Novinky z hardwaru: Asus uvádí superrychlé herní LCD

Asus uvedl „rychlé“ LCD * Čtyřjádrové procesory od Intelu na konci roku * AMD předvedla technologii 4x4 * Microsoft chystá „Zune“ * ATI rozšíří řadu X19xx o nové modely

Asus uvedl „rychlé“ LCD

Společnost Asus uvedla na trh nový LCD monitor s označením PG191, který má úhlopříčku 19“ a skvělou odezvou 2ms, což ocení hlavně náruživí hráči počítačových her. Rozlišení displeje je 1280x1024, jas 320 cd/m² a kontrast 800:1. Monitor má VGA i DVI vstup, tři porty USB 2.0, dva stereo reproduktory s výkonem 2x15W a překvapivě i 15 W subwoofer. Díky technologii SRS TruSurround XT dokáže vytvořit prostorový zvuk, ale samozřejmě jen částečně.

Monitor váží 10,5 kg. U horní hrany má integrovanou webovou kameru s rozlišením 1,3 MPix. Jeho cena se pohybuje okolo 11000,- Kč.

Klepněte pro větší obrázek

 

Čtyřjádrové procesory od Intelu na konci roku

Zatímco Intel v těchto dnech uvádí na trh nové dvoujádrové procesory založené na architektuře Core, plánuje na konci roku uvést také první čtyřjádrové procesory.

Nebude se jednat o žádná nová jádra, budou to vlastně takové „slepeniny“ stávajících procesorů Conroe a Woodcrest. Procesor s kódovým názvem „Kentsfield“ bude tedy vlastně 2x Conroe a zatímco pro servery určený „Clovertown“ bude 2x Woodcrest. Kentsfield by měl být prodáván pod jménem Core 2 Extreme a měl by mít 4 až 8 MB L2 cache a používat 1066 MHz FSB. Clovertown by měl být pojmenován jako Xeon se zatím nespecifikovaným modelovým číslem a bude pravděpodobně používat 1333 MHz FSB a 8 MB L2 cache.

Osobně si myslím, že v desktopu zatím čtyřjádrové procesory uplatnění nenajdou. Už nějakou dobu jsou na trhu dvoujádrové procesory a stále není moc programů a her, které by je dokázaly naplno zaměstnat. V serverové oblasti se samozřejmě hodí každé jádro, takže tam bude mít Intel určitě úspěch, aspoň do té doby než AMD uvede svojí technologii 4x4 nebo taktéž čtyřjádrový procesor, ale na to si budeme muset ještě nějakou tu dobu počkat.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

AMD předvedla technologii 4x4

Společnost AMD předvedla chystanou novinku zvanou 4x4, která používá dva dvoujádrové procesory z řady FX na jedné desce. Předváděna byla hlavně multitaskingová možnost, kdy na předváděném systému běžela náročná hra a v pozadí se prováděl encoding videa.

Klepněte pro větší obrázek

 

Samozřejmě se najde řada uživatelů, kteří toto řešení ocení, ale u většiny si toto „pseudo-čtyřjádro“ určitě nenajde svoje místo a raději počkají na plnohodnotné. Pokud ale budete chtít čtyřjádrový procesor pouze a jenom od společnosti AMD, budete si muset počkat. Zatímco Intel uvede první čtyřjádrové procesory již na konci tohoto roku, AMD bude v tu dobu teprve předvádět čtyřjádro vyrobené novou architekturou K8L. Ale na rozdíl od Intelu to nebude žádná „slepenina“, ale úplně nový procesor, který bude mít sdílenou L3 cache mezi všemi jádry. Na trh by měl být uveden někdy v polovině příštího roku.

Klepněte pro větší obrázek

Microsoft chystá „Zune“

Zune, pod tímto názvem by měl Microsoft představit řadu multimediálních přehrávačů, se kterými chce sesadit z trůnu zatím nedostižný iPod od firmy Apple. Oproti konkurenci by měl nabídnout větší a kvalitnější displej a hlavně bude mít WiFi, díky němuž bude možné stahovat hudbu a další multimediální obsah bezdrátově. Microsoft samozřejmě chystá službu podobnou jako iTunes od Apple.

Uvnitř přístroje by měl být 400 MHz DSP procesor, který by měl zajišťovat dostatečný výkon pro přehrávání hudby, videa, prohlížení obrázků a případně i hraní her. Zatím se šušká o 30 GB verzi za 399 USD, což je celkem hodně na rozdíl od iPodu, který je k dostání v 30 GB verzi za 299 USD. Co myslíte má na dnešním trhu šanci?

K dostání by měl být v listopadu tohoto roku, v Evropě až od nového roku.

Klepněte pro větší obrázek

ATI rozšíří řadu X19xx o nové modely

Společnost ATI uvede nové grafické karty do své hi-end řady X19xx. Nejdříve se dočkáme nejsilnější karty, která sesadí z trůnu stávající nejvýkonnější X1900XTX. Jak to dokáže? Bude obsahovat vylepšené jádro R580+, které bude taktováno sice stejně jako X1900XTX, tedy 650 MHz, ale bude pracovat s GDDR4 paměťmi, které budou pracovat na vysoké frekvenci 2 GHz.

Novinkou bude také Radeon X1900XT s 256 MB pamětí, který by měl zaujmout hlavně cenou, která by neměla přesáhnout 9000,- Kč. Zatímco všechny tyto karty obsahují 48 shader jednotek, další novinky v podobě Radeonu X1950 a X1950 PRO obsahují pouze 36 pixel shader procesorů. Obě jsou založeny na jádře RV570 vyrobeném 80nm technologií a běží na frekvenci 600 MHz.

Obě mají i stejné paměti o frekvenci 700 MHz (1400 MHz efektivně) o velikosti 256 MB (256-bit). Jediné, čím se obě karty liší, je to, že verze PRO je možně použít do CrossFire řešení při zapojení dvou grafických karet.

Radeony X1950XTX a X1900XT s 256 MB pamětí by měly být dostupné koncem srpna, X1950 a X1950 PRO pak až v polovině října.

Karta má mít nový chladič. Ten je prezentovaný ve dvou podobách, finální verze by měl být ta spodní.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (10) Další článek: Evropské antimonopolní úřady prověřují HD DVD a Blu-ray

Témata článku: Microsoft, Asus, LCD, Pseudo, Nespecifikovaná cena, Zune, Dnešní trh, Náročná hra, Vylepšené jádro

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší