Novinky Microsoftu: Asistentka, jednotné aplikace a další

Začal Build 2014, výroční vývojářská konference Microsoftu. V úvodní přednášce jsme se dozvěděli o všech nejdůležitějších novinkách Microsoftu.

Dnes v 17:30 našeho času začíná další ročník vývojářské konference Microsoft Build. Loni se firma pochlubila prací na Windows 8.1 a představila veřejnou betaverzi, tentokrát se bude prý věnovat zejména své mobilní platformě, ale také jarní aktualizaci Windows. Očekává se rovněž, že Microsoft promluví do stávající éry nositelné elektroniky.

Akci jsme sledovali online. Pro chronologický přehled čtěte odspodu.


20:30 Keynote končí...

20:25 Otázky a odpovědi pomalu uzavírají dnešní obzvlášť dlouhou keynote. Ačkoli jsou otázky připravené dopředu, přináší pár zajímavých informací, třeba to, jak chce Microsoft vyzrát nad Androidem a přitáhnout jak vývojáře, tak uživatele - motivací mají být neutichající inovace a rozšiřující se portfolio. Windows prostě budou všude, a to i na nejlevnějších zařízeních. Microsoft se chce dále intenzivně věnovat cloudu a cloudovým aplikacím, buduje nová datová centra. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

20:08 Tak nakonec jsme se dočkali i nového šéfa. Satya Nadella se ujímá slova. Pochvaluje vývojáře a zmiňuje jejich důlěžitost pro Microsoft. Ten jim chce co nejvíce usnadnit práci.

Klepněte pro větší obrázek

20:05 Vyvíjíte-li pro Nokie, bude pro vás zajímavá informace o novém SDK 1.2.

Klepněte pro větší obrázek

20:00 Mezi novikami v aplikacích nepřekvapí aplikace, která měří aktivity, eviduje vaše stravování a zdravotní údaje. Nokia 630 má nové senzory, které umožní měřít celodenní aktivity jako Fitbit apod.

Klepněte pro větší obrázek

19:58 A další mobilní novinky: Nokia Lumia 630 a 635. Nabídnou 4,5palcový displej, různá barevná provedení, ale co hlavně - na výběr bude z jednosimkové a dualsimkové verze modelu 630. Model 635 pak nabídne podporu LTE.

Klepněte pro větší obrázek

19:55 Novinka od Nokie se začne prodávat v červnu, prvně v Evropě. Cena zatím neprozrazena.

Klepněte pro větší obrázek

19:51 Představena nová Nokia 930. Nabízí čtyřjádrový procesor, pětipalcový Full HD displej, kvalitní fotoaparát a vůbec nadupanou výbavu. Bude to nový high-end model, to nejlepší, co si s Windows Phone budete moci koupit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

19:48 Kupodivu ještě nekončíme! Na podiu je Stephen Elop a řeč bude o Nokiích. Všechny stávající modely s Windows Phone 8 dostanou aktualizaci na Windows Phone 8.1

Klepněte pro větší obrázek

19:45 A abyste si mohli trochu zazávidět, tak každý z přítomných vývojářů dostane Xbox One s Kinectem a také 500dolarový voucher na cokoli z Microsoftu Storu. 

19:42 Windows bude pro telefony a malé tablety zdarma. To umožní nabídnout levná zařízení a motivuje výrobce, aby Windows nasazovaly do svých zařízení.

Klepněte pro větší obrázek

19:40 Zpět k Windows 8.1 Update 1. Překvapení na konec - Windows dostane zpátky nabídku Start. A toto opravdu není apríl! Takhle to bude vypadat:

Klepněte pro větší obrázek 

19:38 Očekávané téma nositelností či spíše internetu věcí dostalo nakonec jen velmi malý prostor zpestřený hrou na obří šlapací piano. To běželo na Windows a mělo ukázat, že je Microsoft připraven. Nic moc konkrétního jsme se nedozvěděli.

Aktualizováno: The Verge si všiml, že na obrázku v prezentaci byla ilustrace různých možností využití a nechyběly ani hodinky: 

Klepněte pro větší obrázek

19:30 A co grafický výkon? Díky DirectX 12 se hranice zase posunují...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

19:26 Využití v aplikacích nabízí i Kinect. Aby bylo možné jej využívat nejen u Xboxu, můžete jej dokoupit i k počítači. A nově v nové verzi Kinect for Windows s přesnějšími čidly. 

19:22 Teď bude řeč o Xboxu. Univerzální aplikace poběží i na něm! Jedna aplikace tak bude pro telefon, počítači i vaši televizi s Xboxem...

 

Staré desktopové aplikace bude možné snadno upravit, aby se rozběhly v moderním prostředí.

 

19:21 Novinky ve Visual Studiu bude možné hned vyzkoušet. Aktualizace nazvaná Visual Studio 2013 update 2 RC je od dnešního dne k dispozici.

19:20 Další ulehčení pro vývojáře: WinJS (Windows Library for JavaScript) je open-source a dostupné pro všechny platformy. Umožní to vývoj aplikací dohromady pro Wndows, Android i iOS.

19:18 Přeskakuje se z tématu na tématu, jsou to takové maličkosti zajímavé pro vývojáře, ale v konečném důsledku důležité pro uživatele. Například hardwarová podpora Internet Exploreru 11 ve Windows Phone. Ukázka grafické WebGL aplikace ukazuje, že telefony si poradí i s náročnými webovými aplikacemi. 

19:10 Další důležitá drobnost: stávající desktopové aplikace bude možné snadno připravit pro moderní prostředí. To by se mohlo hodit především ve firmách, kde mají staré korporátní aplikace. Microsoft tak chce firmy motivovat k přechodu na Windows 8.1.

19:06 Ještě krátký návrat ke Cortaně. Hlasové rozpoznávání bude dostupné vývojářům, aby jej mohli využít i ve svých aplikacích. Násedovala ukázka aplikace, která na Twitter pošle nadiktovaný twít.

Klepněte pro větší obrázek
 

Microsoft pracuje na Office pro Metro. Ale zatím neprozradil, kdy se nových aplikací dočkáme.

 

19:04 Prezentace Office byla bohužel docela krátká. Jednalo se jen o ukázku toho, na čem v Microsoftu pracují a jak bude Office pro moderní prostředí vypadat. Viděli jsme nakonec jen Powerpoint a nedozvěděli jsme se ani to, kdy bychom mohli nový Office očekávat. To je velké zklamání, dotykový Office tu měl být už dávno. 

Aplikace vypadá podobně jako před pár dny uvedený Office pro iPad. Nový dotykový Office pro Windows bude ale zajímavý i tím, že se bude jednat o aplikace, které poběží zároveň na Windows 8.1 i Windows Phone 8.1. Microsoft jde tedy logicky vzorem ostatním vývojářům. 

18:58 Na řadě je Microsoft Office. A jak hned vidíme, že Microsoft konečně připravil Office plně přizpůsobené dotykovému ovládání! Koukněte na obrázku jak vypadá Ribbon:

Klepněte pro větší obrázek

18:55 Pro vvojáře má být motivací kromě snadného vývoje také to, že předplatné v aplikacích tak může fungovat napříč zařízeními - je to jedna aplikace, bude stejně fungovat na Windows Phone i Windows. To by mohlo přimět uživatele platit - zaplatí za jednu aplikaci, kterou budou mít všude. Budou také například bezvadně fungovat notifikace napříč zařízeními.

Stávající aplikace pro Windows Phone 8 budou fungovat i ve Windows Phone 8.1. Současné aplikace přitom bude možné snadno přemigrovat v nové univerzální aplikace, které budou spustitelné i v moderním prostředí počítačového systému.

 

Vývojáři mohou vyvíjet aplikace, které budou fungovat ve Windows 8.1 a zároveň ve Windows Phone 8.1

 

18:50 Slova se ujal Kevin Gallo, který se pustil do praktických ukázek v novém Visual Studiu. Tam je možné vizuálně kontrolovat a ověřovat funkčnost ovládání na různých zařízeních, respektive displejích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

18:42 Vývoj nových aplikací pro Windows je navržen tak, aby se vyvíjela jedna aplikace rovnou pro všechny platformy, tedy Windows Phone 8.1 i Windows RT (8.1) a Windows 8.1, k použití na mobilu, tabletu i počítači. Tento cíl už si Microsoft dal dříve, nyní přichází k činům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

18:38 Máme tu střídání řečníků: na podiu je David Treadwell, korporátní viceprezident. 

Klepněte pro větší obrázek 

18:35 Po stučné ukázce toho, co už známe, přišla ta nedůležitější informace: Windows 8.1 Update 1 bude k dispozici 8. dubna.

 

Windows 8.1 Update 1 bude k dispozici 8. dubna

 

18:30 Dost bylo mobilního systémutématem se stává Windows 8.1 Update 1. O tom už ledacos víme, novinku už jsme si sami vyzkoušeli

Klepněte pro větší obrázek 

18:25 Další zajímavé drobnosti: Z běžného hovoru bude možné jedním tlačítkem přepnout na videohovor přes Skype. Klávesnice bude podporovat swype, tedy psaní "tahem". Nový systém Windows Phone 8.1 bude k dispozici během několika měsíců, v nových zařízeních na konci dubna či začátkem května (Nokia bude mít na Buildu také svou keynote, kde se očekává právě představení nových telefonů s Windows Phone 8.1)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

18:15 Ale zpět k Windows Phone 8.1 a novinkám, které ocení každý uživatel telefonu. Budou se týkat jednotlivých aplikací a dílčích funkcí. Tak třeba kalendář. Je nově přepracovaný, nabídne přehledné souhrnné pohledy. Další ukázkou budiž správa Wi-Fi, která je doplněna o funkci Wi-Fi Sense. Ta dokáže vyhledávat volně dostupné Wi-Fi a automaticky se k nim připojovat. Hesla ke známým Wi-Fi se budou synchronizovat s uživatelským účtem v počítači s Windows 8.1.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

18:12 Následovala vsuvka o využití Windows Phone ve firmách. Windows Phone 8.1 podporuje korporátní VPN, šifrování e-mailů a elektronické podepisování zpráv. 

 

Cortana je nová osobní asistentka ve Windows Phone. Kombinuje schopnosti konkurence, tedy Siri a Google Now. Informace získává z Bingu a spolupracuje s aplikacemi třetích stran.

 

18:05 Následuje ukázka propojení s aplikacemi třetích stran. Cortana dokáže ovládat Skype a v ukázce jsme rovněž viděli příkaz, který ukázal všechny novinky o daném člověku v aplikaci Facebooku.

18:00 Cortana je zatím pouze v angličtině a připravená pro Američany, ale počítá se s tím, že se rozšíří o další jazyky. V první vlně bude Čína. V češtinu ani nedoufáme, to by tu musel nejdříve fungovat samotný Bing. Kromě hlasu můžete příkazy Cortaně zadávat i textem, prostě napíšete, co chcete vědět, nebo co chcete udělat. 

17:55 Ale jak je vidno, umí Cortana i inteligentnější funkce. Postupně se učí, jaká místa navštěvujete, s jakými kontakty máte jaký vztah, učí se vaše zvyklosti. Toho pak využívá při vyhledávání, plánování a v připomínkách. To nám připomíná Google Now. Zvládá také obecné otázky, například: Jak starý je ten a ten, kolik kalorií má banán, atp. 

17:50 Cortana v ukázkách působí docela použitelně. Má to být "asistentka na všechno" a tak bude možné její funkce implementovat i do aplikací třetích stran. V základu ale umí například zadávat události do kalendáře, vyhledávat restaurace v okolí, dopravní informace, počasí atp. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

17:45 A teď: Cortana! Je to hlasová asistentka podobná Siri, kterou známe z iOS. Ve Windows Phone bude "bydlet" Cortana. Informace získává z Bingu a v systému má vlastní dlaždici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Windows Phone 8.1 přinese neotifikační centrum, více informací na zamčené obrazovce a širší možnosti nastavení

 

17:42 A hned následuje krátké demo Windows Phone 8.1. Systém má například nové oznamovací centrum podobné androidům a iOS. Podporuje dvě SIM karty a umožňuje zcela nová nastavení zobrazení na zamčené obrazovce. Můžete si rovněž nově uspořádat domácí obrazovsku s dlaždicemi a dát ji vlastní pozadí.

Klepněte pro větší obrázek 

17:38 Microsoft chce usnadnit výrobcům nasazování Windows Phone do svých zařízení. Přizpůsobuje systém rozmanitějšímu hardwaru, a jak víme, také snižuje cenu za licence. A hned ukazuje dva nové telefony s Windows Phone - a nejsou to Nokie. Prestigio a Micromax. 

Klepněte pro větší obrázek 

17:35 Na pódium přichází Joe Belfiore, šéf zodpovědný za operační systémy. A začíná hned mluvit o Windows Phone 8.1.

Klepněte pro větší obrázek 

17:30 Začínáme na čas, rozjel se i online přenos na webu Microsoftu. Úvodního slova se oproti očekávání neujal šéf Staya Nadella, ale viceprezident Terry Myerson. Věnuje se ale jen uvítání.

Klepněte pro větší obrázek

17:25 Za pět minut by to mělo začít. Microsoft nabízí i online přenos, ten je však zatím nefunkční. 

Diskuze (106) Další článek: Lightpack: interaktivní podsvětlení monitoru nebo televize

Témata článku: Satya Nadella, Starý telefon, Terry, Malý prostor, Lumia 920, Head, Velké zklamání, Cortana, Nokia Lumia, Dopravní informace, Nová aplikace, Hardwarová podpora, Windows 8.1, Lumia 950, Televize online přes internet, Foot, Přítomný vývojář, Phone, Voucher, Uživatel telefonu, Kvalitní fotoaparát, Swype, Nejlevnější mobilní telefony dotykové, Zajímavá informace, Lumia 1020, Levné tablety na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 96Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF