Novinky ve Windows Server 2012 R2 Hyper-V

Virtualizace ve Windows Server 2012 R2 Preview zaznamenává řadu novinek a vylepšení již známých technologií. Seznamte se s nimi.
Novinky ve Windows Server 2012 R2 Hyper-V

Virtualizace ve Windows Server 2012 R2 Preview zaznamenává řadu novinek a vylepšení již známých technologií. Tento článek se zaměřuje na technologické novinky, které se v předchozích verzích Hyper-V neobjevují. Dále se v tomto článku dozvíte o vylepšení technologií, které znáte z předchozích verzí. Všechny novinky a vylepšení výrazně posouvají využití této technologie v oblasti virtualizace.

Novinky a vylepšení v této verzi Hyper-V přináší výhody pro zákazníky všech velikostí a zaměření.

Novinky

Shared virtual hard disk

Sdílení virtuálních disků slouží k zajištění vysoké dostupnosti infrastruktury především v prostředí privátního cloudu a umožňuje přístup více virtuálních počítačů k jednomu virtuálnímu disku (VHDX). Typické využití pro sdílené virtuální disky je úložiště pro virtuální clustery v případě selhání jejich OS. Sdílené virtuální disky lze umisťovat na Cluster Shared Volumes (CSV) nebo Server Message Block (SMB)-based Scale-Out File Server file shares.

Hlavní výhody

Hlavní výhodou virtuálních sdílených disků (vhdx) je možnost jednoduchého vytváření hostovaných failover clusterů a zajištění vysoké dostupnosti aplikací, které běží uvnitř těchto clusterů.

Sdílené virtuální disky lze dobře využít i v následujících situacích:

 • Soubory databáze SQL
 • Souborové služby běžící ve virtuálním serveru
 • Databázové soubory umístěné na sdíleném disku

Příklady využití virtuálních sdílených disků

Klepněte pro větší obrázek

Storage Quality of Service (QoS)

QoS umožňuje nastavit minimální a maximální zatížení I/O operací za sekundu (IOPS). Díky tomu můžete zajistit propustnost jednoho virtuálního disku tak, aby neměl vliv na výkon jiného virtuálního disku na stejném Hyper-V Serveru.

Hlavní výhody

QoS Storage vám umožní nastavit minimální a maximální hodnotu IOPS virtuálního disku a díky tomu můžete operativně omezovat úložiště, která konzumují nadměrné množství prostředků a ovlivňují tak výkon ostatních úložišť.

Můžete také nastavit minimální hodnotu IOPS. V takovém případě budete systémem upozorněni, že IOPS je nižší než nastavená prahová hodnota, která je potřebná pro optimální výkon systému nebo aplikace.

Minimální a maximální hodnoty IOPS jsou uváděny v normalizovaných hodnotách pro IOPS.

Virtual machine generation

V Hyper-V Windows Server 2012 R2 Preview můžete vytvářet virtuální počítače stejným způsobem jako v předchozích verzích. Nově je možné vytvářet virtuální počítače s následujícími funkcemi:

 • Secure Boot (standardně povoleno)
 • Boot z virtuálního SCSI disku
 • Boot z virtuálního SCSI DVD
 • PXE boot pomocí standardního síťového adaptéru
 • Podpora pro UEFI firmware

Enhanced session mode

V předchozích verzích Hyper-V byl k připojení do virtuálního stroje dostupný pouze nástroj, který umožňoval přesměrování obrazovky, klávesnice a myši s omezenou funkcionalitou kopírování a vkládání.

Pomocí nového nástroje v Hyper-V Windows Server 2012 R2 Preview můžete přesměrovat i následující zdroje:

 • Zobrazení konfigurace
 • Zvuk
 • Tiskárny
 • Schránka
 • Smart karta
 • USB zařízení
 • Diskové jednotky
 • Zařízení podporující Plug and Play

Tento nástroj se k virtuálnímu počítači připojuje pomocí sběrnice VMBus a nevyžaduje síťové připojení k virtuálnímu počítači.

Automatic Virtual Machine Activation (AVMA)

Tato novinka vám umožňuje aktivovat virtuální počítače se systémem Windows Server 2012 R2 Preview v izolovaném prostředí bez nutnosti zadávání klíče do každého virtuálního počítače. AVMA také reportuje reálná data o stavu licence na virtuálních počítačích. Na virtualizačním serveru je možnost reportingu licenčních událostí.

Pokud chcete využívat tuto novinku, je potřeba mít virtualizační server ve verzi Windows Server 2012 R2 Preview Datacenter a hostované virtuální počítače musí být ve verzích Server 2012 R2 Preview Datacenter, Windows Server 2012 R2 Preview Standard nebo Windows Server 2012 R2 Preview Essentials.

Hlavní výhody

Výhodou technologie AVMA jsou především následující možnosti:

 • Aktivace virtuálních počítačů ve vzdálených lokalitách
 • Aktivace virtuálních počítačů i bez připojení k internetu
 • Sledování využívání licencí na virtuálních počítačích bez potřeby jakýchkoliv přístupových oprávnění k nim.

Vylepšení

Resize virtual hard disk

Zásadní novinkou je možnost rozšířit virtuální disk i při běhu virtuálního počítače v režimu online, když je virtuální disk využíván. Tato nová funkcionalita přináší velkou výhodu pro správce systémů, kteří se vyhnou zbytečným odstávkám svých virtuálních počítačů, zvýší se dostupnost aplikací i náklady na údržbu. Tímto způsobem lze velikost virtuálního disku zvětšovat i zmenšovat

V předchozí verzi Hyper-V bylo nutné při změně velikosti virtuálního disku vypnout celý virtuální počítač. Změna velikosti probíhala v režimu off-line a systém byl po celou dobu nedostupný.

Pokud budete chtít tuto funkcionalitu používat, musíte splnit následující podmínky:

 • Virtuální disk musí být ve formátu VHDX
 • Virtuální disk musí být připojen prostřednictvím řadiče SCSI

Velikost virtuálního disku můžete změnit pomocí standardní konzole Hyper-V nebo PowerShell Resize-VirtualDisk.

Live migrations

Nově můžou správci zvolit jeden ze tří způsobů Live migrace, který nejlépe odpovídá jeho infrastruktuře a potřebám. Tím může docílit úspory v době potřebné pro migraci i snížení zátěže serverů.

Pro live migraci můžete použít 3 způsoby migrace:

 • TCP/IP – obsah paměti virtuálního počítače je prostřednictvím TCP/IP spojení zkopírován do cílového systému. Stejným způsobem je prováděna live migrace v předchozí verzi Hyper-V.
 • Compression – obsah paměti virtuálního počítače je nejprve komprimován a následně zkopírován do cílového systému prostřednictvím TCP/IP spojení.
 • SMB 3.0 protocol - obsah paměti virtuálního počítače je prostřednictvím SMB 3.0 spojení zkopírován do cílového systému.

Live migrace je podporována z Windows Server 2012 Hyper-V na Windows Server 2012 R2 Hyper-V. Migrace probíhá standardním způsobem a nevyžaduje odstávku virtuálních počítačů. Migrace může být ovládána pomocí standardní konzole Hyper-V nebo prostřednictvím PowerShell Move-VM.

Live migrace z nižších verzí není podporována.

Integration Services

Pokud jste chtěli v předchozích verzích nakopírovat soubory přímo do virtuálního počítače, bylo nutné jej vypnout. Novinkou ve funkcionalitě Windows Server 2012 R2 je možnost kopírovat soubory do běžících virtuálních počítačů bez nutnosti síťové konektivity.

Export

Většina z nás jistě ocení i novinku v oblasti exportu virtuálních počítačů a jejich snapshot. Pokud potřebuji provést export virtuálního počítače, není nutné virtuální počítač vypínat a export probíhá v režimu online. Toto jistě oceníte například:

 • Při vytváření kopie vašeho prostředí pro testování
 • Při plánování a testování přesunu virtuálních počítačů do jiného prostředí nebo do privátního cloudu
 • Při řešení potíží s aplikacemi apod.

Export virtuálních počítačů lze provádět ze standardní konzole Hyper-V nebo pomocí PowerShell Export-VM a Export-VMSnapshot.

Failover Clustering a Hyper-V

Vylepšením ve využití Failover Cluster s technologií Hyper-V je „Virtual Network Adapter Protection“ a „Virtual Machine Storage Protection“.

Virtual Machine Storage Protection

Pokud vytvoříte v rámci Hyper-V Failover Cluster, tak Cluster Service hlídá pouze virtuální úložiště virtuálních strojů, které jsou členy clusteru. Virtual Machine Storage Protection umí nově odhalit chybu na fyzickém úložišti, kde jsou uloženy virtuální disky clusteru. Cluster Service v takovém případě zajistí přesun virtuálního serveru na jiný uzel clusteru. Tato funkce eliminuje stav, kdy je virtuální počítač přesunut někam, kde nemá všechny potřebné zdroje k dispozici.

Hyper-V replica

V nastavení Hyper-V replik je ve Windows Server 2012 R2 nově možno nastavit „Extended Replication“. V rámci „Extended Replication“ dochází k předávání informací o změnách v replikaci na třetí server, kterému říkáme „Extended Replica Server“. V případě plánovaného či neplánovaného přesunu virtuálních serverů z primárního Hyper-V na Hyper-V Replica Server zajišťuje Extended Replica Server kontinualitu bezpečného provozu a přebírá úlohu druhého Replica Serveru. Stejně jako u standardní replikace, lze Extended Replication konfigurovat prostřednictvím Hyper-V Manager, PowerShell nebo WMI.

V předchozí verzi byla četnost replikací fixní hodnotou. Nově lze tuto hodnotu konfigurovat což Vám zajistí lepší kontrolu a správu replik. V předchozí verzi Hyper-V bylo možné k Recovery points přistupovat pouze po dobu 15 hodin. Nyní lze přistupovat k Recovery points po dobu 24 hodin.

Linux support

Součástí Windows Server 2012 R2 je také rozšířená podpora pro Linux. Jedná se především o následující novinky:

 • Podpora pro zálohování Linuxových virtuálních počítačů
 • Podpora Dynamic Memory pro Linuxové virtuální počítače

Podporované verze Linux, které mají aktualizovanou verzi Integration Services, využívají dynamickou paměť stejně jako virtuální počítače se systémem Windows. Toto umožňuje začleňovat do privátních cloudů i větší počet Linux serverů a použít na ně stejnou strategii konsolidace jako na ostatní virtuální počítače.

Management

V předchozích verzích Hyper-V platilo, že se nelze pomocí konzole připojit ke starší verzi Hyper-V serveru. Nyní se můžete ke starší verzi Hyper-V ve Windows Serveru 2012 připojit z konzole Hyper-V ve Windows Server 2012 R2 Preview nebo z Windows 8.1 Preview.

V případě, že se připojíte z Windows Server 2012 na Windows Server 2012 R2 Hyper-V, tak můžete využívat a spravovat pouze funkcionalitu Hyper-V z Windows Serveru 2012.

Nespornou výhodou této novinky je možnost řízení aktualizace a koexistence z jednoho místa a upgrade vašeho Hyper-V můžete zahájit ihned bez nutnosti inovace management stanice.

Martin Rykl
Mainstream Technologies | www.mainstream.cz

 

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Diskuze (1) Další článek: Další problém armádních nákupů. Policie se zajímá o IT zakázky

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Linux, Operační systémy, Win +, Volumes, Verze, Nadměrné množství, Síťové připojení, Standardní způsob, Windows Live, Snížení zátěže, Maximální zatížení, SMART karta, Hype, VHDX, Potřebná možnost, Windows Server, Migrace, Recovery, Optimální výkon, Hard, Hard Disk, Message Block, Kvalitní počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

** Sony zveřejnilo podrobnosti k PlayStationu 5 ** Poprvé jsou k dispozici technické detaily ** Sony se hodně zaměřilo na rychlost SSD

Karel Javůrek | 31

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 17

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 69


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč