Novinky z hardware: AMD uvedlo platformu Quad FX

AMD uvedlo platformu Quad FX * Microsoft Zune je zatím druhý * WiFi standard 802.11n v Centrinu již za rok * Na nový rok i nové 27" LCD displeje * Pevný disk do nepohody

AMD uvedlo platformu Quad FX

Společnost AMD konečně uvedla na trh dlouho očekávané řešení v podobě zapojení dvou dvoujádrových Athlonů 64 FX na jedné základní desce. V konečné fázi tak budete mít k dispozici celkem čtyři výpočetní jádra.

Klepněte pro větší obrázek

Asus L1N64-SLI WS

Určitě vám vrtá hlavou, že toto řešení přece není problém udělat za pomocí dvou opteronů a základní desky právě pro dva opterony. Jenže v tomto případě musíte použít speciální ECC operační paměti, což není levná záležitost. V případě Quad FX můžete použít jakékoliv DDR2 paměti. Jediný zatím podporovaný čipset je Nvidia nForce 680a SLI, který je navržen přímo pro Quad FX. Příští rok by se na trhu měl objevit další, přímo od ATI (AMD). Jak je vidět z obrázku, čipset je opravdu „nabušený“, obsahuje 12 SATA 3.0 Gb/s portů, až 20 USB 2.0 portů, čtyři Gigabitové ethernet porty a nesmíme zapomenout ani na možnost provozovaní Quad SLI (×16/x16/x8/x8/x1) a jeden PCI slot (hlavně pro zvukovou kartu).

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Aby to nebylo tak jednoduché, jelikož je použit nový socket 1207 (jiný než v případě opteronů), je potřeba mít i nové Athlony 64 FX řady 70. Ty vydala AMD celkem tři, AMD Athlon 64 FX-70 (2,6 GHz), FX-72 (2,8 GHz) a nejvýkonnější FX-74, který běží na frekvenci 3 GHz. Všechny modely mají stejnou L2 cache o velikosti 2 MB (2x1 MB), jsou vyrobeny 90nm technologií a jejich TDP je 125 W. Zvláštností je pak, že se prodávají pouze v balení po dvou, přičemž sada dvou Athlonů 64 FX-70 je za cenu 599 USD (cca 16 tisíc korun), FX-72 pak 799 USD (cca 22 tisíc korun) a nejrychlejší dva FX-74 za 999 USD (cca 28 tisíc korun). Ceny jsou samozřejmě při odběru 1000 kusů.

Klepněte pro větší obrázek

Sice se to zdá jako hodně levná záležitost, ale když k tomu připočtete ještě hodně vysokou cenu základní desky (cca 13 tisíc korun) a opravdu silný a kvalitní zdroj, už to zase tak levně nevypadá. Nabízí se už jen porovnání se čtyřjádrovým procesorem od Intelu, s Core 2 Extreme QX6700. Nebudu vás příliš napínat, AMD prohrává na celé čáře, jak ve výkonu, tak ve spotřebě. Podrobné testy provedli napřiklad na serveru tomshardware.com.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, na tomto poli AMD proti Intelu vůbec neuspěla, ale blýská se na lepší časy, aspoň co se týče výkonu. Příští rok totiž půjde pomocí této technologie zapojit i nové čtyřjádrové procesory Altair FX, takže ve správci nástrojů se na vás bude pěkně usmívat osm výkonnostních grafů. Jenom ta spotřeba nebude asi zrovna růžová.


Microsoft Zune je zatím druhý

Společnost Microsoft se do trhu s multimediálními MP3 přehrávači pustila skutečně s velkou vervou a zatím se jí skutečně daří.

Podle analytické společnosti NPD Group se za necelý týden vyšplhal podíl přehrávače Microsoft Zune na 9 %, což je opravdu rekordní nárůst. Připravil o tuto příčku společnost Sandisk, která je nyní na 8 %. Apple se se svými Ipody zuby nehty drží na 63 % a jestli jeho pozice bude někdy ohrožena, ukáže až čas. Microsoft Zune obsahuje 3" barevný displej, 30GB pevný disk, FM rádio a hlavně WiFi, pomocí kterého můžete přenášet hudbu mezi dalšími přehrávači Zune.

Klepněte pro větší obrázek


WiFi standard 802.11n v Centrinu již za rok

Společnost Intel se nechala slyšet, že již příští rok by se měly na trhu objevit první notebooky s platformou Centrino, která bude využívat nový a rychlejší WiFi standard 802.11n.

Nová technologie má mnohem vyšší datovou propustnost, až 600 Mb/s a také větší dosah , přibližně o 50 %. To ve většině případů může vést k postupnému zrušení standardní dvojlinky s maximální rychlostí 100 Mb/s, která se vyskytuje ve většině domácností a firmách.

Klepněte pro větší obrázek


Na nový rok i nové 27" LCD displeje

Samsung začne příští rok s dodávkami 27" LCD displejů, které bude prodávat jak pod svojí značkou, tak i pod pokličkou Dellu. Ten totiž se Samsungem uzavřel kontrakt na tato LCD a bude je také prodávat pod svojí začkou Dell. LCD se pyšní rozlišením 1920 × 1080, kontrastem 1000:1, jasem 500 cd/m2 a odezvou 8 ms (G2G). Jsou tak vhodné jak pro sledování filmů (budou také prodávány jako televize), tak i pro práci či hraní her.

Klepněte pro větší obrázek


Pevný disk do nepohody

Japonská společnost I-O Data představila dva externí pevné disky, které vynikají nejenom svými malými rozměry, ale i odolností. Můžete je ponořit do vody až do hloubky 1 metru po dobu 30 minut a nic se jim nestane, stejně tak při pádu z 1 metru na tvrdý povrch. K dostání je ve dvou verzích, které se liší pouze kapacitou. Model s kapacitou 8 GB vás vyjde na 136 USD (cca 3 800 Kč) a větší 12GB na 182 USD (cca 5 tisíc Kč).

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (15) Další článek: Uvedení nové finální verze komunikátoru ICQ 6.0 se blíží

Témata článku: Hardware, Microsoft, Apple, Tisíc korun, Čtyřjádrový čipset, Televize Samsung, Televize levně, Quad, Zune, Notebooky levně, Konečná fáze, Necelý týden

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů