Novinky z hardware: AMD uvedlo platformu Quad FX

AMD uvedlo platformu Quad FX * Microsoft Zune je zatím druhý * WiFi standard 802.11n v Centrinu již za rok * Na nový rok i nové 27" LCD displeje * Pevný disk do nepohody

AMD uvedlo platformu Quad FX

Společnost AMD konečně uvedla na trh dlouho očekávané řešení v podobě zapojení dvou dvoujádrových Athlonů 64 FX na jedné základní desce. V konečné fázi tak budete mít k dispozici celkem čtyři výpočetní jádra.

Klepněte pro větší obrázek

Asus L1N64-SLI WS

Určitě vám vrtá hlavou, že toto řešení přece není problém udělat za pomocí dvou opteronů a základní desky právě pro dva opterony. Jenže v tomto případě musíte použít speciální ECC operační paměti, což není levná záležitost. V případě Quad FX můžete použít jakékoliv DDR2 paměti. Jediný zatím podporovaný čipset je Nvidia nForce 680a SLI, který je navržen přímo pro Quad FX. Příští rok by se na trhu měl objevit další, přímo od ATI (AMD). Jak je vidět z obrázku, čipset je opravdu „nabušený“, obsahuje 12 SATA 3.0 Gb/s portů, až 20 USB 2.0 portů, čtyři Gigabitové ethernet porty a nesmíme zapomenout ani na možnost provozovaní Quad SLI (×16/x16/x8/x8/x1) a jeden PCI slot (hlavně pro zvukovou kartu).

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Aby to nebylo tak jednoduché, jelikož je použit nový socket 1207 (jiný než v případě opteronů), je potřeba mít i nové Athlony 64 FX řady 70. Ty vydala AMD celkem tři, AMD Athlon 64 FX-70 (2,6 GHz), FX-72 (2,8 GHz) a nejvýkonnější FX-74, který běží na frekvenci 3 GHz. Všechny modely mají stejnou L2 cache o velikosti 2 MB (2x1 MB), jsou vyrobeny 90nm technologií a jejich TDP je 125 W. Zvláštností je pak, že se prodávají pouze v balení po dvou, přičemž sada dvou Athlonů 64 FX-70 je za cenu 599 USD (cca 16 tisíc korun), FX-72 pak 799 USD (cca 22 tisíc korun) a nejrychlejší dva FX-74 za 999 USD (cca 28 tisíc korun). Ceny jsou samozřejmě při odběru 1000 kusů.

Klepněte pro větší obrázek

Sice se to zdá jako hodně levná záležitost, ale když k tomu připočtete ještě hodně vysokou cenu základní desky (cca 13 tisíc korun) a opravdu silný a kvalitní zdroj, už to zase tak levně nevypadá. Nabízí se už jen porovnání se čtyřjádrovým procesorem od Intelu, s Core 2 Extreme QX6700. Nebudu vás příliš napínat, AMD prohrává na celé čáře, jak ve výkonu, tak ve spotřebě. Podrobné testy provedli napřiklad na serveru tomshardware.com.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, na tomto poli AMD proti Intelu vůbec neuspěla, ale blýská se na lepší časy, aspoň co se týče výkonu. Příští rok totiž půjde pomocí této technologie zapojit i nové čtyřjádrové procesory Altair FX, takže ve správci nástrojů se na vás bude pěkně usmívat osm výkonnostních grafů. Jenom ta spotřeba nebude asi zrovna růžová.


Microsoft Zune je zatím druhý

Společnost Microsoft se do trhu s multimediálními MP3 přehrávači pustila skutečně s velkou vervou a zatím se jí skutečně daří.

Podle analytické společnosti NPD Group se za necelý týden vyšplhal podíl přehrávače Microsoft Zune na 9 %, což je opravdu rekordní nárůst. Připravil o tuto příčku společnost Sandisk, která je nyní na 8 %. Apple se se svými Ipody zuby nehty drží na 63 % a jestli jeho pozice bude někdy ohrožena, ukáže až čas. Microsoft Zune obsahuje 3" barevný displej, 30GB pevný disk, FM rádio a hlavně WiFi, pomocí kterého můžete přenášet hudbu mezi dalšími přehrávači Zune.

Klepněte pro větší obrázek


WiFi standard 802.11n v Centrinu již za rok

Společnost Intel se nechala slyšet, že již příští rok by se měly na trhu objevit první notebooky s platformou Centrino, která bude využívat nový a rychlejší WiFi standard 802.11n.

Nová technologie má mnohem vyšší datovou propustnost, až 600 Mb/s a také větší dosah , přibližně o 50 %. To ve většině případů může vést k postupnému zrušení standardní dvojlinky s maximální rychlostí 100 Mb/s, která se vyskytuje ve většině domácností a firmách.

Klepněte pro větší obrázek


Na nový rok i nové 27" LCD displeje

Samsung začne příští rok s dodávkami 27" LCD displejů, které bude prodávat jak pod svojí značkou, tak i pod pokličkou Dellu. Ten totiž se Samsungem uzavřel kontrakt na tato LCD a bude je také prodávat pod svojí začkou Dell. LCD se pyšní rozlišením 1920 × 1080, kontrastem 1000:1, jasem 500 cd/m2 a odezvou 8 ms (G2G). Jsou tak vhodné jak pro sledování filmů (budou také prodávány jako televize), tak i pro práci či hraní her.

Klepněte pro větší obrázek


Pevný disk do nepohody

Japonská společnost I-O Data představila dva externí pevné disky, které vynikají nejenom svými malými rozměry, ale i odolností. Můžete je ponořit do vody až do hloubky 1 metru po dobu 30 minut a nic se jim nestane, stejně tak při pádu z 1 metru na tvrdý povrch. K dostání je ve dvou verzích, které se liší pouze kapacitou. Model s kapacitou 8 GB vás vyjde na 136 USD (cca 3 800 Kč) a větší 12GB na 182 USD (cca 5 tisíc Kč).

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Hardware, Microsoft, Apple, Televize Samsung, Zune, Čtyřjádrový čipset, Quad, Notebooky levně, Tisíc korun, Konečná fáze, Televize levně

15 komentářů

Nejnovější komentáře

  • harvey 7. 12. 2006 22:52:03
    Zkratme to, proste jich uz MS prodal 9 kusu
  • J. 7. 12. 2006 18:48:54
    Pokud budou mít srovnatelnou spotřebu/vyzařované teplo (takže srovnávat...
  • dog 7. 12. 2006 17:00:18
    Microsoft Corp. said Wednesday that it expects to sell 1 million of its...
Určitě si přečtěte

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

Včera | Stanislav Mihulka | 9

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky