Novinky od MIA: několik nových kroků u významné internetové firmy

Přepracovaná Zmije a Trafika, která má vyrůst do portálu - to jsou asi dvě nejzajímavější novinky od M.I.A.
Tisková konference MIA (přesněji: M.I.A. alias Media Internet Agency) prezentovala rozsáhlou škálu novinek agentury v oblasti Internetu. Ne všechny novinky nastaly v jeden den, ale mělo jistě logiku je právě shrnout na jediné tiskové konferenci – v oblasti Internetu se osobní setkání tak často nekonají, od toho přece máme e-mail a ICQ!

Významnou aktivitou MIA je Prague Internet World, „licencovaná“ veletržní akce od americké firmy Penton (dříve MecklerMedia; tato firma byla Pentonem pohlcena, aktivity ale pokračují, i když se jejich struktura může měnit). Letos se bude konat druhý ročník této akce (30. 3. – 1. 4. 99, Veletržní palác v Praze, více na http://www.internetworld.cz), ale je odvážné tvrdit, že po prvním zkušebním ročníku již vše půjde naprosto hladce. Internet není v našich zemích natolik velkým průmyslem, aby „vydělal“ na značně nákladné akci, a především je zde naprosto odlišná situace od USA, kde se tato akce koná dokonce vícekrát do roka a je velice profitabilní. V USA je totiž především přehlídkou nových technologií, místem, kde se setkávají opravdoví tvůrci a hybatelé světového Internetu, kde se hodnotí nové trendy, kde se hledá, kdo koho koupí a kdo do koho bude investovat. My jsme bohužel „odvození“; naděje, že by naše internetové firmy přinášely něco podstatně nového pro svět, je minimální – ať se podíváte na jednu službu vedle druhé, jedno médium vedle druhého, jeden obchod vedle druhého, všechny mají svého amerického ideového otce či matku. Faktem jistě je, že český Internet rozvoj potřebuje a vše, co k tomu přispěje, je obecně dobré – takže i Prague Internet World, i eCity, i Březen - měsíc Internetu, i APEK, i eFórum, i Zavináč. Ovšem pohled do rozpočtu rozhoduje.

Prague Internet World měl i svou „předregistraci“, kterou zhruba za měsíc a půl chodu vyplnilo přes 500 lidí, zájemců o návštěvu výstavy a o vstupenku zdarma. Bližší údaje jsou opět na výše zmíněném webu – musím ale uvést, že počet se mě zdá poměrně malý, vždyť reklama byla poměrně intenzívní, na výstavu půjdou právě interneťáci a vstupenka zdarma není k zahození. (Jedna perlička z průzkumu: 56% lidí uvedlo, že o nákupy na Internetu „má zájem, chce je vyzkoušet.“. Proboha, na co čekáte? Až zahřmí?).

Významné jsou nové aktivity MIA v oblasti médií. MIA nyní obhospodařuje tři významná internetová média – „starou“ Trafiku, novější Zmiji a nejnovější (pod pláštíkem MIA, ovšem) Svět Namodro. Ty dohromady „natočí“ přes tři milióny pohledů měsíčně (přes 10% z celkového auditovaného prostoru), a pod vedením nového šéfa, známé i kontroverzní osobnosti českého Internetu Dana Dočekala získávají novou podobu.

Trafika, která byla skutečně už zoufale zastaralá, by se měla stát „českým portálem“. Co to přesně znamená, zatím nikdo neví – a to není kritika, opravdu nikde není „předpis na portál“, musí se to odzkoušet, nepovedenosti zrušit, povedené věci rozvíjet. Zatím je ovšem Trafika jen starou Trafikou přetřenou na světlefialovo (ještě že ne na růžovo), nových služeb je zde pramálo, pomineme-li provázanost se Zmijí. Každopádně ale tento krok hodnotím jako přínosný pro český Internet: někdo se pokusil udělat portál, jako první si zkusí tuto cestičku prošlapat – ostatní to budou mít už snazší. Takže příliš nekritizuji a očekávám věci příští.

Podstatně předělaný je design Zmije, a to k lepšímu. Zmije se podobá katalogovému serveru (Seznam, Yahoo atd.), hlavní rozdíl je v aktuálnosti (autoři udávají, že žádný odkaz není starší než jeden měsíc) a v hodnocení stránek či serverů. Zmije je aktualizována „živými lidmi“, na rozdíl od běžných vyhledávacích centrál, kde se o to obvykle stará robot; má 18000 záznamů, které by ale měly být „živé“ a hlavně kvalitní, významné. Jistě by chtělo daleko podrobněji srovnat Zmiji a například u nás dominantní Seznam (ten má stále asi třicetkrát větší návštěvnost než Zmije), co se týká výsledků nejrůznějších zadávání vyhledávání. Je jasné, co by Zmije chtěla být – vyhledávačem, ve kterém najdete, co hledáte: vyhledávačem, který nevrací na zadání klíčového slova deset tisíc stránek, z nichž je 99% nesmyslných, ale třeba jen padesát stránek, z nichž je deset relevantních. Je načase, aby tento test někdo velmi kvalitně a důkladně provedl – byť bude vždy subjektivní.

Váš názor Další článek: Vzniká bezdrátový gigant v obchodu za 56 miliard!

Témata článku: Internet, Prague, Nový, Živý pohled, Krok, Nové médium, Nová akce, Druhá novinka, Povedený design


Určitě si přečtěte

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 141

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 55

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji