Novinky z hardwaru: AMD uvedla čipset 690G a 690V

AMD uvedla čipset 690G a 690V * Notebook s HD-DVD vypalovačkou na trhu * Nové OCZ paměti Reaper HPC se speciálním chlazením * Adtron oznámil 160GB SSD disk

AMD uvedla čipset 690G a 690V

Společnost AMD představila své nové čipsety řady 690, konkrétně 690G s integrovanou grafickou kartou ATI Radeon X1250 a levnější 690V s integrovanou grafickou kartou ATI Radeon X1200. Oba čipsety jsou samozřejmě určeny pro procesory AMD a budou k dispozici pouze se socketem AM2 a mobilním S1.

Grafické čipy ATI Radeon X1250 a X1200 mají stejné parametry, oba obsahují dva pixel shader a dva vertex shader procesory a jejich jádro pracuje na identické frekvenci 400 MHz. Rozdíl je pouze na výstupech, přičemž Radeon X1250 má DVI a HDMI včetně podpory HDCP a Radeon X1200 si musí vystačit s obyčejným VGA a TV-OUT (čip Xilleon s podporou Macrovision 7.1) výstupem. U obou grafických čipů nechybí podpora DirectX 9.0c (SM 3.0) a technologie AVIVO, která zajišťuje hardwarovou akceleraci MPEG-2 a WMV9. Bez problému si poradí i s grafickým rozhraním Aero v operačním systému Windows Vista.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co se týče samotného grafického výkonu, není třeba dodávat, že si nejnovější hry s maximálním nastavením nezahrajete, ale pokud vás zajímá přibližný výkon, tak například v testovacím programu 3DMark05 s procesorem AMD Athlon 64 X2 5200+ dosáhl čip téměř 1200 bodů. Pokud toužíte po větším grafickém výkonu, můžete systém osadit výkonnější grafickou kartou do připraveného slotu PCI Express ×16.

Jako jižní můstek je použit SB600, který podporuje čtyři SATA 3 Gbit/s porty, jeden PATA port, deset USB 2.0 portů, až šest PCI slotů a maximálně čtyři sloty PCI Express ×1. Nechybí ani HD integrovaná zvuková karta. Cena základních desek založených na těchto čipsetech by se měla pohybovat kolem 80 USD (cca 2 200 Kč).

Klepněte pro větší obrázek


Notebook s HD-DVD vypalovačkou na trhu

Společnost Toshiba uvedla na trh nový notebook Qosmio G30, který obsahuje HD-DVD vypalovačku. Notebook je vybaven procesorem Intel Core 2 Duo na frekvenci 2 GHz, 1 GB operační paměti a grafickou kartou Nvidia GeForce Go7600. HD-DVD filmy můžete sledovat na kvalitním 17" displeji s rozlišením 1920 × 1280. Pro data je k dispozici 320 GB diskového prostoru, mezi další parametry patří WiFi 802.11a/b/g, gigabitová síťová karta, modem, digitální TV tuner a čtečka paměťových karet. Na výstupech nechybí HDMI, VGA, S-video a S/PDIF, k připojení různých zařízení lze použít FireWire, PCMCIA nebo ExpressCard/54.

Qosmio G30 je zatím prodáván za koncovou cenu kolem 3300 USD (cca 92 000 Kč) a pokud budete chtít využít integrovanou HD-DVD vypalovačku, připravte si přibližně 300 Kč za jeden jednovrstvý HD-DVD disk s kapacitou 15 GB.

Klepněte pro větší obrázek


Nové OCZ paměti Reaper HPC se speciálním chlazením

Na poli chlazení operačních pamětí není společnost OCZ žádný nováček a uvedla už mnoho svých technologií. Tentokrát se jedná o speciální druh pasivního chlazení, který odvádí vyzařované teplo od paměťových čipů pomocí heatpipe na oddělený pasivní blok. Toto chlazení je použito na DDR2 pamětech OCZ PC2-8500 Reaper HPC (Heat Pipe Conduit), které pracují na frekvenci 1066 MHz a používají časování 5-5-5-15.

K dispozici jsou v 2GB (2×1 GB) dual channel kitu, doporučené provozní napětí je 2,1 V, přičemž pro uplatnění doživotní záruky nesmí tato hodnota překročit 2,4 V. Paměti také podporují technologii EPP. Cena zatím nebyla uvedena.

Klepněte pro větší obrázek


Adtron oznámil 160GB SSD disk

Poslední dobou je zkratka SSD, neboli solid state disk, slyšet čím dál častěji. Jedná se o pevné disky, které jsou skutečně „pevné“. Neobsahují totiž žádnou pohyblivou část, protože jsou založeny na NAND flash pamětech. Oproti klasickým notebookovým pevným diskům mají spoustu výhod, jako menší spotřebu, mnohem nižší přístupovou dobu, vysoké rychlosti při čtení i zápisu a především bezhlučnost.

Společnost Adtron představila 160GB SSD disk I25FB s rozhraním PATA a A25FB, který se připojuje pomocí SATA konektoru. Zajímavostí je, že disk pro rozhraní IDE má rychlost čtení 70 MB/s a zápisu 60 MB/s, ale verze SATA dosahuje mírně nižších hodnot 65 MB/s pro čtení a 55 MB/s v případě zápisu. Oba disky budou k dostání ve standardním 2,5" formátu jako klasické notebookové pevné disky. Jedinou a největší nevýhodou bude samozřejmě cena, která zatím nebyla oznámena.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (6) Další článek: Nejlepší produkty roku 2006 uděleny

Témata článku: Čipy, Grafický výstup, HDMI ¨výstup, Speciální chlazení, Heat, Reaper, Čipset, Rozhraní HDMI, Pata, Speciální druh, Pipa, Pasivní chlazení, OCZ Toshiba, Čip

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů