Novinky v Mapy.cz: zimní trasy pro sněžnice a skialpy, k tomu 3D navigace v aplikaci

Ačkoli se Mapy.cz u českých uživatelů těší velké oblibě a v mnoha směrech zdatně konkurují Mapám Google, jejich tvůrci neusínají na vavřínech a prakticky neustále připravují nějaké novinky. V lednu představili hned dvě vylepšení.

První novinka se týká navigace, která je v Mapách.cz k dispozici od července téhož roku, kdy byla uvolněna v rámci beta verze pro zařízení s operačním systémem Android. Od září 2016 pak je funkce hlasového navigování zpřístupněna všem uživatelům s Androidem i iOS.

Nakloněný 3D pohled

Až dosud nabízely Mapy.cz možnost navigace pro řidiče, cyklisty i pěší pouze ve 2D pohledu. Mapové podklady se v tomto režimu zobrazují prakticky stejným způsobem, jako byste se dívali na papírovou mapu. Postupem času přibyla celá řada funkcí, jako je asistence při řazení do jízdních pruhů nebo zohledňování uzavírek a aktuální dopravní situace.

Nový režim s nakloněným 3D pohledem přináší zobrazení známé z většiny navigačních aplikací. Řidič v něm může vidět situaci před sebou z obvyklejšího nadhledu jakoby z ptačí perspektivy. Mapy.cz tuto novinku veřejně testovaly od začátku ledna a nyní s ní přicházejí ve stabilním sestavení.

„Přáli jste si nový nakloněný pohled v navigaci, tak tady ho máte. Bude ve všech mapových vrstvách, a to online i offline. Nakloněný pohled bude dostupný i v rámci CarPlay a až uděláme Android auto, bude tam taky.“ uvádí oficiální účet na sociální síti Twitter.

Ačkoli je 3D pohled v segmentu automobilových navigací jakýmsi nepsaným standardem, řadě uživatelů vyhovuje stávající dvojrozměrné pojetí. „3D navigace zůstane volitelnou možností, takže si lidé budou moct podle chuti přepínat i na 2D navigaci.“ slíbil produktový manažer Jakub Faifer. Tuto možnost najdete v mobilní aplikaci v Nastavení-Navigace-Sklopený režim mapy.

Zimní trasy

Pokud bychom měli vybrat jednu jedinou funkci, ve které Mapy.cz jednoznačně porážejí svou konkurenci, pak jsou to turistické mapy, respektive navigace pro pěší. A právě v tomto směru přichází druhá novinka, kterou můžete využít v zimním období.

„Rádi byste vyrazili pěšky do hor, ale nechcete šlapat běžkařům do stopy? Na Mapách najdete trasy pro sněžnice i skialpy a nově upravené trasy pro pěší.“ uvádí oficiální zpráva. Fialové tečky označují trasy pro sněžnice, fialová přerušovaná čára cesty pro pěší a žlutá přerušovaná čára reprezentuje trasy pro skialpy.

K zobrazení těchto tras stačí přepnout na zimní mapu, což ve webové aplikaci provedete tak, že klepnete na tlačítko Změnit mapu a následně zvolíte Zimní. V mobilní aplikaci lze mapové podklady přepínat jedním z tlačítek v levém dolním rohu.

Diskuze (2) Další článek: Korona hra: zvládli byste pandemii lépe než naše vláda? Zkuste si to ve webovém simulátoru

Témata článku: Google, Seznam.cz, Android, Twitter, iOS, Mobilní aplikace, Mapy.cz, Mapy, Navigace, CarPlay, Turistika, Cestování, Trasa, Jakub Faifer, Pohled, Aplikace, Mapové podklady, Novinka, Uživatelé


Určitě si přečtěte

Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Chytré hodinky Honor a Huawei se zbavily největší brzdy. Naučily se instalovat aplikace
Filip Kůžel
HonorHodinkyMobilní aplikace
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní