Novinky Asusu: podpora DVD+RW, Opteronu a další zajímavosti

V prostředí nové moderní ostravské továrny AT Computers jsme si povídali s Sean Chenem, account managerem pro východoevropské trhy, a Ray Wangem, product managerem serverových produktů, z firmy ASUSTeK Computer Inc., známé především svou značkou ASUS.
Můžete trochu představit sebe a svou firmu?

SC: Jsem Sean Chen, mám ve firmě ASUSTeK Computer na starosti několik východoevropských zemí, Českou republiku, Slovensko a tak dále. Tento rok si myslím v tomto regionu vedeme poměrně dobře v základních deskách, v loni uvedených optických mechanikách i již tradičních grafických kartách. Tento rok se daří zvláště základním deskám.

Samotná firma ASUSTeK Computer sídlí na Tchajwanu v Tajpeji. ASUS je značka, pod kterou se prodávají produkty společnosti ASUSTeK Computer.

RW: Jmenuji se Ray Wang a jako produktový manažer serverových produktů se plně věnuji všemu, co se týká serverových řešení značky Asus. V současné době si vedeme velmi dobře v Západní Evropě a nyní svou pozornost zaměřujeme i na východoevropské trhy.

Kde má Asus své továrny?

SC: Celkem máme tři továrny v Tajpeji a jeden výrobní areál ASUS ve Suzhou o rozloze 540 000 čtverečních metrů. Zaměstnáváme 6500 lidí přímo na Tchajwanu a 16500 lidí v Číně. V Tajpeji vyrábíme v současné době především notebooky a většinu komponent v Číně.

Dotkly se vás nějak problémy se SARS?

Před třemi měsíci byly problémy, ale dnes již je to naštěstí v pořádku. Skoro si myslím, že SARS pomohl Asusu být lepší a lepší. Lidem se nechtělo vycházet ven a tak radši pracovali. Koupili si počítač a pracovali přes internet.

Vše vyrábíte přímo ve svých továrnách?

Každý produkt z naší nabídky vyrábíme sami včetně návrhu, nepatříme k těm firmám, co výrobu svých produktů outsourcují jinam. Protože je naše společnost orientována na inženýrství, produkty pouze neprodáváme, ale také vyvíjíme. Orientujeme se na dva typy podnikání – OEM výroba pro velké společnosti a naše vlastní výroba. Odběratelé našich OEM produktů jsou výhradně přední firmy, proto je náš tým návrhářů na špičce ve svém oboru. Poměr OEM k vlastní produkci je zhruba půl na půl.

Hlavně směr WiFi

Co v současné době tvoří vaše portfolio produktů?

Nabízíme Pocket PC, komponenty pro bezdrátové sítě, notebooky, barebone počítače, servery, grafické karty, optické mechaniky a komunikační zařízení jako třeba ISDN modemy. Nejdůležitější částí jsou přitom stále základní desky, počítačové komponenty a notebooky.

Budete přidávat další kategorie produktů?

Máme mnoho různých druhů produktů, ale také máme určité základní jádro naší produkce. Na CeBitu jsme vystavovali například mobilní telefony, ale jednalo se spíše o testování trhu. Nemáme v plánu je uvést tento rok, to spíše až ten příští.

Co nového chystáte?

V základních deskách hledáme způsoby, jak se odlišit od konkurence. V současné době vyrábí základní desky už příliš mnoho výrobců. Například každá naše nové základní deska již obsahuje nový proprietární slot pro WiFi řešení. Do něj se může dát naše cenově velmi zajímavá karta, která do počítače doplní podporu WiFi standardu 802.11b. Je cenově výhodnější než jiná WiFi řešení a obsahuje i externí anténu připojenou kabelem pro lepší signál. Karta dokáže fungovat v libovolném operačním systému, v případě Windows XP navíc může fungovat i jako Access point až pro 32 dalších WiFi produktů.

Budete podporovat rychlejší standardy WiFi?

V současné době podporujeme pro tuto přídavnou kartu pouze 802.11b, ale v našich dalších bezdrátových produktech nabízíme i rychlejší 802.11g a 802.11a včetně jejich kombinací. Samotnou přídavnou WiFi kartu uvedeme na trh v září, později jistě nabídneme rychlejší varianty i proto tyto přídavné karty. 802.11b je v současné době nejoblíbenější a současně nutné komponenty na výrobu jsou velmi levné.

Co další bezdrátové technologie, například Bluetooth?

Nabízíme také Bluetooth řešení v kombinaci s WiFi ve standardech 802.11a a 802.11b. Zde se jedná o tradiční PCI kartu, kterou můžete použít v libovolné desce. Levnější řešení pro náš slot můžeme čekat v budoucnu.

Budete vyrábět základní desky v nových formátech, například MiniITX?

V současné době jsou nejpopulárnějšími formáty ATX a MicroATX, ohledně speciálních formátů nemáme toho moc v naší základní nabídce. Spíše vyrábíme pro naše OEM partnery, kteří mají speciální požadavky na vlastní formát základní desky. Vzhledem k našim vlastním vývojovým kapacitám není problém při nějakém požadavku trhu rychle přijít s konkrétním výrobkem.

Jak dlouho trvá vývoj základní desky?

To se dá velmi těžko říci, máme jednak vlastní tým, který neustále zkoumá různé čipové sady a také máme vlastní tým přímo u Intelu, který okamžitě chystá základní desky s připravovanými čipovými sadami. Dá se říci, že při uvedení nového čipsetu bude Asus prvním na trhu s novou základní deskou, protože pracujeme velmi úzce s každým výrobcem čipových sad.

Jaké jsou nové trendy v základních deskách? Co se bude dále integrovat?

Myslím, že tento rok se již USB 2.0 stalo standardem a je to velmi kvalitní rozšíření, rychlost je velmi dobrá a můžete jej použít téměř u libovolného zařízení. USB 2.0 tak bude na základních deskách ještě velmi dlouhou dobu. Ohledně druhé generace FireWire s rychlostí 800 Mb/s nemáme v současné době mnoho požadavků, proto zatím vyčkáváme a později uvidíme. Integrace WiFi přímo na základní desku možná proběhne, protože cena již není nijak velká, v budoucnu to můžeme čekat.

Opteron zatím jen do pracovních stanic

Budete podporovat Opteron jako serverovou platformu?

RW: V současné době bereme AMD pouze jako partnera pro pracovní stanice. V serverech jsme v současné době partnery pouze s Intelem a ServerWorks. Co se týče AMD, nejprve Opterony nasadíme do pracovních stanic (nový AW171) a jestli se potvrdí jejich stabilita, nabídneme to i v rámci serverových řešení.

Kdy tedy můžeme čekat servery s Opteronem?

Serverový byznys má trochu jiné podmínky, nikdo nechce udělat ten první krok, prostě počkáme a uvidíme. AMD je ale velmi dobré ve výkonu, proto jej nasadíme v pracovních stanicích. V současné době s ním ale do serverů nepočítáme.

Připravujete nějaké řešení pro blade servery?

V současné době blade servery nenabízíme. Nyní se zaměřujeme na hlavní trh, který tvoří 1U, 2U a 5U servery a jedno a dvouprocesorové stroje. Mimo tyto kategorie si nemyslím, že by naše serverová řešení měla uplatnění.

Serverová řešení nabízíte jako Asus nebo jako OEM řešení?

Naše současná strategie je taková, že nyní hledáme v České republice jediného systémového integrátora, pod jehož značkou by se naše servery nabízely, a dva distributory v tomto regionu. A když se podíváte na naše barebone sestavy, není tam nikde logo Asus. Právě toto dodatečné logo nabízíme systémovému integrátorovi. Naše situace je jako u jiných firem (Intel, MSI), které nabízí barebone sestavy a potřebné komponenty.

Další produkty

V rámci vašich optických mechanik nabízíte zatím pouze podporu DVD-R/RW formátu, kdy budete podporovat i pluskový formát?

SC: Ano pluskový formát budeme podporovat, DVD vypalovací mechaniku s kombinovanou podporou plus a mínus formátů uvedeme na trh v půlce srpna.

Poznámka: Asus tuto mechaniku již uvedl, jmenuje DRW-0402P/D, podporuje rychlosti 4X DVD+R/2.4X DVD+RW/4X DVD-R/2X DVD-RW/12X DVD-ROM/16X CD-R/10X CD-RW/32X CD-ROM a obsahuje ochranu proti podtečení vyrovnávací paměti.

V oblasti notebooků budete podporovat TabletPC nebo budete jen výrobcem tradičních notebooků?

Máme technologii pro Tablet PC, ale vypadá to, že to s Tablet PC nebude zatím tak žhavé. Bylo to zajímavé řekněme v lednu, kdy měli výrobci nové produkty, ale dnes to vypadá, že se prodávají dobře jen v Japonsku. Trh stále sledujeme a pokud se objeví poptávka, dokážeme rychle zareagovat a uvést na trh i naše Tablet PC.

Co Asus chystá u nás?

Jak je pro Asus důležitý trh v České republice? Chystáte nějaké změny v prosazování se na trhu?

Trh v České republice je pro nás poměrně důležitý. Na začátek září chystáme Asus roadshow, které proběhne jen v České republice a v Polsku. Představíme tam všechny naše produkty včetně živých demonstrací nových produktů – základních desek, grafických karet i notebooků. Budou tak například vystavovány základní desky pro AMD Opteron. O Invexu víme, ale zatím spíše jen pozorujeme a nějakou větší prezentaci tam neplánujeme.

Diskuze (3) Další článek: Iomega nabízí novou metodu ukládání dat

Témata článku: Notebooky, Asus, DVD, Deska, Sars, Současná značka, Samotný tým, Tradiční výrobce, Základní jádro, Český výrobce, Současný trh, Současná doba, Zajímavost, Nová komponenta, Současná strategie, Nejpopulárnější formát, Nový standard, Desky, Speciální anténa, Speciální sestava, Důležitý trh, Tradiční graf, Podpora


Určitě si přečtěte

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji