Oživeno 23. prosince, Lukáš Václavík | Elon Musk včera ohlásil novou funkci, dnes už je dostupná na webu i v aplikacích pro Android a iOS. Pod tweetem vedle indikátoru počtu komentářů, retweetů a lajků nově ukazuje počet impresí. Tedy kolikrát se daný tweet objevil na obrazovkách uživatelů.
Tyto informace byly dosud dostupné jen pro autory tweetů, kteří mohli sledovat a analyzovat, které měly největší ohlas. A podle toho se pak mohli řídit při budoucím plánování. Teď jsou vidět imprese všech tweetů.
„U videa je to normální. Ukazujeme, že je Twitter živější, než se zdá, protože přes 90 % uživatelů si pouze čte, ale netweetuje, neodpovídá, ani nelajkuje,“ říká Musk. Později dodal, že tweety si v průměru přečte stokrát více lidí, než je ve skutečnosti lajkuje. Dnes navíc nechal uživatele hlasovat o tom, jestli má počet impresí v liště zůstat nalevo, nebo se přesunout doprava. Stav je zatím 53:47 pro přesun na pravou stranu.
Novinky na Twitteru
Elon Musk koupil Twitter. Sociální síť čekají velké a pravděpodobně rychlé změny. Sledujeme je v tomto průběžně oživovaném článku.
Pokračování 2 / 14
Musk: OK, až najdu nějakého blázna, který bude řídit Twitter místo mě
Oživeno 21. prosince, Marek Lutonský | Elon Musk se vyjádřil k výsledkům ankety, podle které by neměl být CEO Twitteru:
Odstoupím z funkce generálního ředitele, jakmile najdu někoho tak bláznivého, aby se této práce ujal! Poté budu řídit pouze týmy softwaru a serverů.
Musk už příště nechá hlasovat jen nejvěrnější
Oživeno 20. prosince, Lukáš Václavík | Z všelidového hlasování vyplývá, že Elon Musk by Twitter řídit neměl. Jestli tomu opravdu přiloží nějakou váhu, jak sliboval, zatím nevíme. Příště ale u klíčových rozhodnutí nenechá hlasovat kohokoliv.
Právo rozhodovat o změně pravidel pomocí anket budou mít jen předplatitelé Twitter Blue, tedy uživatelé s modrou fajfkou u jména. To navrhoval jeden z uživatelů a šéf Twitteru přitakal, že je to dobrý nápad a využije jej.
Vše se mimochodem odehrálo pod tweetem jiné kontroverzní osoby, Kima Dotcoma, zakladatele sdílecích služeb Megaupload a Mega. Ten Muskovi vzkázal, že nebylo moudré nechat hlasovat o řízení Twitteru veřejnost, když je teď veřejným nepřítelem číslo jedna.
Jeho nepřátelé prý mají obrovskou armádu botů, kteří budou hlasovat proti němu. Boti a falešné účty jsou přitom udávaným důvodem, proč Musk nakonec chtěl z akvizice Twitteru vycouvat.
Zase jinak. V tweetu už může být odkaz na Facebook. Musk o sobě nechal hlasovat veřejnost a teď by měl odstoupit
Oživeno 19. prosince v 12:25, Marek Lutonský | Anketa skončila a 58 % ze 17,5 milionu respondentů se v ní vyjádřilo, že Elon Musk by měl jako šéf Twitteru skončit. Nebyla to přitom řečnická otázka, Elon v druhé větě slíbil, že se bude výsledky ankety řídit.
Vedení a vlastnictví společnosti jsou samozřejmě dvě různé věci. I kdyby Musk odstoupil z pozice výkonného ředitele, stále zůstává majitelem Twitteru.
Oživeno 19. prosince ráno, Lukáš Václavík | Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil. Musk během pár hodin změnil názor a opět povolil odkazování na konkurenční sociální sítě. Podmínkou je pouze to, aby hlavním smyslem daného účtu nebylo dělat reklamu na jinou síť, což pokrývá pravidlo zakazující spam. Individuální příspěvky odkazující se jinam teď projdou. Linkovat na mastodoní instance ale mimochodem ještě pořád nejde.
Musk pak v dalším tweetu přiznal, že to byl exces, který se nebude opakovat. Příště chce o velkých změnách pravidel nechat hlasovat veřejnost.
A aby toho nebylo málo, krátce na to nechal onu veřejnost hlasovat o tom, jestli by měl odstoupit z funkce výkonného šéfa Twitteru. K výsledkům prý bude přihlížet. V době aktualizace článku to bylo 57:43 ve prospěch odchodu.
Twitter zakazuje příspěvky, které obsahují odkazy na konkurenční sociální sítě: Facebook, Instagram, Mastodon…
Oživeno 18. prosince, Marek Lutonský | Na Twitteru platí nová pravidla (oživeno: odkaz už není funkční) pro odkazy na jiné sociální sítě. Jsou jednoduchá: příspěvky s takovými odkazy nejsou povoleny. Konkrétně:
„Na úrovni tweetů i účtů odstraníme jakoukoli bezplatnou propagaci zakázaných platforem sociálních médií třetích stran, jako je například odkazování (tj. používání URL) na některou z níže uvedených platforem na Twitteru nebo uvádění vaší adresy bez URL.“
Pravidlo se týká sociálních sítí Facebook, Instagram, Mastodon, Truth Social, Tribel, Post a Nostr. Ale také agregátorů, jako je linktr.ee nebo lnk.bio.
Twitter počítá i s tím, že se lidé budou snažit zákaz obcházet, Proto rovnou uvádí, že nebere ani hláskování „tečky“, publikování obrázků místo textu nebo jiné skrývání.
Posílání stejného obsahu na více sociálních sítí, tzv. crossposting, Twitter nezakazuje.
Pokračování 3 / 14
Skoro čtyřikrát delší tweety. Musk chce na Twitteru posunout limit na 1000 znaků
Oživeno 30. listopadu, Karel Kilián | Jednou z výhod Twitteru bývala stručnost. V počátcích této sociální sítě byla maximální délka příspěvku omezena na pouhých 140 znaků, což pro uživatele znamenalo nutnost vyjadřovat se bez zbytečné omáčky. Tento limit byl stanoven tak, aby odpovídal délce SMS zpráv, což byl způsob, jakým se tweety šířily před rozvojem mobilních aplikací. SMS zprávy byly omezeny na 160 znaků a Twitter si 20 znaků vyhrazoval pro uživatelské jméno.
V roce 2017 byl maximální počet znaků navýšen na dvojnásobek – tedy 280 písmenek. Většina uživatelů přijala tuto změnu kladně, protože získali o něco více prostoru pro tweetování. Našla se ale i kritická část, která tvrdila, že toto rozšíření Twitter zničí, protože se bude více podobat Facebooku. Od té doby tento limit, který je jedním z klíčových rozlišovacích znaků mezi Twitterem a dalšími sociálními sítěmi, zůstal zachován.
Když 280 znaků nestačí
Některým uživatelům však ani 280 písmenek k vyjádření jejich názorů či myšlenek nestačilo. Nejčastěji to řešili tím, že postupně napsali několik po sobě jdoucích příspěvků, které ti pečlivější číslovali. Dalším řešením bylo pokračování příspěvku formou odpovědí sobě samému. Toto obcházení ale způsobovalo značnou nepřehlednost a zahlcení časové osy příspěvky jednoho uživatele.
Koncem roku 2017 tedy přibyla dnes poměrně hojně využívaná možnost navazovat příspěvky do takzvaných vláken. Díky tomu lze relativně snadno publikovat delší texty, aniž by to bylo na úkor přehlednosti. První reakce byly sice spíše vlažné, dnes je ale tato funkce považována za standard.
Jenže mezi uživateli Twitteru je řada grafomanů, pro které je limit 280 znaků málo a navazování příspěvků do vláken jim připadá nepohodlné. Federativní sociální síť Mastodon, kterou lze do jisté míry považovat za konkurenci, přitom nabízí svým uživatelům možnost psát příspěvky dlouhé až 500 znaků.
Dočkáme se rozšíření na 1000 znaků?
Bylo tedy otázkou času, kdy se začnou ozývat hlasy, že stávající limit je příliš omezující. To se také stalo – floridský fotograf vesmírných letů. John Kraus reagoval na jeden z mnoha tweetů stávajícího majitele Twitteru Elona Muska s tím, že navrhuje zvýšit limit počtu písmenek na tisíc.
Muskova odpověď byla překvapivá nejen svou rychlostí, ale také obsahem: „Je to na seznamu úkolů,“ odvětil tradičně stručně 51letý miliardář. Zatím však ani okrajově nenaznačil, kdy by se uživatelé, prahnoucí po možnosti posílat do světa více písmenek, mohli dočkat.
Omezení počtu znaků na Twitteru vždy vyvolávalo kontroverze – někteří uživatelé chtějí více prostoru, zatímco jiní tvrdí, že zvýšení počtu písmenek sníží kvalitu příspěvků a oslabí identitu Twitteru, která je do značné míry spojena s nutností vyjadřovat se dostatečně stručně.
Pokračování 4 / 14
Apple zanevřel na Twitter. Musk teď na tvůrce iPhonu vytahuje špínu
Oživeno 29. listopadu, Lukáš Václavík | Další víkend, další velká série tweetů na jedno téma. Tentokrát Musk promluvil o vztahu s Applem, který je vyhrocenější než kdy dřív.
Začalo to příspěvkem, kde nejbohatší muž světa sdělil, že Apple z velké části přestal na Twitteru inzerovat. „To v Americe nenávidí svobodu slova?“ ptal se Musk.
Twitter již opustilo několik velkých společností jako Volkswagen Group, Pfizer, Mondelez nebo General Mills, ale Apple je podle zjištění Washingon Post nejdůležitější. V prvním čtvrtletí byl s 48 miliony dolarů největším inzerentem na síti, celkově naplnil pokladnu Twitteru ze čtyř procent.
Proč Apple přestal poptávat reklamu, firma nikde zatím nekomentovala. Zjevné důvody jsou ale dva a zmiňovali je insideři i firmy, které Twitter rovněž opustily. Zaprvé Musk po nástupu vyhodil tolik lidí, že ochromil také obchodní tým a s inzerenty se nemá kdo bavit.
Zadruhé pak panuje strach, že Muskovo uvolnění pravidel v zájmu zachování absolutní svobody slova na síť přivane extrémisty. A firmy nechtějí, aby se jejich reklama objevovala po boku toxických tweetů. Rozhodně to nechce ani Apple, který má opravdu přísná až buzerační pravidla i pro publikování aplikací v App Storu.
Což byl také další Muskův tweet. Apple mu prý vyhrožuje, že jeho aplikaci vyřadí ze Storu, ale nechce mu říct proč. Cupertinská společnost ho musí v krku škrábat už pár dní, protože už dříve básnil o tom, že bych chtěl vytvořit novou platformu konkurující Androidu a iOS. Více k tématu napsali kolegové na Mobilmanii.
A pak už začalo regulérní grilování. Místo aby se sešel s Timem Cookem a zkusil urovnat vztah obou firem, začal se Musk do Applu veřejně navážet. Jednou pochválil parodii na reklamu slavného klipu 1984, která teď ale mířila proti tvůrcům iPhonu. Pak Apple vyzval, aby zveřejnil všechny cenzorské zásahy, které se dotkly zákazníků.
Nakonec ještě přitakal názoru, že Apple nastavil „30% daň na internet“. Firma si totiž účtuje 30% provizi z prodeje aplikací a her v App Storu u tvůrců, jejichž roční tržby překročí milion dolarů.
Otázkou je, jestli se z toho také pokusí něco vykřesat. Spor o provize se už totiž roky táhne díky iniciativě Spotify a Epic Games. Apple to ale nakonec
nijak výrazně nezasáhlo.
Pokračování 5 / 14
Na Twitteru bude velká amnestie. Musk obnoví zablokované účty
Oživeno 25. listopadu v 9:10, Marek Lutonský | Další anketa a další změna na sociální síti Twitter, kterou už několik týdnů vlastní Elon Musk. Tentokrát se svých sledujících ptal, jestli by měl Twitter dát všem zablokovaným účtům amnestii; s výjimkou těch, které dostaly ban za spamování.
Ze tří milionů hlasujících se 72 % vyslovilo pro zrušení blokace. Amnestie začne příští týden.
V anketě k obnovení účtu Donalda Trumpa rozhodlo 15 milionů hlasů, pětkrát méně než u této aktuální, která přitom může mít na Twitter významnější vliv. Účet bývalého prezidenta ale dál zůstává neaktualizovaný. Od obnovení přístupu ani nepípnul, zůstává na své síti Truth Social.
Oživeno 20. listopadu v 7:44, Marek Lutonský | Účet Donalda Trumpa na Twitteru je opět aktivní. Ve včerejší anketě Elona Muska hlasovalo 15 milionů účtů a 51,8 % bylo pro obnovení. Profil @realDonaldTrump je už dostupný, v tuto chvíli zatím bez žádného nového tweetu bývalého amerického prezidenta.
Donald Trump podle Reuters nemá zájem vracet se na Twitter.
Oživeno 19. listopadu v 9:21, Marek Lutonský | Elon Musk se v jednoduché anketě ptá lidí na Twitteru, jestli obnovit bývalého prezidenta Trumpa. Dá se tomu porozumět dvěma způsoby, ale zde půjde o jeho účet na Twitteru, o který přišel v únoru 2021 po několika vyjádřeních k násilnému útoku na washingtonský Kapitol.
Anketa je na Twitteru zatím kolem sedmi hodin, do konce hlasování zbývá ještě 16 hodin. Zatím se jí zúčastnilo 7,2 milionu účtů a 53 % hlasujících si přeje obnovení účtu.
Myšlenka na všelidové demokratické hlasování není špatná. Muskův dosah je obrovský, aktuální anketa má k tomu už přes 140 tisíc retweetů, kterými se dostane k dalším. Jako majitel Twitteru má navíc možnost v budoucnu podobné průzkumy dostat ke všem uživatelům. Zřejmě o tom uvažuje:
Když se průzkumy týkají nějaké důležité otázky, dozví se o ní i ti, kteří mě nesledují. Přesto souhlasím s myšlenkou ankety pro všechny uživatele. Měla by to být také anketa pro všechny uživatele podle zemí.
Pokračování 6 / 14
Elon Musk představuje nová pravidla moderování na Twitteru a obnovuje zrušené účty. Donald Trump mezi nimi zatím není
Oživeno 18. listopadu v 19:45, Ondřej Králík | Elon Musk v sérii tweetů představil upravená pravidla moderování na Twitteru a zmínil několik osobností, kterým síť obnovila přístup k účtu.
Novou zásadou bude „právo na projev, ale nikoli právo na dosah“ neboli „freedom of speech, but not freedom of reach“. Nenávistné tweety budou upozaděny a ztratí možnost monetizace. Kdo je výslovně nebude hledat, nenarazí na ně. Tady jsme zvědaví, jestli se tento způsob moderování dotkne i chronologického výpisu tweetů, nebo pouze standardního s předvybraným obsahem.
Musk výslovně upozornil, že tímto způsobem se budou moderovat individuální tweety, nikoli celé účty.
O osudu účtu Donalda Trumpa zatím nebylo rozhodnuto, přístup na Twitter ale opět získali:
- Kathy Griffin: komediální herečka dostala ban začátkem listopadu za parodování Elona Muska (na účtu si nastavila jeho jméno)
- Jordan Peterson: kanadský psycholog přišel v červnu o účet za porušení pravidel o nenávistném chování, když komentoval operaci změny pohlaví herce Elliota Page
- Babylon Bee: konzervativní satirický web je bez Twitteru už od března, opět za komentáře k transgerder osobě
Není jasné, jestli se amnestie týkala více účtů a Musk zmínil jen tyto tři, u kterých se ban více řešil veřejně, nebo jestli byly omilostněny pouze ony.
Pokračování 7 / 14
Elon Musk poslal zbylým zaměstnancům ultimátum. Chystá hardcore Twitter 2.0, další proto odcházejí
Oživeno 18. listopadu v 17:00, Petr Urban | Atmosféru strachu vyplývající z neuvážených, rychlých a špatně komunikovaných kroků a požadavků nového vlastníka sociální sítě narušily dva vtipálci. Elon Musk se s nimi dokonce vyfotografoval s tím, že jim vrací práci, kterou údajně nedávno ztratili.
Jenže Rahul Ligma a Daniel Johnson nedostali zpět svou práci, protože v Twitteru nikdy nepracovali. Musk se s oběma muži vyfotil v úterý a snímek visí na jeho modrém profilu. Pod příspěvkem v nadsázce píše, že jejich vyhození bylo jednou z jeho největších chyb.
Před pár dny se Ligma s krabicí v rukou nechal natočit na Bahamách, kde sídlila kryptoburza FTX, která nedávno požádala o bankrot. S webem 2.0 to prý nevyšlo, tak to marně zkusil s webem 3.0. Rahul Ligma podobně a s krabicí v náručí koncem října předstíral, že byl a den po nástupu Muska vyhozen z Twitteru.
Když zrovna Musk nehasí požáry, které založil, fotí se s vtipálky
Dokonce pařil k lidem, s nimiž vedla rozhovor agentura Reuters. Jak ale ověřil redaktor The Verge, Ligma pro Twitter nepracoval, ačkoli o sobě prohlásil, že byl softwarovým inženýrem.
Výstup vzala vážně některá velká média. Ligmu a Johnsona, kteří vyšli z kanceláří Twitteru s krabicemi, zpovídali CNBC a Bloomberg, kteří psali o tom, že Twitter propouští. Jak se pak ukázalo, Twitter opravdu začal propouštět ve velkém, tito dva muži ale k propuštěným nepatřili.
Zdroje: Bloomberg | CNBC | Elon Musk / Twitter via Interesting Engineering | Chairman / Twitter via Hindustan Times | Reuters / YouTube | The Verge
Oživeno 18. listopadu v 10:30, Ondřej Králík | Elon Musk ve středu poslal zaměstnancům Twitteru, kteří v jeho firmě zůstali, další e-mail. Kdo by čekal, že je zkusí trochu uklidnit po nedávném masivním propouštění, ten nezná Elona.
Jsme na rozcestí
Abychom mohli v budoucnu vybudovat průlomový Twitter 2.0 a uspět ve stále konkurenčnějším světě, budeme muset být mimořádně tvrdí. To bude znamenat dlouhé hodiny práce s vysokou intenzitou. Projde pouze výjimečný výkon.
Twitter bude také mnohem více inženýrská firma. Oddělení pro design a produkt stále zůstanou velmi důležitá a budou se mi zodpovídat, ale většinu našeho týmu budou tvořit ti, kdo píšou skvělý kód, ti budou mít největší vliv. Twitter je v podstatě softwarová a serverová společnost, takže si myslím, že to dává smysl.
Pokud jste si jisti, že chcete být součástí nového Twitteru, klikněte prosím na ano na níže uvedeném odkazu:
[formulář]
Kdo tak neučiní do zítřka (čtvrtka) do 17:00 ET, dostane tříměsíční odstupné.
Ať už se rozhodnete jakkoli, děkujeme vám za vaše úsilí, které jste vynaložili na to, aby byl Twitter úspěšný.
Elon
Nelze ověřit, kolik zaměstnanců výzvu přijalo. The Verge uvádí, že stovky se jich loučí na firemním Slacku i na samotném Twitteru. Údajně jsou personálně ohroženy už i týmy, které jsou pro provoz služby kriticky nutné. Podle Elona nejlepší lidé zůstávají, situace ale zřejmě není dobrá. Kanceláře Twitteru jsou pro zaměstnance až do pondělí uzavřené, snad kvůli obavě ze sabotáží.
Další Muskův e-mail (zdrojem je opět The Verge) se týkal práce z domu, kterou nedávno velmi omezil:
Pokud jde o práci na dálku, ke schválení stačí, aby za váš přínos firmě převzal odpovědnost váš nadřízený. Očekává se také, že budete mít se svými kolegy osobní pracovní schůzky v přiměřené frekvenci; ideálně jednou týdně, ale ne méně než jednou za měsíc.
Manažer, který bude nepravdivě tvrdit, že někdo odvádí vynikající práci nebo že daná role je zásadní, ať už na dálku, nebo ne, bude ze společnosti vyhozen.
Před několika dny rozvířil dění také veřejný vyhazov vývojáře, který s Muskem na Twitteru diskutoval o pomalé aplikaci pro Android.
Pokračování 8 / 14
Musk zavelel k další změně. Twitter už neukáže, kdo tweetuje z iPhonu
Původní článek z 14. listopadu | autor: Lukáš Václavík
Elon Musk dnes oznámil několik novinek. Jeho lidé pracují na tom, aby Twitter byl rychlejší. Mimo USA je prý síť zahlcena spoustou požadavků a třeba v Indii se načítá desetkrát pomaleji. Zmenší se i objem přenášených dat.
S tím souvisí i jiná změna. Nový ředitel chce zrušit metadata ukazující, z jakého zařízení kdo tweetuje. „Plýtvá to místem na displeji i výpočetním výkonem,“ říká Musk. V minulosti se tyto informace stala zdrojem humoru. To když ambasadoři značky Huawei jako Jaromír Jágr nebo Gal Gadot chválili čínské mobily… tweetem z iPhonu.
Tzv. tweet source labels ale mají i praktický užitek. Mohou pomoci odhalit, jestli někdo tweetuje z oficiálních aplikací nebo skrz API pro třetí strany. To typicky využívají marketéři nebo spamboti. Proti těm druhým přitom Musk hlasitě vystupuje.
Pokračování 9 / 14
Elon Musk zakázal zaměstnancům Twitteru pracovat z domu
Původní článek z 11. listopadu | autor: Ondřej Králík
Twitter podle The Verge a 9To5Mac odstranil z aplikace pro iOS možnost aktivovat placené předplatné Twitter Blue a k dispozici není registrační API. Může jít o reakci na záplavu falešných „ověřených“ účtů. Píšeme o ní níže v článku. Zdá se, že se naopak vrací šedý odznak, který měl původně sloužit k odlišení ověřených lidí od těch s předplatným, ale Elon Musk ho zrušil.
Web Insider zveřejnil další Muskův e-mail zaměstnancům Twitteru. Z jeho schránky mimochodem odešel o půl třetí ráno:
Omlouvám se, že je to můj první e-mail celé společnosti, ale tuto zprávu není možné zlehčovat.
Upřímně řečeno ekonomická situace, která je před námi, je hrozivá. Zejména pro společnost jako naše, která je v náročném ekonomickém klimatu tak závislá na reklamě. Navíc 70 % naší reklamy tvoří reklama značek, nikoli výkonová inzerce, což nás činí dvojnásob zranitelnými!
Proto bylo v posledních deseti dnech prioritou vyvinout a spustit předplatné Twitter Blue Verified (obrovská pochvala týmu!). Je velké riziko, že bez významných příjmů z předplatného Twitter nepřežije nadcházející hospodářský pokles. Potřebujeme, aby zhruba polovinu našich příjmů tvořilo předplatné.
Samozřejmě, že i pak budeme výrazně závislí na reklamě. Takže trávím čas s našimi obchodními týmy, abychom zajistili, že Twitter bude pro inzerenty i nadále atraktivní. Toto je diskuse, kterou jsme dnes vedli s Robinem a Yoelem:
[Zde byl odkaz na zmíněnou diskuzi]
Cesta, která nás čeká, je náročná a bude vyžadovat intenzivní práci, abychom uspěli. Měníme také politiku Twitteru a práce na dálku již není povolena, pokud nemáte zvláštní výjimku. Manažeři mi budou posílat seznamy výjimek ke kontrole a schválení.
Od zítřka (čtvrtka) musí být všichni v kanceláři minimálně 40 hodin týdně. Samozřejmě pokud nemůžete fyzicky cestovat do kanceláře nebo máte zásadní osobní povinnosti, pak je vaše nepřítomnost pochopitelná.
Těším se na spolupráci s vámi, abychom posunuli Twitter na novou úroveň. Jeho potenciál je skutečně neuvěřitelný!
Děkuji, Elon
Práci z domova Elon Musk nedávno zakázal i ve své Tesle. To ale není ryze online firma jako Twitter, kde je přece jen způsob práce značně odlišný.
Spojení placeného předplatného Twitteru Blue s ověřenými účty, pro které bylo dříve nutné složitě dokládat, proč mají být ověřené, přineslo v posledních dnech hodně zmatků. Stačilo zaplatit osm dolarů a hned jste mohli mít „ověřenou“ identitu cizí osoby nebo značky.
Twitter sice tyto krádeže rychle řeší, ale na důvěryhodnosti mu to nepřidává. Zvlášť když akutně potřebuje přesvědčit inzerenty, že i pod Muskem jde o platformu, které mohou věřit.
Ne, tohle nebyl oficiální profil Nintenda
Nebo takové prohlášení firmy „Lockheed Martin“:
Anebo tyto dva účty Apple TV+. Rozklikněte si obrázky. Ten vlevo je oficiální účet služby na Twitteru, druhý falešný vypadá stejně, ale razítko věrohodnosti získal za 8 dolarů. Že jsou názvy účtů stejné? Kdepak, v tom druhém je písmeno „l“ vytvořeno velkým „i“. Twitter už zareagoval a falešný účet skončil.
Oživeno: Další pěkná sbírka falešných ověřených účtů je v tomto vlákně.
Pokračování 10 / 14
Musk z Twitteru nevyštípe ani vlastního stalkera. Mluví také o prodloužení tweetů nad 280 znaků
Původní článek z 7. listopadu | autor: Lukáš Václavík
Musk přes víkend rozjel další sérii tweetů o tom, jak chce změnit celý Twitter. Jeho cílem je udělat ze služby nejpřesnější zdroj informací. I zakladatel a bývalý šéf Jock Dorsey na to štiplavě odpověděl: „Nejpřesnější podle koho?“
Nový výkonný ředitel také uvedl, že chce zablokovat všechny účty vydávající se za někoho jiného, pokud nebudou mít v popisku jasně uvedeno, že jde o parodické účty. Takové pravidlo už ale na Twitteru dávno platí. Problém je akorát v tom, že provozovatelé neumí falešné účty detekovat.
Že to Musk myslí se svobodou slova vážně, podpořil tím, že nezablokuje ani účet, který sleduje pohyb jeho soukromého letadla.
A nakonec jedna praktická změna. Elonovi se nelíbí, že se do tweetů vejde jen 280 znaků a uživatelé delší texty řeší tím, že přiloží screenshoty. Chce tedy přijít s delším formátem tweetů, byť nezabíhá do podrobností, jestli to bude funkce pro všechny, jestli bude placená, jaké bude mít omezení apod.
Pokračování 11 / 14
Musk propouští a zuří. Aktivisté prý chtějí zničit svobodu slova a poškodit Twitter
Původní článek z 4. listopadu večer | autor: Lukáš Václavík
Twitter dnes odpoledne našeho času zaměstnancům posílal e-maily s informací, jestli byli propuštěni, nebo jestli s nimi počítá dál. Viz následující list článku.
U těch, kteří v Twitteru končí, nejde o okamžitou ztrátu pracovního poměru. Nebudou pracovat, nemají přístup k firemním systémům, ve firmě ale zatím fakticky zůstávají a až do 2. února 2023 budou pobírat mzdu jako odškodnění. Podle BBC dostali zprávu „Dnes je váš poslední pracovní den ve společnosti“ a Elon Musk takto propustil přibližně polovinu zaměstnanců Twitteru.
The Verge zveřejnil e-mail, který dostávají zaměstnanci, kteří přežili:
Dobrý den,
děkujeme vám za trpělivost při tomto přechodu a za vaši oddanost důležité práci, kterou na Twitteru odvádíte. Tento e-mail zasíláme jako potvrzení, že dnešní snížení počtu zaměstnanců nemá vliv na vaši pozici.
V průběhu minulého týdne trávil Elon čas s řadou zaměstnanců, zákazníků, partnerů, politiků a uživatelů Twitteru. Těší se, že bude se všemi brzy sdílet svou vizi společnosti.
Víme, že máte pravděpodobně řadu otázek, a příští týden se s vámi podělíme o další informace. Mezitím upozorňujeme, že až do pondělí je sídlo firmy dočasně mimo provoz, naše kancelářské budovy jsou dočasně uzavřeny a vstupní karty nefungují. Kanceláře budou znovu otevřeny v pondělí 7. listopadu.
Děkujeme vám, že budete i nadále projevovat respekt k zasaženým kolegům. Připomínáme, že očekáváme, že budete i nadále dodržovat firemní zásady a nebudete diskutovat o důvěrných firemních informacích na sociálních sítích, s tiskem ani jinde.
Těšíme se, že s vámi budeme pracovat na vzrušující budoucnosti společnosti Twitter.
„Twitter se potýká s obrovským poklesem příjmů, protože aktivisté tlačí na inzerenty, přestože se na moderování obsahu nic nezměnilo a my děláme všechno pro to, abychom aktivisty uklidnili. Velký špatný! Snaží se v Americe zničit svobodu slova,“ napsal před chvílí Elon Musk.
Internet teď řeší jeho hodně neosobní přístup v propouštění zaměstnanců, kdy nechal uzamknout kanceláře a lidé teď musí čekat na e-mail, jestli budou pokračovat v práci, nebo ne (viz další list článku). Musk se proto zřejmě snaží diskuzi odvést jiným směrem.
Jeho tweet bez znalosti kontextu nedává moc smysl. Jde o to, že řada významných společností jako Volkswagen Group, Pfizer, Mondelez nebo General Mills oznámily, že ukončují či pozastavují nákup inzerce na Twitteru.
Podle listu The Wall Street Journal reagují jednak na to, že Musk propustil velkou část managementu včetně lidí, kteří mají reklamu na starosti. A jednak mají obavu, aby se jejich reklama nevisela někde u nevhodného obsahu. Musk totiž dlouhodobě prosazuje absolutní svobodu slova, která by ve své extrémní formě mohla na síť přivést více dezinformátorů a hejtrů. Z těch totiž Musk nemá taková obavy jako z falešných a spamových účtů.
Teď napadá ty, kteří si myslí, že tím zlem škodícím síti jsou naopak dezinformátoři a hejtři. A na jejich nátlak dají inzerenti, kteří se z Twitteru stáhnou, čímž jej připraví o zdroj příjmů. Ať tak či onak, v Muskově tweetu je pravdivý minimálně jeden výrok. Síť zatím nijak neupravila pravidla a systém moderování obsahu se dosud nezměnil.
Pokračování 12 / 14
Elon Musk propouští až polovinu zaměstnanců Twitteru. Dělá to drsně i na americké poměry, e-mailem
Původní článek z 4. listopadu ráno | autor: Ondřej Králík
Elon Musk koupil Twitter, a potom bylo ticho. Tweetuje sice jako o život, ale zaměstnanci firmy nedostali téměř týden žádné informace. Až ve čtvrtek přišel e-mail:
Týme,
abychom dostali Twitter na zdravou cestu, v pátek v celém světě projdeme náročným procesem snižování počtu zaměstnanců. Jsme si vědomi, že to bude mít dopad na řadu osob, které se na Twitteru významně podílely, ale toto opatření je bohužel nezbytné pro zajištění úspěchu společnosti v budoucnosti.
Vzhledem k tomu, jak jsme rozptýlení, a naší snaze informovat dotčené osoby co nejrychleji bude komunikace v rámci tohoto procesu probíhat prostřednictvím e-mailu. V pátek 4. listopadu do 9:00 PST (17 h našeho času) obdrží každý individuální e-mail s předmětem: Vaše role ve společnosti Twitter. Zkontrolujte si prosím svůj e-mail, včetně složky se spamem.
Pokud se vás propouštění netýká, obdržíte oznámení prostřednictvím svého e-mailu na Twitteru.
Jestliže budete propuštěni, obdržíte oznámení s dalšími kroky prostřednictvím svého osobního e-mailu.
Jestli do pátku 4. listopadu do 17:00 PST neobdržíte e-mail od <adresa>, napište na <adresu>.
Abychom zajistili bezpečnost každého zaměstnance i systémů Twitteru a dat zákazníků, budou naše kanceláře dočasně uzavřeny a přestanou fungovat vstupní karty. Pokud se nacházíte v kanceláři, nebo jste na cestě do kanceláře, vraťte se prosím domů.
Uvědomujeme si, že je to pro vás neuvěřitelně náročná situace, ať už se vás propouštění týká, nebo ne. Děkujeme, že i nadále dodržujete zásady společnosti Twitter, které vám zakazují diskutovat o důvěrných informacích společnosti na sociálních sítích, s tiskem nebo jinde.
Jsme vám vděčni za váš přínos pro Twitter a za vaši trpělivost při tomto procesu.
Děkujeme.
Twitter
Americké pracovní právo se od toho, co známe v Česku, velmi liší. Propouštění zaměstnanců je nesrovnatelně jednodušší, rychlejší a také běžnější. I tak ale taková neosobní zpráva „od Twitteru“ americké komentátory překvapila. Také záměr snížit během chvíle stav zaměstnanců až na polovinu je nezvyklé.
Oživeno v 13.40 | Tento způsob propouštění zřejmě nebude standardní ani v amerických podmínkách. Web NBC News zjistil, že na Twitter byla kvůli tomu ve čtvrtek podána žaloba. Podle ní porušil zákon, neboť v tomto případě jde o masové propouštění, které je podle federálního zákona nutné v alespoň 60denním předstihu oznámit úřadům.
Oživeno v pondělí 7. listopadu | Podle novějších informací nedostali zaměstnanci okamžitou výpověď, ale zůstávají ve firmě do 2. února 2023. Sice mají volno, ale původní plat coby odstupné. Twitter tedy ještě stihne hromadné propouštění oznámit.
U překladu e-mailu nám pomohla služba Deepl
Pokračování 13 / 14
Musk úřaduje. Placený Twitter nebude tak drahý a uživatelé získají další výhody
Původní článek z 2. listopadu | autor: Lukáš Václavík
Elon Musk, který se už pasoval do role výkonného ředitele Twitteru, včera vyvrátil tvrzení, že by předplatné Blue zdražilo z 5 na 20 dolarů. Ale cena opravdu stoupne. V dohledné době budou uživatelé platit 8 dolarů.
Nejbohatší muž světa navíc potvrdil, že pomocí Blue se opravdu budou ověřovat účty, protože stávající systém elitních modrých fajfek je podle něj „hovadina“. Placené účty ale mají mít i další výhody:
- Uživatelé uvidí jen poloviční množství reklam.
- Budou moci sdílet dlouhá videa a zvukové klipy.
- Budou mít přednost ve vyhledávání, zmínkách a odpovědích. Zkrátka budou více vidět, což je Muskovo řešení proti spamovým účtům.
Konkrétní cena Twitter Blue má v jednotlivých zemích odpovídat paritě kupní síly, takže jestli v USA bude předplatné za 8 dolarů měsíčně, v Česku by to mělo být méně než přepočtených 200 Kč, protože životní úroveň je zde nižší.
Pokračování 14 / 14
Elity národů budou mít až čtyřikrát dražší Twitter než dřív
Původní článek z 31. 10. 2022 | autor: Lukáš Václavík
Elon Musk minulý týden převzal Twitter, vyhodil nejvyšší vedení a hledá cesty, jak firmu dlouhých letech ztrát dostat do černých čísel. Jednou z možností bude rozšíření a zdražení předplatného Twitteru Blue.
To funguje v USA, Kanadě, Austrálii a Novém Zélandu a za 5 USD měsíčně uživatelům zpřístupní některé bonusové funkce. Od října je to například možnost zpětně upravit tweety až minutu po vydání.
Musk v neděli napsal, že připravuje také nový systém ověřování účtů. Podle magazínu The Verge to bude souviset právě s předplatným Blue. Kdo bude chtít ověřený účet v modrou fajfkou u jména, ten bude muset platit. Týkat se to přitom má i stávajících účtů, kterých je okolo čtyř set tisíc.
Ověření uživatelé prý dostanou 90 dní na to, aby začali platit, jinak o značku přijdou. To je odvážný krok vzhledem k tomu, že ověřené účty fungují po celém světě, ale předplatné je jen ve čtyřech anglofonních zemích.
Blue má navíc zdražit z oněch pěti dolarů na dvacet. The Verge dokonce zmiňuje, že vývojáři mají na implementaci novinky čas do 7. listopadu, jinak si mohou hledat novou práci,
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně