Novinky od MIA: několik nových kroků u významné internetové firmy

Přepracovaná Zmije a Trafika, která má vyrůst do portálu - to jsou asi dvě nejzajímavější novinky od M.I.A.
Tisková konference MIA (přesněji: M.I.A. alias Media Internet Agency) prezentovala rozsáhlou škálu novinek agentury v oblasti Internetu. Ne všechny novinky nastaly v jeden den, ale mělo jistě logiku je právě shrnout na jediné tiskové konferenci – v oblasti Internetu se osobní setkání tak často nekonají, od toho přece máme e-mail a ICQ!

Významnou aktivitou MIA je Prague Internet World, „licencovaná“ veletržní akce od americké firmy Penton (dříve MecklerMedia; tato firma byla Pentonem pohlcena, aktivity ale pokračují, i když se jejich struktura může měnit). Letos se bude konat druhý ročník této akce (30. 3. – 1. 4. 99, Veletržní palác v Praze, více na http://www.internetworld.cz), ale je odvážné tvrdit, že po prvním zkušebním ročníku již vše půjde naprosto hladce. Internet není v našich zemích natolik velkým průmyslem, aby „vydělal“ na značně nákladné akci, a především je zde naprosto odlišná situace od USA, kde se tato akce koná dokonce vícekrát do roka a je velice profitabilní. V USA je totiž především přehlídkou nových technologií, místem, kde se setkávají opravdoví tvůrci a hybatelé světového Internetu, kde se hodnotí nové trendy, kde se hledá, kdo koho koupí a kdo do koho bude investovat. My jsme bohužel „odvození“; naděje, že by naše internetové firmy přinášely něco podstatně nového pro svět, je minimální – ať se podíváte na jednu službu vedle druhé, jedno médium vedle druhého, jeden obchod vedle druhého, všechny mají svého amerického ideového otce či matku. Faktem jistě je, že český Internet rozvoj potřebuje a vše, co k tomu přispěje, je obecně dobré – takže i Prague Internet World, i eCity, i Březen - měsíc Internetu, i APEK, i eFórum, i Zavináč. Ovšem pohled do rozpočtu rozhoduje.

Prague Internet World měl i svou „předregistraci“, kterou zhruba za měsíc a půl chodu vyplnilo přes 500 lidí, zájemců o návštěvu výstavy a o vstupenku zdarma. Bližší údaje jsou opět na výše zmíněném webu – musím ale uvést, že počet se mě zdá poměrně malý, vždyť reklama byla poměrně intenzívní, na výstavu půjdou právě interneťáci a vstupenka zdarma není k zahození. (Jedna perlička z průzkumu: 56% lidí uvedlo, že o nákupy na Internetu „má zájem, chce je vyzkoušet.“. Proboha, na co čekáte? Až zahřmí?).

Významné jsou nové aktivity MIA v oblasti médií. MIA nyní obhospodařuje tři významná internetová média – „starou“ Trafiku, novější Zmiji a nejnovější (pod pláštíkem MIA, ovšem) Svět Namodro. Ty dohromady „natočí“ přes tři milióny pohledů měsíčně (přes 10% z celkového auditovaného prostoru), a pod vedením nového šéfa, známé i kontroverzní osobnosti českého Internetu Dana Dočekala získávají novou podobu.

Trafika, která byla skutečně už zoufale zastaralá, by se měla stát „českým portálem“. Co to přesně znamená, zatím nikdo neví – a to není kritika, opravdu nikde není „předpis na portál“, musí se to odzkoušet, nepovedenosti zrušit, povedené věci rozvíjet. Zatím je ovšem Trafika jen starou Trafikou přetřenou na světlefialovo (ještě že ne na růžovo), nových služeb je zde pramálo, pomineme-li provázanost se Zmijí. Každopádně ale tento krok hodnotím jako přínosný pro český Internet: někdo se pokusil udělat portál, jako první si zkusí tuto cestičku prošlapat – ostatní to budou mít už snazší. Takže příliš nekritizuji a očekávám věci příští.

Podstatně předělaný je design Zmije, a to k lepšímu. Zmije se podobá katalogovému serveru (Seznam, Yahoo atd.), hlavní rozdíl je v aktuálnosti (autoři udávají, že žádný odkaz není starší než jeden měsíc) a v hodnocení stránek či serverů. Zmije je aktualizována „živými lidmi“, na rozdíl od běžných vyhledávacích centrál, kde se o to obvykle stará robot; má 18000 záznamů, které by ale měly být „živé“ a hlavně kvalitní, významné. Jistě by chtělo daleko podrobněji srovnat Zmiji a například u nás dominantní Seznam (ten má stále asi třicetkrát větší návštěvnost než Zmije), co se týká výsledků nejrůznějších zadávání vyhledávání. Je jasné, co by Zmije chtěla být – vyhledávačem, ve kterém najdete, co hledáte: vyhledávačem, který nevrací na zadání klíčového slova deset tisíc stránek, z nichž je 99% nesmyslných, ale třeba jen padesát stránek, z nichž je deset relevantních. Je načase, aby tento test někdo velmi kvalitně a důkladně provedl – byť bude vždy subjektivní.

Váš názor | Vzniká bezdrátový gigant v obchodu za 56 miliard!

Témata článku: Internet, Živý pohled, Nové médium, Povedený design, Nový, Prague, Nová akce, Druhá novinka, Krok

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší