o prvních neoficiálních testech a možnostech přetaktování, přeci jenom serioznější testy byly provedeny redaktory serveru Tom`s Hardware, kteří měli možnost otestovat jeden z předprodukčních vzorků.

Klepněte pro větší obrázek


A jak dopadly výsledky testů? Docela rozporuplně, protože jak se ukázalo, většina software nedokáží čtyři jádra skoro vůbec využít a rychlost je podobná jako u dvoujádrového procesoru na stejné frekvenci. Neschopnost využití je však vždy chyba na straně software a jeho neoptimalizace pro vícejádrové procesory. Hra Call of Duty 2, která obsahuje podporu pro dvoujádrové procesory, se dokonce ani nepustila a WMA enkodér převáděl velice pomalu.

Klepněte pro větší obrázek

Naopak v mnoha případech se čtyřjádro doslova „vyřádilo“ a dosahovalo téměř dvojnásobného výkonu oproti dvoujádrovému procesoru. Jednalo se především u video enkodérů jako MainConcept H.264, Premiere Pro 2.0 či WMV 9.0. Menší rozdíl byl u kodeků DivX 6.2.2 a Xvid 1.1.0. Ve hrách byl výkon naprosto identický jako u dvoujádra na stejné frekvenci (Core 2 Duo E6700). Testovací vzorek se podařilo přetaktovat na frekvenci 3,33 GHz a to bez zvedání voltáže. Zajímavostí je ale fakt, že Core 2 Extreme se svými čtyřmi jádry v zátěži má menší spotřebu, než Pentium EE 965 v klidu, což je určitě něco, za co lze Intel skutečně pochválit.


OCZ paměti pro ATI

Společnost OCZ uvedla na trh operační paměti DDR2 o frekvenci 667 MHz, s časováním CL4-4-4-12, jsou uzpůsobeny pro napětí 1,9 V, ale o záruku nepřijdete, i když jim kvůli přetaktování zvednete napětí až na 2,2 V. K dispozici jsou v 1 GB nebo 2 GB Dualchannel kitu a obsahují speciální pasivní chladiče typu XTC (Extreme Thermal Convection). Paměti mají oficiální certifikaci pro zakladní desky s čipsetem ATI. Chystají se i další verze s větší frekvencí a lepším časováním.

Klepněte pro větší obrázek
HP už také patří mezi velikány

Hewlett-Packard chystá uvést 30" LCD a připojit se tak k Dellu či Applu, kteří už tyto obří LCD monitory ve své nabídce mají. HP LP3065 bude mít stejné rozlišení, tj. 2560 × 1600, kontrast slušných 1000:1, jas 300 cd/m² a oproti konkurentům by měl nabízet rychlejší odezvu 6 ms (G2G) a 12 ms (Rise/Fall). Jeho spotřeba 176 W určitě zase o něco roztočí váš elektroměr a potěšíte tak ČEZ. Bude obsahovat tři DVI vstupy. Od 1. října si ho můžete pořídit za cenu 1990 USD (cca 55 tisíc korun).

Klepněte pro větší obrázek


AMD snižuje spotřebu a vypustí první 65nm procesory

Společnost AMD bude postupně snižovat spotřebu svých procesorů na hodnotu TDP 65 W, alespoň co se týče Athlonů 64 a dvoujádrových verzí X2. Mezi prvními je nový Athlon 64 X2 5200+ (2,6 GHz).

Příští měsíc by měly dorazit na trh první procesory od AMD vyrobené 65 nm technologií. AMD tak konečně začne pomalu srovnávat krok s Intelem (co se technologie týče), přičemž se honosí, že už má první vzorky procesorů vyrobených 45 nm cestou. Uvidíme, co nová technologie umožní v oblasti vyzařovaného tepla a frekvence, na což čekají zejména fanoušci přetaktování.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Call of Duty, Call of Duty 2, Call of Duty 4, Rise, Thermal, Xvid, První hra

5 komentářů

Nejnovější komentáře

  • BaklaJean, BaklaJean 5. 10. 2006 12:07:32
    je ti dobre?? si to precti jeste jednou
  • Ladik 15. 9. 2006 16:31:45
    Chich, Intel, a neutáhne, ani hru Call of Duty 2, Bomba, no koukám, že...
  • Web., Web. 14. 9. 2006 20:52:39
    Snad ji Visty s Aero dokáží konečně pořádně využít. Tedy alespoň co se...
Určitě si přečtěte

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 17

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

Dnes | Tomáš Holčík | 27

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?