Novinky z hardwaru: ATI R600 - první fotky čipu a další detaily

ATI R600 - první fotky čipu a další detaily * Čipset Intel G35 zvládne HDMI (HDCP) * SATA mechaniky budou dominovat až ke konci roku 2007 * Novinky u Seagatu * Sapphire Radeon X1950 Pro Ultimate Edition

ATI R600 - první fotky čipu a další detaily

Společnost ATI chystá uvést na nový rok novou grafickou kartu založenou na čipu R600. Ten by měl konkurovat nedávno vydanému čipu G80 od společnosti Nvidia.

Čím blíž je datum uvedení, objevují se další a další informace. Ze všeho nejvíce zaujme především první fotka samotného čipu, který je nestandardně pootočen o 45 stupňů a o tom, proč tomu tak je, se vedou nekonečné debaty. Je ale třeba dodat, že se jedná o nějakou první revizi, takže finální čip už může vypadat jinak.

Klepněte pro větší obrázek

S největší pravděpodobností je to z důvodu zrychlení komunikace mezi samotným jádrem a GDDR4 pamětmi. Čím kratší cesta, tím menší latence. Podle odhadů by mělo jádro obsahovat neuvěřitelných 720 miliónů tranzistorů, což je skoro dvojnásobný počet oproti minulé generaci R580 a o něco málo víc než má nejnovější G80 (681 mil. tranzistorů). Mělo by být vyrobeno pomocí 80nm technologie, která umožnila umístit na přiměřenou plochu (na grafické jádro) takto obrovský počet tranzistorů.

Podle serveru theinquirer.net bude mít jádro 64 unifikovaných shaderů spolu s 16ti ROP jednotkami. Ty budou ale na rozdíl od minulé architektury mnohem komplexnější, takže lze očekávat velký nárůst výkonu. K tomu ještě zbývá podotknout, že čip by měl pracovat na frekvenci 700-800 MHz, což spolu s paměťmi GDDR4 na frekvenci kolem 2 GHz bude určitě znamenat zdatného konkurenta pro G80 od Nvidie.


Čipset Intel G35 zvládne HDMI (HDCP)

Připravovaný čipset G35 od Intelu, který je vyvíjen pod kódovým názvem „Bearlake-G+“ bude mít již v základu podporu HDMI včetně HDCP. Budete tak moci přehrávat chráněné video ve vysokém rozlišení, a to až do rozlišení 1080p (1920×1080). Tímto splní kompletní podmínky nejen pro Windows Vista, ale je tak přímo skvělou volbou do HTPC (Home Theather PC), kde není vysoký výkon ve 3D aplikacích potřeba a cení se především multimediální možnosti.

Klepněte pro větší obrázek


SATA mechaniky budou dominovat až ke konci roku 2007

Podle analytiků můžeme velký „boom“ optických mechanik se SATA rozhraním očekávat až v druhé polovině příštího roku. Zásluhu na tom bude mít především Intel a jeho čipset P965, spolu s novým operačním systémem Windows Vista. Přínos nebude ani tak výkonový, ale spíše praktický. Přeci jenom široké ATA kabely se už dnes „nenosí“ a v počítači brání cirkulaci vzduchu a špatně se s nimi manipuluje. Pokud si říkáte, že se vás to netýká, tak si uvědomte, že až si třeba příští rok budete sestavovat počítač s nějakou novou deskou, nemusíte již ATA konektor na desce najít, takže vás výrobci stejně jednou donutí ke koupi.

Klepněte pro větší obrázek


Novinky u Seagate

Společnost Seagate uvede nové pevné disky řady Savvio, konkrétně Savvio 10K.2 (nástupce 10K.1). Jedná se o 2,5" pevné disky, které se vyznačují vysokým výkonem, ale zároveň nízkou spotřebou.

Prodávány budou ve verzích 73 GB a 143 GB, přičemž první má v klidu příkon pouhých 5,4 W a druhý 5,7 W. Na výběr bude také rozhraní, to se neliší od standardní nabídky serverových disků, tedy SAS, SCSI a fiber channel.

Jistě už víte, že Seagate koupil Maxtor, ale stále tuto značku používá. Proto jistě potěší zpráva, že Seagate se rozhodla prodloužit záruky u disků Maxtor z jednoho roku na pěkné 3 roky.

Klepněte pro větší obrázek


Sapphire Radeon X1950 Pro Ultimate Edition

Společnost Sapphire uvedla na trh speciální verzi grafické karty ATI Radeon X1950 PRO s názvem Ultimate Edition. Ta se vyznačuje především velice kvalitním chladičem jádra, a to od společnosti Zalman. Jedná se o model VF900-Cu, který je navíc podsvícen několika LED diodami. Přídavné chlazení naleznete i na pamětech, ale jedná se pouze o pasivy.

Jádro běží na mírně zvednuté frekvenci 580 MHz a k dispozici má 256MB GDDR3 (256-bit) paměti o frekvenci 800 MHz (1600 MHz efektivně). Samozřejmostí je pak Dual DVI a HDTV-OUT výstup. K dispozici je za cenu 229 USD (cca 6 tisíc korun).

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (9) Další článek: Nvidia G80 má problém s ochranou (HDCP)

Témata článku: Video, Windows, Čipy, Fotky, Fotografování, Velký boom, Ultimate, Čip, Fotka, První fotka, Zalman, Přídavné chlazení, HTPC, Vysoká frekvence, HDCP, Rozhraní HDMI

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů