Novinky z hardwaru: ATI R600 opět odložen

Nová základní deska Abit IN9 32X-MAX Wi-Fi *ATI R600 opět odložen * 32GB Solid State disk od Sandisku * Intel: osmdesátijádrový jádrový procesor na 4 GHz * Toshiba uvedla první HD-DVD vypalovačku do počítače * Sapphire X1950 Pro Dual oficiálně představen * Tři nové čtyřjádrové procesory od Intelu

ATI R600 opět odložen

Dlouho očekávaný grafický čip nové generace od společnosti ATI přijde na trh pravděpodobně později, než se očekávalo. Původně měla být grafická karta s tímto čipem uvedena na konci tohoto měsíce, ale podle nepotvrzených informací má karta „nějaké“ problémy, které ale doprovází skoro každou novou generaci. Oficiální uvedení se tak chystá až o měsíc později, s největší pravděpodobností na začátek března. V březnu také bude probíhat výstava CeBIT, kde má Nvidia představit nové modely grafických karet řady GeForce 8xxx, především v oblasti střední a nižší třídy.

Pokud se vyplní zvěsti o tom, že nový Radeon je mírně výkonnější než konkurenční GeForce 8800 GTX, můžeme brzy očekávat od Nvidie i vylepšenou verzi s vyššími takty.

Klepněte pro větší obrázek


Nová základní deska Abit IN9 32X-MAX Wi-Fi

Společnost Abit uvedla novou základní desku postavenou na čipsetu Nvidia nForce 680i SLI. Deska je určena pro Intel procesory využívající socketu LGA775, poradí si i se čtyřjádrovými procesory s frekvencí FSB 1333 MHz, podpora Core 2 Duo (i Extreme Edition), Pentium D a Pentium 4 je samozřejmostí. Osadit ji můžete až 32 GB DDR2-800 paměti i v zapojení dual channel. Obsahuje dva sloty PCI Express ×16 a jeden ×8, který může být v budoucnu využit na fyzikální kartu pro výpočet fyziky ve hrách. Pro komunikaci určitě využijete dual Nvidia gigabit ethernet, deska je dodávána také s AirPace Wi-Fi (802.11b/g).

O zvuk se stará integrovaná zvuková osmikanálová karta HD Audio, své pevné disky můžete připojit přes šest SATA 3.0 Gb/s konektorů (RAID 0/1/0+1/5 a JBOD), nebo pomocí ATA-133, který deska obsahuje jen jeden. K dispozici jsou i dva eSATA konektory. Po vzoru základních desek od společnosti Gigabyte i tato deska obsahuje pouze pevné kondenzátory. Mezi další taháky patří například technologie Abit µGuru určená pro příznivce přetaktování nebo pasivní chlazení pomocí heatpipe technologie s názvem Abit Silent OTES. Cena zatím nebyla uvedena.

Klepněte pro větší obrázek


32GB Solid State Disk od Sandisku

Společnost Sandisk uvedla pevný disk založený na flash čipech. Disk tedy nemá žádné pohyblivé součástky. Solid State Disky - SSD v budoucnosti (i když nikterak blízké) možná nahradí zastaralé otáčející se a hlučné klasické pevné disky. Produkt Samsung disponuje kapacitou 32 GB a rychlost čtení se pohybuje kolem 62 MB/s. Tato rychlost je zatím více než dostačující vzhledem k tomu, že se tyto disky používají hlavně v ultramobilních noteboocích nebo UMPC. Skvělá je i jeho spotřeba, která při plném provozu nepřesáhne 400 mW. Pokud se ptáte, kolik taková legrace stojí, vězte, že se notebook vybavený tímto diskem prodává v přepočtu asi o 600 USD (cca 16 000 Kč) dráž, než při použití standardního pevného disku.

Klepněte pro větší obrázek


Intel: osmdesátijádrový procesor na 4 GHz

Minulý rok na IDF (Intel Developer Forum) Intel představil osmdesátijádrový procesor, který pracoval na frekvenci 3,1 GHz a jeho výkon byl rovný 1 Tflops. To vše při použití pouze 100 miliónů tranzistorů a spotřebě 98 W. Intel ale pokročil a už má prototyp tohoto procesoru, který pracuje na magické (aspoň u Intelu) frekvenci 4 GHz. Jeho výkon se tak zvedl na hodnotu 1,28 Tflops. Velikost SRAM zůstala stejná jako u předchozího prototypu, tedy 20 MB.

Klepněte pro větší obrázek


Toshiba uvedla první HD-DVD vypalovačku do počítače

Už jsou pro vás DVD média svou kapacitou nedostatečná? Pak je pro vás určitě dobrá zpráva, že společnost Toshiba uvedla první HD-DVD vypalovačku určenou pro PC. Její název je SD-H903A, připojuje se pomocí SATA konektoru a má 8MB vyrovnávací paměť. HD-DVD vypaluje i čte 1× rychlostí, stejně tak dvouvrstvá média. Čtení i zápis DVD+R/-R probíhá rychlostí 8×, dvouvrstvé DVD DL a přepisovací DVD-RW čte 6× rychlostí, zápis na DVD DL 2,4×, 4× rychlostí pak na DVD-RW. CD čte rychlostí 24×, vypaluje 16×, zápis na CD-RW je maximálně 10×. DVD-RAM čte i zapisuje stejnou, 3× rychlostí. Cena zatím nebyla uvedena.

Klepněte pro větší obrázek


Sapphire X1950 Pro Dual oficiálně představen

Příznivci různých CrossFire nebo SLI řešení se dočkali další novinky. Je jím Sapphire X1950 Pro Dual, který jak je z názvu patrné, obsahuje dva grafické čipy Radeon X1950 Pro na jedné kartě. Oba čipy běží na stejné frekvenci 580 MHz, dohromady tak karta disponuje 72 pixel shader procesory (36+36) a také 1 024 MB paměti GDDR3 (256-bit) na efektivní frekvenci 1 400 MHz. Co se týče podpory technologií, karta splňuje DirectX 9.0c (SM 3.0) a samozřejmostí je také technologie Avivo. Na výstupu nalezneme dva DVI-I a jeden TV-out výstup. Kartu je navíc možné provozovat v CrossFire režimu, což ve výsledku zvedá počet grafických čipů na čtyři.

Vzhledem k tomu, že tu za chvilku máme novou generaci grafických karet od ATI, se rozhodně vyplatí počkat s nákupem a vybírat tak to nejvhodnější řešení jak z hlediska výkonu, tak i ceny nebo spotřeby.

Klepněte pro větší obrázek


Tři nové čtyřjádrové procesory od Intelu

Společnost Intel uvedla nový čtyřjádrový procesor určený hlavně pro desktopy - Core 2 Quad Q6600. Procesor pracuje na frekvenci 2,4 GHz, používa FSB o frekvenci 1 066 MHz a obsahuje celkem 8 MB L2 cache.

Dále byly představeny dva nové čtyřjádrové Xeony X3210 a X3220. Oba mají stejné parametry jako Core 2 Quad Q6600, krom toho, že Xeon X3210 běží na nižší frekvenci 2,13 GHz. Cena Core 2 Quad Q6600 i Xeonu X3220 je 851 USD (asi 24 000 Kč s DPH), Xeon X3210 vyjde na 690 USD (asi 19 000 Kč s DPH). Všechny dolarové ceny jsou při odběru 1 000 kusů.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (21) Další článek: Xbox 360 s HDMI výstupem - jde o podvržené fotky?

Témata článku: Quad, Stejný vzor, Blízký parametr, Dual, Efektivní takt, Wi-fi karta, Crossfire, Standardní gigabit, Předchozí prototyp, Sram, Nový čip

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů