Novinky z hardwaru: Čtyři vrstvy stačí, drahoušku

Notebook MSI M673 s Windows Vista * Seagate představil rychlé notebookové disky se SATA 3 Gb/s * Čtyři vrstvy stačí, drahoušku * Samsung má vzorky 8GB NAND pamětí

Notebook MSI M673 s Windows Vista

Společnost MSI představila nový notebook M673, který obsahuje předinstalovaný operační systém Windows Vista Home Premium, takže si můžete plně vychutnat nové grafické rozhraní Aero. Notebook může být osazen dvoujádrovým procesorem AMD Turion 64 X2 TL-50/52/56/60, případně jednojádrovým procesorem AMD Sempron 3200+, 3400+ nebo 3500+. Použit je čipset Nvidia GeForce 6100 a do dvou SO-DIMM slotů můžete vložit maximálně 2 GB operační paměti.

O zobrazování se stará grafická karta Nvidia Geforce Go 7400 s 256 MB paměti (Turbo Cache), jejíž výsledný obraz můžete vidět na širokoúhlém 15,4" displeji s rozlišením 1280 × 800 (WXGA). Pro vaše data si lze vybrat ze široké nabídky 2,5" pevných disků s kapacitami 60 GB, 80 GB, 100 GB a 120 GB, které jsou určeny pro rozhraní SATA. Kromě obrazu je také občas potřeba zvuk, o který se stará integrovaná zvuková karta Realtek ALC883. Pro komunikaci slouží integrovaná síťová karta, modem, WiFi 802.11 b/g a Bluetooth. Samozřejmostí je pak DVD vypalovačka, čtečka paměťových karet 6in1 (SD/MMC/XD/SM/MS/MS Pro) a jeden slot PCMCIA 2.1 Compliant TypeII. Příznivce internetového videotelefonování potěší možnost přítomnosti integrované webové kamery s rozlišením 1,3 MPix, která je bohužel za příplatek.

S dodávanou baterií je hmotnost notebooku 2,6 kg, cena zatím nebyla oznámena.

Klepněte pro větší obrázek

Seagate představil rychlé notebookové disky se SATA 3 Gb/s

Po vzoru společnosti Fujitsu i Seagate uvádí na trh nové 2,5" pevné disky s rozhraním SATA 3 Gb/s. Na rozdíl od Fujitsu jsou však dostupné ihned. Nová série Momentus 7200.2 se pyšní rychlostí ploten 7200 otáček za minutu a k dostání jsou v kapacitách 80 GB, 100 GB, 120 GB a 160 GB. Disky obsahují i speciální senzor, který „zaparkuje“ čtecí hlavy dříve než dojde k případnému nárazu.

K dispozici jsou i nové plně šifrované pevné disky Seagate Momentus 5400.2 FDE (Full Drive Encryption), které veškerá data automaticky šifrují pomocí AES 128-bit.

Klepněte pro větší obrázek

Čtyři vrstvy stačí, drahoušku

V dnešní době se odehrává krutý boj formátů Blu-ray a HD-DVD, přičemž podle statistik začíná Blu-ray pomalu vyhrávat. Na starou dobrou technologii DVD s červeným laserem se už pomalu zapomíná. To se podařilo změnit společnosti NME (New Medium Enterprises), která se rozhodla starší DVD technologii vylepšit a dokázala i přes spoustu problémů vyrobit Versatile Multilayer Disc (VMD), který obsahuje čtyři vrstvy s celkovou kapacitou 20 GB. Společnost má již dokonce návrhy VMD disků s kapacitami 24 GB, 30 GB, 40 GB a 48 GB.

Klepněte pro větší obrázek

Filmové disky HD VMD s kapacitou 20 GB pojmou bez problémů celý film v plném High Definition rozlišení 1920 × 1080p, přičemž využívat se má kompresní algoritmus VC-1 a MPEG-4 AVC s maximálním datovým tokem 40 Mb/s. Samozřejmostí jsou pak různé druhy ochran včetně regionálních.

Společnost chce tak konkurovat hlavně cenou, ceny chystaných přehrávačů HD VMD Media Player Duo a HD VMD Media Player Quattro by se měly pohybovat kolem 199 USD (cca 5 500 Kč) respektive 249 USD (cca 7 000 Kč). Tyto přehrávače si poradí i s klasickými DVD, se kterými dovede i upscaling na HD rozlišení. K dostání by měly být ve druhém čtvrtletí tohoto roku.

Klepněte pro větší obrázek

Ať už ve válce nových formátů vyhraje kdokoliv, bude to s velikou pravděpodobností ten, kdo nabídne levnější média i přehrávače a ochrany, které půjdou snadno překonat.


Samsung má vzorky 8GB NAND pamětí

Společnost Samsung uvedla, že má již fungující vzorky takzvaných moviNAND pamětí s celkovou kapacitou 8 GB, které jsou složeny ze čtyř 16Gbit NAND flash pamětí vyrobených 50nm technologií, vysokorychlostním MultiMediaCard (MMC) řadičem a firmwarem. Samsung tvrdí, že moviNAND je o 10 až 20 % menší než dřívější verze a díky dvojnásobné kapacitě nabízí i dvojnásobnou rychlost. Rychlost přenosu dat by měla dosahovat až 52 MB/s. Vzhledem k tomu, že používá standardní rozhraní pro paměťové karty MMC, není pochyb, že se zajisté rozšíří hlavně v různých přenosných zařízeních s tímto typem slotu, jako jsou fotoaparáty, GPS a další. Produkce by měla začít ke konci tohoto roku.

Klepněte pro větší obrázek

 

Témata článku: Windows, Nvidia driver, Celkový obraz, Nový laser, GPS Centrum, Celková kapacita, Realtek, DVD Player

Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 25

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 187

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

** Světové mocnosti vyvíjí nové, nesmírně rychlé zbraně ** Jsou schopné pokořit rychlost Mach 5 ** Tyto zbraně mohou zvýšit riziko rozpoutání válečného konfliktu

19.  10.  2017 | Stanislav Mihulka | 20

16 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

16 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

18.  10.  2017 | Vladislav Kluska | 27


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji