Apple | macOS | iOS | Tim Cook | WWDC

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

  • Apple večer představil novinky
  • Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení
  • Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Dnes začíná vývojářská konference Applu WWDC. Odstartuje tradiční úvodní keynote, na které šéf Applu představí stěžejní novinky pro tento rok. Týkat se budou především softwaru a služeb, ale loni se tato úvodní přednáška překvapivě zvrhla na lavinu novinek z oblasti hmatatelných produktů. Dočkali jsme se nových počítačů, inovovaného tabletu a také Home Podu. Co to bude letos? To se už dnes večer dozvíte!

  • Start: v 19:00 našeho času
  • Video stream v angličtině: apple.com/apple-events/june-2018
    (funguje na iOS 10 nebo macOS 10.12 a novějších, případně v prohlížeči Edge ve Windows 10)
  • To hlavní v češtině: sledujte níže, informace průběžně přibývají

21:20: Konec přenosu

21:15: Vývojářské bety budou dostupné po prezentaci, finální verze na podzim.

Nový systém pro počítače Mac

20:40: macOS „Mojave“ – Dark mode potvrzen. Vše je v černé nebo šedé barvě, včetně Xcode a různých základních aplikací v systému. Zabarvení se může měnit dle času.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nový operační systém pro počítače Applu - macOS Mojave. Hlavní viditelnou změnou je tmavé uživatelské prostředí systému

Uklízení plochy zajišťuje automatické sdružení souborů dle různých vlastností. Systém může automaticky sdružovat nově přidané soubory na plochu. Nový pohled ve Finderu – Galerie. Vhodné pro grafické materiály a fotografie. Přímo ve Finderu lze s fotografií dělat základní věci bez nutnosti pouštět jinou aplikaci nebo plně otevřít fotografii v integrovaném prohlížeči. Do tlačítkového baru lze přidat i funkce Automatoru pro rychlé makro funkce s danou položkou.

Stejným způsobem lze přímo v náhledu ořezávat fotografie, video, podepisovat PDF a podobně. Rychlejší a pokročilejší funkce při screenshotu obrazovky pomocí integrovaného nástroje. Automatické spouštění fotoaparátu díky Continuity pro rychlé doplnění snímku třeba v prezentaci na Macu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Změn a vylepšení se dočkaly mnohé aplikace, opět se také zvýšilo provázání s mobilním telefonem

Apple News, Akcie i Voice Memos i Domácnost (HomeKit) jsou nově i pro Mac. Vše plny synchronizované napříč zařízeními.

macOS Mojave bude ještě více chránit uživatelská data a upozorňovat, pokud aplikace bude chtít využít kritický hardware nebo informaci. Apple bude zamezovat zobrazování sdílecích tlačítek na webu, které trackují uživatele i když na ně neklikají. S Mojave začíná Apple silně bojovat proti fingerprintingu a Mac tak na sítí bude více anonymní.

Mac App Store je dostupný v 155 zemích. Nový design přináší novinky podobné jako u iOS 11 (příběhy o vývoji aplikace, videoukázky a podobně), nové rubriky a řazení, včetně doporučování. Microsoft Office 365 bude tento rok v prodeji v Mac App Store.

Metal už podporuje přes miliarda zařízení. S Metal je možné efektivně využívat externí grafickou kartu a také akcelerovat strojové učení. Nástroj Create ML umožňuje snadné trénování modelů a rychlé zpracování. Core ML 2 je až o 30 % rychlejší, redukce velikosti modelů až o 75 %.

Apple jasně oznámil, že se nesnaží spojit macOS a iOS, ale pracuje na možnosti snadného přenosu mobilních aplikací a jejich běh na macOS. To jsou právě některé dnes uvedené aplikace od Applu.

Vylepšení Apple TV

20:30: Apple TV – byznys Apple TV meziročně vyrostl o 50 %. iTunes má největší množství 4K HDR filmů. tvOS 12 přináší podporu prostorového zvuku Dolby Atmos (pouze Apple TV 4K). iTunes bude mít největší sbírku filmů s Dolby Atmos. Noví partneři, spousty nových kanálů i v Evropě. Nyní jednoduchá instalace, bez jednotlivého přihlašování. Automaticky se vše přihlásí přes Apple účet, který už běží na Apple TV.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Televizním krabičkám Applu přibude více obsahu. To se nás ale bohužel až tak moc netýká

Hodinky se naučí nové věci

20:10: watchOS 5 – novinky v oblasti Aktivity můžete vyzvat přátele na souboj, po kterém získáte odměnu (pokud vyhrajete). Interaktivní sledování konkurenta, takže víte, jak musíte zabrat při cvičení, abyste ho dohnali/předehnali. Snímání při józe (primárně tep), nové funkce měření při běhu (kadence a další). Automatické rozpoznávání aktivity i dodatečné přidání odměny za cvičení, i když jste ho zapomněli zapnout.

Nová aplikace Walkie-Talkie – funguje na jednoduché hlasovém přenosu mezi Watch, podobně jako vysílačka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hodinky Applu se naučily měřit nové sporty, nově pomůžou i při józe. Zvládnou také fungovat jako vysílačka a zobrazí webový obsah

Nové ciferníky, respektive přídavky pro zobrazení na hodinkách, včetně akcií Siri. Poprvé lze přidávat ciferníky třetích stran a zkratky Siri. Už není nutné říkat „Hey Siri“, stačí zvednou ruku a rovnou se ptát nebo zadávat příkaz Siri.

Lze otevřít webové odkazy a zobrazovat internetové stránky (musí to dávat smysl).

Nový systém pro iPhony

19:45: Vylepšená funkce Nerušit, který třeba skryje oznámení v noci. Notifikace lze přímo z hlavní obrazovky nastavovat a upravovat tak, aby se příště už neobjevily. Taktéž přichází seskupování oznámení, které lze jednoduše a rychle smazat.

Screen Time – kontrola jak dlouho telefon používáte, jaké aplikace, jaké notifikace a podobně. Lze nastavit omezení s upozornění při přílišném použití dané aplikace. Synchronizace i s iPadem má pomoci i dětem a rodičům, protože mohou nastavovat časová omezení nebo omezení na konkrétní aplikace, weby a podobně. Vše jednoduše nastavitelné i na dálku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek V iOS přibyla řada novinek. Apple bude například nově hlídat, jak dlouho používáte aplikace

Zprávy – Animoji má detekci jazyka a nové postavy (hlavy). Nové Memoji – vytvoření emoji podle vás nebo podle vašich představ s roztomilým designem. Při fotografování lze umístit filtry, samolepky a i vytvořené 3D Memoji.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Animoji zjevně lidi baví, a tak Apple servíruje velká vylepšení. Teď si budete moci vytvořit vlastní animované postavičky a rozhýbat je svým obličejem

FaceTime – videohovor až 32 lidí najednou. Sdílený videohovor lze snadno vytvořit ze sdílené Zprávy. Obrazovky se plynule zvětšují podle toho, kdo v hovoru mluví, nikoli nenadálé přeskakování obrazovky. Vše gunguje i s Memoji

19:40: News – nový postranní panel u iPadu, nové zdroje informací (kontrolované editory). Vylepšená aplikace Akcie, která bude mít integrované informace z News. Prohlížení článku přímo v aplikaci. Akcie budou dostupné i pro iPad. Voice Memos taktéž vylepšený a konečně dostupný pro iPad. iBooks pro iOS 12 má nový design a nové jméno – Apple Books.

Carplay bude podporovat aplikace třetích stran, včetně Waze!

19:30: Fotky – zlepšené hledání s předvídáním a rozpoznáváním objektů, lidí, situací (plavání, dovolená), míst a spousty dalších vlastností. Vylepšený systém vybraných fotografií, (co jste dělali před rokem atp.). Předvídané sdílení konkrétním lidem a jakmile oni dostanou dané fotografie, dostanou odhad toho, jaké fotky by měli sdílet Vám ze stejného okamžiku, takže budete mít více fotografií z dané akce.

Siri – jakákoli aplikace může zabudovat zkratku na funkci přes Siri. Vlastní příkazy může zadávat přímo uživatel v dané aplikaci. Z jednoho příkazu lze vytvořit systém příkazů, který se provede napříč několika aplikacemi – provede se několik úkolů.

19:20: Rozšířená realita – nový formát USDZ, podpora velkých partnerů (vyvinuto s Pixarem), včetně Adobe, Autodesku a dalších. Nová aplikace Měření, která poskytuje velmi přesné měření v prostoru a objektů. USDZ funguje i na webu v prohlížeči, přičemž si lze takový 3D objekt prohlédnout v rámci rozšířené reality.

ARKit 2.0 přináší lepší rozpoznávání obličeje, realistické renderování, detekci 3D objektů a sdílené zážitky – víceuživatelské AR.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Apple dělá pokroky s rozšířenou realitou skrze ARKit

Lego ukázalo AR aplikaci, která propojuje skutečně postavený objekt z LEGA doplněný o virtuální interakci a další virtuální objekty na displeji iPadu. Lze díky tomu vytvořit i různorodé funkční hry i pro více hráčů.

19:15: Začínáme s iOS. Celkem 81 % z miliardy zařízení už má nejnovější verzi iOS. U iOS 12 se Apple zaměřil na výkon a nový systém bude dostupný i na zařízení z roku 2013. Aplikace budou startovat až o 40 % rychleji, klávesnice se objeví až o 50 % rychleji a spouštění kamery bude ještě o 70 % rychlejší, než je tomu nyní. Procesor bude rychleji reagovat a zvýší frekvenci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
iOS se tradičně daří

19:10: Přijeli vývojáři z více než 77 zemí. Apple ses pochlubil tím, že má po světě více než 20 milionů vývojářů z 118 zemí. Apple Appstore slaví 10 let a každý týden má 500 milionů návštěvníků. Vývojáři už díky App Storu vydělali přes 100 miliard dolarů. V novém programovacím jazyce Swift už bylo naprogramováno přes 350 tisíc aplikací.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tim Cook vítá vývojáře na WWDC 2018

19:00 Začátek keynote: úvodní slovo má šéf Applu Tim Cook


18:00: Tim Cook už láká vývojáře na WWDC 2018, úvodní prezentace sice obecně představí hlavní novinky, na kterých Apple pracoval, ale spousta dalších odborných přednášek bude probíhat až do 8. června v San Jose Convention Center.

17:51: Apple nejspíše chystá po vzoru Spotify a dalších webovou verzi Apple Music. Někteří uživatelé Apple Music Tools totiž zaznamenali nové rozhraní s vloženými widgety přímo na stránkách.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

17:40: Objevily se neoficiální obrázky a video z macOS 10.14, které ukazují vývojářský program Xcode 10 v černém módu a mohlo by se jednat i o další části systému. Uniklé informace také prezentují desktopovou aplikaci Apple News v doku a App Store s videoukázkami aplikací, které už má iOS. V pozadí je vidět fotografie z Mohavské poušti, což by mohl být nový oficiální název (macOS 10.14, Mojave Desert).

17:00 Ještě než akce začne, můžete se podívat na přehled, co se letos od Applu na WWDC očekává:

A čas si rovněž můžete zkrátit diskuzí s odborníkem na Apple z časopisu Computer, se kterým jsme nedávno rozebrali, jaké produkty Apple již dlouho neaktualizoval a proč:

Diskuze (87) Další článek: Éra kyborgů se blíží: Vědci vložili živé buňky do robotického prstu

Témata článku: Software, Apple, macOS, iOS, Tim Cook, Apple keynote, WWDC, Konference, Mojave, Jednoduchá instalace, Macos mojave, Memoji, Novi, Operační systém, Automator, Vylepšená funkce, Velký, Nový počítač, Fotografie video, Computer, Část systému, Úvodní přednáška, Video stream, ETF, Plavání, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Asus ROG Phone 6 Pro. Elitní smartphone posouvá mobilní hraní na novou úroveň

Asus ROG Phone 6 Pro. Elitní smartphone posouvá mobilní hraní na novou úroveň

** Asus ROG Phone je zpět v nové, ještě výkonnější generaci ** Model 6 Pro vylepšil zadní displej, herní ovládání i fotoaparát ** Cílí opět hlavně na náročné hráče a fanoušky značky

Martin Miksa
ROGHerní mobily
Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

** Zrušení práva na potrat v USA má nečekaný vliv i na mobilní technologie ** Uživatelky ze strachu mažou citlivé aplikace ** Meta zase maže příspěvky a účty lidí, kteří nabízí potratové pilulky

Martin Miksa
MetaZdravíPro ženy