Mapy.cz | Mapy | Turistika

Novinky v Mapy.cz: zimní trasy pro sněžnice a skialpy, k tomu 3D navigace v aplikaci

Ačkoli se Mapy.cz u českých uživatelů těší velké oblibě a v mnoha směrech zdatně konkurují Mapám Google, jejich tvůrci neusínají na vavřínech a prakticky neustále připravují nějaké novinky. V lednu představili hned dvě vylepšení.

První novinka se týká navigace, která je v Mapách.cz k dispozici od července téhož roku, kdy byla uvolněna v rámci beta verze pro zařízení s operačním systémem Android. Od září 2016 pak je funkce hlasového navigování zpřístupněna všem uživatelům s Androidem i iOS.

Nakloněný 3D pohled

Až dosud nabízely Mapy.cz možnost navigace pro řidiče, cyklisty i pěší pouze ve 2D pohledu. Mapové podklady se v tomto režimu zobrazují prakticky stejným způsobem, jako byste se dívali na papírovou mapu. Postupem času přibyla celá řada funkcí, jako je asistence při řazení do jízdních pruhů nebo zohledňování uzavírek a aktuální dopravní situace.

Nový režim s nakloněným 3D pohledem přináší zobrazení známé z většiny navigačních aplikací. Řidič v něm může vidět situaci před sebou z obvyklejšího nadhledu jakoby z ptačí perspektivy. Mapy.cz tuto novinku veřejně testovaly od začátku ledna a nyní s ní přicházejí ve stabilním sestavení.

„Přáli jste si nový nakloněný pohled v navigaci, tak tady ho máte. Bude ve všech mapových vrstvách, a to online i offline. Nakloněný pohled bude dostupný i v rámci CarPlay a až uděláme Android auto, bude tam taky.“ uvádí oficiální účet na sociální síti Twitter.

Ačkoli je 3D pohled v segmentu automobilových navigací jakýmsi nepsaným standardem, řadě uživatelů vyhovuje stávající dvojrozměrné pojetí. „3D navigace zůstane volitelnou možností, takže si lidé budou moct podle chuti přepínat i na 2D navigaci.“ slíbil produktový manažer Jakub Faifer. Tuto možnost najdete v mobilní aplikaci v Nastavení-Navigace-Sklopený režim mapy.

Zimní trasy

Pokud bychom měli vybrat jednu jedinou funkci, ve které Mapy.cz jednoznačně porážejí svou konkurenci, pak jsou to turistické mapy, respektive navigace pro pěší. A právě v tomto směru přichází druhá novinka, kterou můžete využít v zimním období.

„Rádi byste vyrazili pěšky do hor, ale nechcete šlapat běžkařům do stopy? Na Mapách najdete trasy pro sněžnice i skialpy a nově upravené trasy pro pěší.“ uvádí oficiální zpráva. Fialové tečky označují trasy pro sněžnice, fialová přerušovaná čára cesty pro pěší a žlutá přerušovaná čára reprezentuje trasy pro skialpy.

K zobrazení těchto tras stačí přepnout na zimní mapu, což ve webové aplikaci provedete tak, že klepnete na tlačítko Změnit mapu a následně zvolíte Zimní. V mobilní aplikaci lze mapové podklady přepínat jedním z tlačítek v levém dolním rohu.

Diskuze (2) Další článek: Korona hra: zvládli byste pandemii lépe než naše vláda? Zkuste si to ve webovém simulátoru

Témata článku: Google, Seznam.cz, iOS, Android, Mapy.cz, Mobilní aplikace, Twitter, Mapy, Navigace, CarPlay, Turistika, Cestování, Jakub Faifer, Trasa, Mapové podklady, Novinka, Pohled, Uživatelé, AplikaceTeac PD-301DAB-X: kompaktní CD přehrávač s DAB/FM tunerem pro konzervativce [test]

Teac PD-301DAB-X: kompaktní CD přehrávač s DAB/FM tunerem pro konzervativce [test]

Teac na konzervativní publikum, které doposud nesklouzlo k „počítačovému“ řešení se streamingem, ale přeci jen tu a tam už chce nějaké moderní možnosti. K dobrému základnímu CD přehrávači přidává možnost poslechu rádia a přehrávání digitální souborů.

Daniel Březina
Teac
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace duben 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace duben 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět