Immersive view
Google na konferenci I/O prezentoval novinku ve svých Mapách, které říká „pohlcující zobrazení“ (v originále „immersive view“).
Díky pokrokům v oblasti počítačového vidění a umělé inteligence, umožňujícím spojit miliardy fotografií ze Street View a satelitních snímků, lze vytvořit komplexní digitální model světa. „Díky novému pohlcujícímu pohledu uvidíte, jak vypadá čtvrť, pamětihodnost, restaurace nebo oblíbené místo – a dokonce si budete připadat, jako byste tam přímo byli, ještě, než tam vůbec vkročíte.“
Řekněme, že plánujete cestu do Londýna a chcete zjistit, jaké památky byste měli vidět a kde se najíst. Pomocí rychlého vyhledávání se můžete virtuálně vznést nad Westminster a zblízka si prohlédnout okolí a místa, jako je například Big Ben. Pomocí posuvníku času se lze podívat, jak daná oblast vypadá v různých časech a za různého počasí.
Pohlcující zobrazení bude fungovat na téměř každém telefonu a zařízení. Nebude však dostupné hned a všude – v Los Angeles, Londýně, New Yorku, San Franciscu a Tokiu začne zavádění této funkce ještě letos a brzy přibudou další města. O tom, kdy si takto budeme moci vychutnat Prahu, Brno či Ostravu, Google mlčí.
Plánování ekologičtějších tras a API
Když už vás nějaké místo v pohlcujícím zobrazení zaujme natolik, že se tam budete chtít podívat, Mapy Google vám pomohou dostat se tam „udržitelnějším způsobem“. Google nedávno v USA a Kanadě spustil funkci, jež při hledání cesty umožní zobrazit a vybrat nejúspornější trasu a ušetřit tak peníze za pohonné hmoty.
Plánování ekologičtějších tras
Od té doby lidé pomocí navigace ujeli 86 miliard kilometrů, přičemž podle odhadů díky úsporám paliva nevypustili do vzduchu více než půl milionu tun emisí oxidu uhličitého. To odpovídá vyřazení asi 100 000 aut. Google chce toto množství zdvojnásobit, proto plánování ekologičtějších tras rozšiřuje do dalších míst, například do Evropy.
Poslední novinka se týká funkce Live View, jež pomocí rozšířené reality zobrazuje šipky a navigační pokyny. To je obzvlášť užitečné při navigaci ve složitých vnitřních prostorách, jako jsou letiště, nákupní centra a nádraží. Díky technologii založené na umělé inteligenci dokážou Mapy během několika sekund nasměrovat uživatele tam, kam potřebují.
V rámci snahy rozšířit tuto technologii ji Google bezplatně zpřístupňuje vývojářům prostřednictvím nového aplikačního rozhraní ARCore Geospatial API. V různých aplikacích tak bude možné využít snadnou interakci s digitálním i fyzickým světem najednou. Pilotní testy nyní provádí společnost Lime v Londýně, Paříži, Tel Avivu, Madridu, San Diegu a Bordeaux. API je k dispozici vývojářům všude tam, kde je dostupná služba Street View.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium