Novinky z CeBITu

Poslední týden byl pro novinky opravdovým posvícením. Centrem všeho byl Hannoverský CeBIT - i když nejenom on. A co bylo na menu si přečtěte dále (nyní vám jen naznačíme hlavní chody: AMD, Intel, GeForce3, WD...)

Na CeBITu bylo představeno hned několik novinek. Tak především konečně se objevily 1.3GHz a 1.33GHz modely Athlonu (jádro Thunderbird).

Recenze:

Nejrychlejší Athlony mají napětí jádra shodné se svými pomalejšími "bratry" - tedy 1.75V a k jejich chlazení stačí certifikovaný chladič docela běžné velikosti. Nejedná se tedy o "přetaktované" 1.1 nebo 1.2-ky, ale naopak, A1333 lze ještě, jak zjistil Tomshardware, "potáhnout" na 1.47GHz :-)

Klepněte pro větší obrázek
AMD Athlon 1333...

Klepněte pro větší obrázek
jádro Palomino je čtvercové

Inovované jádro Athlonu "Palomino" (na trhu by se mělo objevit v létě), bylo na CeBITu firmou AMD předváděno na frekvenci 1.53GHz (na základní desce Gigabyte GA-7DX rev.3). Ve srovnání s Thunderbirdem bude nové jádro přizpůsobeno vyšším frekvencím (ty by měly dosahovat až 2GHz). Klíčovými prvky by zde měla být snížená spotřeba a upravená vnitřní struktura jádra. SMP (Symmetrical Multi-Processing) vlastnosti tohoto jádra byly demonstrovány na dvouprocesorovém stroji VA Linux 1U (zatím jen prerelase 2x900MHz). Pro účely SMP byla vyvinuta čipová sada AMD 760MP, nově se připravuje i výkonnější čipset AMD 770MPX s podporou 66MHz PCI 64. TecChannel

AXIA

Poznámka: nové jádro dnešních Athlonů série AXIA je podle Vr-Zone relativně snadno přetaktovatelné na 1.4GHz. P.S. Bunny hlásí se šarži AXIA dosažení limitu 2.15GHz.


..."overclockovací můstky" L1 jsou spojené - procesor je s odemčeným násobičem

P.S. Pohled na horní obrázek ukazuje, že A1333 používají také jádro šarže AXIA...

Intel

Jako první nedávno překonal 1GHz bariéru pro notebooky, a to "mobilní" verzi procesoru Pentium III vybaveného "šetřící" technologii Speed Step (FSB 100MHz, L2 256kB, ATC..). V režimu maximálního výkonu (pokud je notebook zaparkovaný v doku) je 1GHz procesor napájen 1.7V, v bateriovém režimu běží na 700MHz s napájením 1.35V. Přechod mezi těmito režimy je také závislý na teplotě uvnitř zařízení která je u notebooků druhým největším problémem (prvním je otázka "výdrže" v bateriovém režimu). Spolu s 1GHz modelem (772$) byly uvedeny ještě mobilní PIII 900 (562$) a "m" Celeron 750 (170$).

I815/i815EP B-Step jsou názvy právě ohlášených čipsetů s podporou nadcházejících 0.13 µm Pentii III (jádro Tualatin - Socket 370, nižší napájecí napětí, uvedení 3Q 2001). B-stepping je pinově (i vlastnostmi) kompatibilní se současnou řadou i815 rev. A2. První desky s novou revizi B0 se objeví v polovině května.

Na CeBITu se také objevily první "samply" čipové sady i845 (Brookdale) s podporou pamětí SDRAM / DDR SDRAM určené pro nové Pentium 4 (Socket 478, mPGA). Nová čipová sada + procesory P4 vyráběné technologii 0.13 µm mají přenést nová Pentia na nižší patra spotřebitelské pyramidy. Je paradoxní, že za 1/2 - 1 rok se budou dnešní top systémy s Pentiem 4 jevit jako drahé pomníky "přechodného" Socketu 426. Joro: Pokud plánujete nákup počítače s Pentiem 4 (Socket 426) DOBŘE si to rozmyslete. Nová řešení pro platformu Socket 478 (nejdříve P4 478, 0.18µm, jádro Willamete) se objeví ke konci léta.

P.S. Demo systém s P4 (Willamette 478) procoval na CeBITu s taktem 2GHz! 0.13µm varianta Northwood nebyla dosud představena.

GeForce 3

Po mnoha zpožděních putují čipy GeForce 3 konečně na grafické karty. Například Elsa představila na CeBITu novou verzi své karty Gladiac 920. Po představení nejpokrokovějšího 3D čipu nVidiou 27. února zachvátily celý projekt nečekané "rozjezdové" problémy - není se čemu divit čip obsahuje více tranzistorů než Pentium 4 a je vyráběn "těsnější" 0.15µm polovodičovou technologii. Do dneška bylo vyvinuto několik revizí, přičemž až "stepping" 05 byl natolik stabilní, aby byl uvolněn k externímu testování. Zdá se však, že skutečně vyráběné čipy zvednou counter steppingu ještě o jeden.

P.S. Na finální čipy netrpělivě čeká i Micro-Star do své karty StarForce 822.

Western Digital

Představil 7200 otáčkový IDE (UltraATA/100) disk o kapacitě rovných 80GB. Vysoká hustota záznamu umožnila novému disku rodiny WD Caviar dosáhnout této kapacity při použití pouhých (!) tří ploten.

TecChannel
Vr-Zone

XBits

WD

Váš názor Další článek: Tablety bez předpisu

Témata článku: Hardware, Zone, Jádro, Small, Vnitřní struktura, PS 2, CeBIT, Pyramid, Counter, Nečekané použití, Stabilní teplota, Vnitřní hardware, Palomino, VR projekt, Aces, Nový čip, Vysoká hustota, Step, Nový objev, Spades, Snížená spotřeba


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu