Novinky v oblasti CPU

29. července 2002
Jak to bude s Jpegem SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Za normálních okolností bych tuto "krátkou" aktualitu dal do Bleskovek, protože mi ale připadá její obsah dost důležitý, udělám dnes výjimku...

Jak jsme již nakousli zde, Intel již příští měsíc (konkrétně prý 26. srpna) uvede na trh 2.8 GHz Pentium 4 Northwood a společně s ním také 2.66 a 2.6 GHz model. Co je ovšem zajímavé, tyto procesory budou stát 508 a 401 USD. Jinak obvyklý "bonus" v podobě ceny 637 USD za nejrychlejší model tak zmizí. Současná špička, 2.53 a oficiálně neuvedený 2.5 GHz, se přesunou na téměř třetinovou cenu - na 243 USD. Zlevňování se bude pochopitelně týkat i pomalejších modelů, za zmínku např. stojí 1.8 GHz za 143 USD.

Ale to není vše. Ještě toto čtvrtletí by se měl objevit 2 GHz Celeron založený již na 0.13 mikronech, ale pouze se 128 kB cache druhé úrovně. Později se objeví i 2.1 a 2.2 GHz modely. Malá cache sice bude pravděpodobně znamenat o hodně nižší výkon než v případě plnohodnotného Pentia 4 Northwod, pokud bude ale cena zajímavá, může být zajímavý i tento procesor. Dá se totiž předpokládat, že např. 2 GHz verze půjde dobře přetaktovat na 2.66 GHz.

K tomuto "zjištění" mě vede jeden důležitý fakt - nový stepping. Sotva Intel převedl výrobu některých Pentií 4 z původního 146 mm2 stepping B0 na 131 mm2 B0 die-shrink, už se chystá stepping C1. Nejen že dojde k opravení některý chybek errata, ale zároveň se změní (zmenší) počet kapacitorů na procesoru ze současných patnácti na dvanáct. Zdaleka nejdůležitější je ale zvýšení napětí ze současných 1.5V na 1.525V. To umožní vyšší výtěžnost výroby a vyšší frekvence. 3.06 GHz modelu se dočkáme již letos. Ten by měl prý podporovat HyperThreading (ano, již na Northwoodu), o čemž ale silně pochybuji.

Jak jsem již nedávno naznačil, čipset 850E bude nakonec skutečně certifikován pro RDRAM PC1066, bohužel ale až ve čtvrtém čtvrtletí. V té době nejen že zde budou masově DDR333 čipy i845PE a i845GE, ale očekává se také čipset Granite Bay s dvojkanálem DDR266, jehož preview jste si mohli již asi před měsícem přečíst na HardOCP. Výhoda RDRAM tak bude buďto minimální nebo vůbec žádná. Intel chce patrně odvrátit hrozbu od obdobného řešení od SiS, které má být uvedeno právě v této době.

Poslední zpráva ohledně desktopových procesorů Intelu hovoří o Prescottu, který by se měl objevit někdy ve druhém až třetím čtvrtletí příštího roku na frekvenci 3.06, 3.2 GHz a vyšších (první dodávky očekávám z vývojové továrny D1C, kde se nyní instaluje potřebná technologie). Nahradí tak v té době nejvýkonnější Northwood na 3.2 GHz, který bude uveden v druhém čtvrtletí.

Co se týče serverů, tak zde je situace obdobná, pouze s tím rozdílem, že serverové procesory budou uváděny zhruba s čtvrtletním zpožděním oproti desktopovým. Zato u notebooků to opět vře. V Q4 letošního roku se objeví Pentium 4-M na frekvenci 2.2 GHz, aby mohlo být již na začátku roku příštího vystřídáno verzí s frekvencí 2.4 GHz. Zhruba za rok už bude frekvence na notebook úctyhodných 2.6 GHz. Jestli se podaří udržet současné napětí procesoru na 1.3V, bude to jistě velký úspěch (osobně o tom ale pochybuji). O nástupci se jménem Banias s 1MB cache a pozměněnou architekturou NetBurst uzpůsobenou pro nízké odběry proudu jsme již mluvili, stejně jako o jeho nástupci Dothan s 2MB cache.

A co na to AMD? Podle neoficiálních zdrojů se chystá již brzké uvedení procesoru Barton (0.13µm Athlonu s 512kB cache a patrně i dalšími vylepšeními). Uvedení tohoto procesoru bylo dříve podmíněno uvedením Pentia 4 na frekvenci 2.8 GHz. Protože tento procesor bude na trhu již příští měsíc, můžeme očekávat rychlou reakci AMD. Je to ostatně také logické. Současný Thoroughbred je značně nepovedený kousek. Jeho frekvenční rezerva je mizivá, tudíž nedává AMD prostor k uvádění nových frekvencí. Barton bude mít pozměněný Model numbering, na stejné frekvenci bude o 600 čísel výše (při 1.8 GHz rating 2800+). To umožní za o něco vyšší výrobní cenu lepší manévrování, protože např. již relativně snadno dosažitelná frekvence 1.93 GHz bude mít magický rating 3000+.

Bohužel tento nový rating má také jednu vadu. Jestliže se nějak rapidně nezvýší počet vykonaných instrukcí za hodinový cyklus (což můžeme téměř vyloučit, jelikož by to znamenalo značné zásahy do procesoru), budou výpočetně náročné aplikace jako např. námi používaný Distributed.net client běžet na stejné frekvenci stejně rychle. Jinými slovy na 1.8 GHz Thoroughbredu 2200+ poběží aplikace stejně rychle jako 1.8 GHz Bartonu 2800+. Že to může být značný problém, jsme se přesvědčili již při porovnání Thunderbirdu 1.4 GHz s Palominem 1.33 GHz 1500+ (Thunderbird byl tehdy v řadě aplikací lepší). Athlon byl a stále je považován za nejlepší řešení pro náročné výpočty, nyní to ale vypadá, že model numbering se řídí ne výkonem samotného čipu, ale jeho schopností práce s velkými datovými toky, ať už díky hardwarovému prefetch Palomina či větší cache u Bartonu.

Podobný problém se ostatně může týkat také ClawHammeru, jehož frekvence kolem 1.6 až 2 GHz i při změnách v jádře patrně nevyrovnají Model numbering se současným Thoroughbredem. Porovnání s Pentiem 4 je prozatím nemožné, je ovšem pravděpodobné, že ClawHammer bude rychlejší. Důvodem je fakt, že má dostatečně silné výpočetní jádro převzaté z Athlonu, podporu SSE2 a výbornou datovou propustnost díky integrovanému řadiči pamětí (porovnejte s testy Athlon vs. Pentium 4). Když už mluvíme o řadiči pamětí, ten prý bude možné vypnout a použít řadič v čipové sadě. Dost dobře ale nechápu, k čemu tato vlastnost bude, protože výhodou integrovaného řadiče je to, že data z paměti nemusí procházet přes FSB, čímž se radikálně snižuje latence. Obávám se, že v době DDR pamětí druhé generace s pozměněným signalingem již bude připraven nový Hammer s jejich podporou. Ostatně se také domnívám, že současný necertifikovaný pseudo-standard DDR400 by byl v podobě řadiče v čipové sadě podstatně pomalejší než DDR333 napojený přímo na procesor. Nu, nechme se překvapit.

A nakonec jedna dobrá zpráva - AMD konečně na svých stránkách uvolnilo k dispozici Revision Guide pro Morgan a Thoroughbred.

Zdroj: The Inquirer, X-bit labs

Eagle

Diskuze (21) Další článek: Jak to bude s Jpegem

Témata článku: CPU, Potřebná technologie, Hammer, Oblast, Výpočetní jádro, Pseudo, Frekvence, Současná špička, Novi, Rating, Palomino, Eagle, Dobrá latence, Novinky, Uzpůsobená sada


Určitě si přečtěte

Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook