Novinky z hardwaru: AMD ukázala v provozu systém s výkonem 1 TFLOP/s

AMD ukázala v provozu systém s výkonem 1 TFLOP/s * Intel půjde s cenami dolů * Prestigio uvedla nový multimediální přehrávač * První UMPC s Windows Vista od Samsungu

AMD ukázala v provozu systém s výkonem 1 TFLOP/s

Společnost AMD představila takzvaný „Teraflop in a Box“, což není nic jiného než systém skládající se ze dvou dvoujádrových Opteronů a dvojice grafických karet R600 (pravděpodobně „Stream“ verze Radeonů X2900XTX), které pracovaly v CrossFire režimu. Díky Stream technologii dosáhly tyto dvě karty ve speciálním měřícím programu výkonu 1,018 TFLOP/s. Celý systém běžel na běžném operačním systému Windows XP Professional. Takový výkon lze samozřejmě využít jen u speciálně naprogramovaných aplikací, které můžou být určeny pro různé úkoly. Naposledy jsme tu měli například projekt na bázi BOINC, který dvojici grafických karet od ATI, konkrétně X1900XT/X a X1950XTX, využíval pro výpočet různých dat pro výzkum nemocí.

Celý systém má nejen vysoký výkon, ale také velmi vysokou spotřebu. Vzhledem k dosavadním informacím o spotřebě R600, lze předpokládat špičkovou spotřebu až 270 W pro jednu kartu, v případě použití dvou karet tak dostaneme téměř 600 W. Když ještě připočteme spotřebu dvou dvoujádrových procesorů a dalších komponentů, kilowattový nebo výkonnější zdroj bude asi tou jedinou správnou volbou.

Klepněte pro větší obrázek


Intel půjde s cenami dolů

V poslední době ceny procesorů od společnosti AMD spadly na neuvěřitelně nízkou hranici, kdy například Athlon 64 3500+ vyjde na pouhé dva tisíce s daní, nebo dvoujádrový Athlon 64 X2 3800+ na rovné tři tisíce s daní. To nemůže nechat Intel bez odezvy a tak plánuje na 22. dubna první větší slevy procesorů Core 2 Duo. Ještě dříve nás ale čekají menší slevy v podobě 5 až 10 % u procesorů Pentium 4, Pentium D a Celeron D.

Toto zlevnění ocení především zájemci o upgrade svých počítačů, který už mnoha uživatelům klepe na dveře. A to nejenom díky uvedení nového operačního systému Windows Vista, ale například díky novým hrám s podporou dvoujádrových procesorů či DirectX 10 (Vista), nebo postupně náročnějším programům a multimediím (HD filmy).

Klepněte pro větší obrázek


Prestigio uvedla nový multimediální přehrávač

Pro fanoušky mobilní multimediální zábavy se objevil na trhu nový MP4 přehrávač Portable Multimedia Player PMP-501 od společnosti Prestigio. Mezi jeho hlavní přednosti patří především velký 3,5" displej s rozlišením 320 × 240 a 1,8" pevný disk s kapacitou 30 GB. Co se týče video souborů, přehrávač si poradí s MPEG-1/2/4, ASF, AVI (DivX 3.11/4.x/5.x, XviD), WMV9 a MP4, nechybí ani možnost zobrazení titulků. Pokud rádi posloucháte hudbu, jistě vás potěší podpora formátů MP3, WMA9, AC3, AAC a OGG. Vzhledem k použití velkého a kvalitního displeje, lze přístroj využít i jako kvalitní prohlížeč obrázků (JPG, BMP, GIF) s podporou textových souborů. Pokud i přesto budete chtít přehrát nějaký nepodporovaný formát, můžete jej na počítači převést pomocí dodávaného programu One Click TransC.

Prestigio Portable Multimedia Player PMP-501 obsahuje také stereo reproduktory a pro použití jako diktafonu má i zabudovaný mikrofon. Pro lepší zážitek z filmů můžete přehrávač připojit k TV pomocí integrovaného TV výstupu. S dodávaným akumulátorem s kapacitou 3000 mAh vydrží přístroj přehrávat video až 4,5 hodiny, hudbu můžete na jedno nabití poslouchat až 10 hodin. Hmotnost přehrávače činí 285 g.

Klepněte pro větší obrázek


UMPC s Windows Vista od Samsung

Samsung představil svůj první UMPC (Ultra Mobile PC) s operačním systémem Windows Vista. Samsung Q1P má 7" širokoúhlý dotykový displej s rozlišením 800 × 480 (WVGA) a používá nenáročný procesor Intel Pentium M Ultra LV (Low Voltage) o frekvenci 1 GHz. K dispozici má 1 GB DDR2 operační paměti a pro data slouží 60GB pevný disk. Nečiní mu problém ani komunikace, kterou zvládne přes WiFi 802.11 b/g, 100Mbit/s ethernet nebo pomocí Bluetooth 2.0. Nechybí dva porty USB 2.0, jeden slot pro CF Type II a VGA výstup pro připojení externího monitoru. Samsung Q1P obsahuje také integrované stereo reproduktory.

Klepněte pro větší obrázek

Bez optické mechaniky činí hmotnost 800 g, což je bezesporu největší výhoda. Na dodávanou Li-Ion baterii vydrží přístroj v provozu až 5 hodin. Na výběr jsou celkem tři optické mechaniky, 24× CD-RW/DVD Combo Drive, Ultra-thin 24× CD-RW/DVD Drive a Super-Multi 8× DVD+/-RW Drive. Doporučená koncová cena je 1299 USD (cca 35 000 Kč).

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (10) Další článek: Březen - měsíc PHP chyb

Témata článku: Windows, Hudba, filmy, seriály, Nepodporovaný prohlížeč, TV Box, Diktafony, Mp3 a mp4 přehrávače, Xvid, Multimediální centra, TFL, Optická hodina, Provoz, Stream TV, Prestigio, Měřicí přístroj, Zabudovaný mikrofon, Combo

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů