Novinka: základní deska Gigabyte GA-K8NNXP

S představením nových 64 bitových procesorů od AMD nutně musí být uváděny i základní desky určené pro tyto procesory. Pro skupinu procesorů Athlon 64 je určena novinka GA-K8NNXP od společnosti Gigabyte.
Nyní jsme svědky evoluce v oblasti komerčních (tzn. pro širokou skupinu uživatelů) procesorů. Společnost AMD uvádí na trh celou plejádu 64 bitových procesorů – Opteron, Athlon 64 FX a Athlon 64. Od procesoru Athlon 64 se očekává, že postupně nahradí své starší jmenovce Athlon XP a bude v tzv. hlavním proudu. A právě pro rodinu procesorů Athlon 64 (Socket 754) je určena i nová deska od společnosti Gigabyte GA-K8NNXP. Základem desky je čipová sada nForce3 150. Na rozdíl od své konkurentky VIA K8T800 jde o jednočipové řešení. Na toto řešení architektury nForce3 150 měla jistě vliv i integrace paměťového řadiče přímo do procesoru Athlon 64.

Klepněte pro větší obrázek

Architektura nForce3 150

Společnost Gigabyte vyzdvihuje u své nové desky pojem „6 Dual“ Technology. Pod tímto obchodním lákadlem se skrývá několik zajímavých vlastností. Pro maximální stabilitu systému a lepší možnosti přetaktování je deska GA-K8NNXP vybavena systémem Dual Power System (DPS-K8), což znamená přítomnost přídavných napěťových regulátorů na speciálním zásuvném modulu (princip osazení do desky je stejný jako u starších procesorů pro Slot 1 nebo Slot A).

Pod pojmem Dual Cooling si lze jen těžko představit něco jiného než přítomnost aktivních chladičů na čipové sadě a na DPS modulu (na desce jsou ještě další 3 napájecí konektory pro přídavné chladiče).

Pod označením Dual RAID se „skrývá“ možnost zapojení pevných disků na disková rozhraní ATA133 a SATA s následnou možností zapojení disků do Serial ATA RAID nebo ATA133 RAID polí pro maximální využití jejich schopností (rychlost nebo bezpečnost).

DualBIOSTM nepředstavuje novinku, ale jde již u desek od Gigabytu o dlouhodoběji využívanou funkci dvou BIOSů, kdy záložní BIOS slouží k nastartování systému v případě poškození primárního BIOSu.

Dual LAN znamená, že je deska vybavena síťovými adaptéry o rychlostech 100 Mbit/sec a 1 Gbit/sec (oba čipy jsou od společnosti Realtek).

Poslední „speciální“ vlastností desky je Dual CPU bandwidth, což v praxi představuje očekávané navýšení výkonu systému při přechodu na 64 bitové aplikace při zachování kompatibility se současnými aplikacemi. To ovšem nelze brát jako specialitu této desky, ale jako hlavní devizu samotných Athlonů 64.

Klepněte pro větší obrázek

Základní deska GA-K8NNXP

Specifikace GA-K8NNXP

 • Podpora AMD Athlon 64 procesorů (Socket 754)
 • DPVRM (Dual Power Voltage Regulator Module) pro Dual Power System (DPS-K8)
 • nVidia nForce3 150 čipová sada
 • podpora DDR 400/333 – 3 DIMM sloty do max. kapacity 3GB
 • AGP 8x/4x, 5 PCI slotů
 • Dual LAN (Gigabit Ethernet + Fast Ethernet)
 • 2x Serial ATA , 4x ATA 133
 • Silicon Image sil3512 RAID SATA řadič
 • GigaRAID ATA133 RAID řadič
 • 3 IEEE1394b porty
 • 6 USB 2.0/1.1 portů
 • 6 kanálové AC97 audio
 • DualBIOSTM
 • Xpress™ Installation, Xpress™ Recovery, Smart FAN, EasyTuneTM4

Tato deska je nejlépe vybavenou deskou z „rodiny“ základních desek s čipovou sadou nForce3 150 od společnosti Gigabyte. Podle prvních testů nejsou Athlony 64 špatné a dá se očekávat jejich rozšíření. To je ale nejvíce ovlivněno, zda se brzy objeví aplikace využívající jejich hlavní přednosti – 64bitové architektury.

Diskuze (7) Další článek: Dell zůstane věrný Intelu, do 64bitových procesorů AMD nepůjde

Témata článku: Bezpečnost, Gigabyte, Bandwidth, Základ, Atos, Deska, Dual, Realtek, Desky, Novinka, Speciální systém, Nová deska, Základní deska, Špatná stabilita, Hlavní lákadlo, Hlavní přednost, Raid, Serial, Základní princip


Určitě si přečtěte

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Týden Živě: Zapomeňte na širokoúhlý televizor. Budoucnost patří vertikálním

Týden Živě: Zapomeňte na širokoúhlý televizor. Budoucnost patří vertikálním

** Vertikální televizory do každé rodiny ** Desítky budou mít problém s počítači s malými disky ** Facebook se chlubil novinkami na F8

David Polesný, Jakub Čížek | 24

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 27

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

** Apple uvedl nový modulární počítač s vysokým výkonem ** Vrátil se k rozšiřitelnosti a standardnímu formátu ** Cena se může vyšplhat až k milionu

Karel Javůrek | 137Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch