Novinky z hardwaru: AMD a DDR3? Až v roce 2008!

Realtek (ne)umí EAX/EAX2 • Podrobnosti o GeForce 8800 • První HD-DVD vypalovačka je od Toshiby • Ageia PhysX bude i do PCI Express • 1 TB místa konečně i s Western Digital • AMD a DDR3? Až v roce 2008
Novinky z hardwaru: AMD a DDR3? Až v roce 2008!

Realtek (ne)umí EAX/EAX2

Společnosti Analog Devices a Creative Labs se rozhodly posvítit si na zvukovou kvalitu kodeků Realtek, a to přesně na herní část s rozšířeními EAX/EAX2. Závěr, ke kterému dospěli, je celkem šokující. Velice hojně používaný Realtek kodek, který bývá integrován na základních deskách od mnoha různých výrobců, neumí správně EAX a už vůbec ne EAX2, přičemž obojí by „papírově“ měl umět a v nastavení se tak i tváří.

Efekty jsou na výstupu zvukové karty nepřesné a některé tam „neuslyšíte“ vůbec. Tomu odpovídá i zatížení procesoru při testu RightMark 3D Sound Utility, které bylo překvapivě nízké. Uvidíme, jak se k tomuto problému postaví nebo vyjádří samotný Realtek, přeci jenom jde, aspoň z pohledu zákazníka, o klamání.

Klepněte pro větší obrázek


Podrobnosti o GeForce 8800

Již za měsíc by se měly objevit na trhu první kousky nové grafické karty od společnosti Nvidia – GeForce 8800. Zatím jsou známé jen takové vcelku nepodložené střípky, nicméně počítá se s podporou pixel shaderů ve verzi 4.0 a DirectX 10. Karta by měla mít skutečně netradiční šířku pamětové sběrnice - 384 bitů. S tím zřejmě souvisí i neobvyklých 768 MB paměti.

Pokud nejsou zde zveřejněné obrázky podvrh, můžete na nich vidět předprodukční vzorek právě GeForce 8800, na kterém je vidět celkem velké rozměry karty a přítomnost dvou přídavných napájecích konektorů. Jen doufejme, že finální verze již bude mít kratší PCB a vystačí si s jedním konektorem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

První HD-DVD vypalovačka je od Toshiby

Toshiba SD-L902A, tak se jmenuje slim HD-DVD vypalovačka určená do notebooků, která by měla na trh dorazit na začátku příštího roku. Mechanika podporuje vypalování na starší formáty CD a DVD, přičemž u HD-DVD si poradí jak s jednovrstvými (15GB), tak i s dvouvrstvými (30GB) médii. Na ně dokáže zapisovat sice jen základní rychlostí 1× (cca 4,56 MB/s), ale jedná se o první vypalovačku tohoto druhu, takže nemůžeme očekávat zázraky. Obsahuje 8 MB vyrovnávací paměti a je zatím jen ve verzi ATAPI.

Klepněte pro větší obrázek


Ageia PhysX bude i do PCI Express

Přibližně za týden (počítá se s 12. říjnem) by měla společnost Ageia oficiálně uvést svojí fyzikální kartu PhysX i pro sběrnici PCI Express 1×. Sama Ageia tvrdí, že se tak neděje díky potřebě vyšší propustnosti, ale kvůli postupnému ustupování od starší sběrnice PCI, která už se ve většině případů používá jen na kvalitní zvukové karty nebo TV tunery. Brzy by se měl také objevit nový benchmark s názvem Realitymark, který bude využívat enginu ze hry CellFactor. A o tom, že to s nasazením své fyzikální karty myslí vážně, svědčí fakt, že byl ohlášen i nový SDK 2.6 jak pro blížící se Windows Vista (i 64bit), tak i pro Linux.

Klepněte pro větší obrázek


1 TB místa konečně i s Western Digital

Společnost Western Digital uvedla externí disk s kapacitou 1 TB a připojila se k dalším výrobcům, kteří již externí disky s touto kapacitou nabízejí. Disk se jmenuje My Book Pro Edition II a skládá se ze dvou 500GB pevných disků, které jsou v RAID0, ale je možné je překonfigurovat i na RAID1. Použity jsou nespecifikované disky s rychlostí 7 200 ot./m. Připojit ho můžete pomocí USB 2.0, FireWire 400 a FireWire 800. Výrobce udává hmotnost 1,93 kg a rozměry 7,5 × 15,9 × 10,4 cm, přičemž k dostání by měl být za cenu 549 USD (cca patnáct tisíc korun).

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

AMD a DDR3? Až v roce 2008

Společnost AMD na nás v příštím roce a i v roce 2008 chystá smršť čísel. Hodlá totiž ve třetím čtvrtletí příštího roku vydat svůj první čtyřjádrový procesor „Altair“ založený na architektuře K8L, který bude určený do nového socketu AM2+ a bude již podporovat také nový HyperTransport ve verzi 3.0. Procesor bude vyráběn 65nm technologií, poběží na frekvenci 2,7-2,9 GHz a bude obsahovat 2MB L2 cache (4×512 KB) a ještě k tomu sdílenou L3 cache o stejné velikosti 2 MB.

Na podporu pamětí DDR3 si budeme muset počkat až do roku 2008, kdy by měly být vyráběny první procesory pomocí 45nm technologie.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Linux, Realtek, Physx, Slim

4 komentáře

Nejnovější komentáře

  • Petr Souček 5. 10. 2006 15:58:42
    Ok, přesně to je http://www.dailytech.com/article.aspx?newsid=3948 a je to...
  • Naith 5. 10. 2006 14:58:24
    Tak jestli to bude stejný zmetek, jako její předchůdce, tak to není žádná...
  • Da 5. 10. 2006 14:57:23
    Tady:...
Určitě si přečtěte

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

** Wi-Fi extendery dobře poslouží k rozšíření signálu ** Jsou to malé krabičky do zásuvky s triviálním nastavením ** Zvolte raději výkonnější modely, svůj účel splní lépe

Včera | David Polesný | 26

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky