Novinka Google Base může nabídnout nečekané možnosti

Frekvence novinek od Googlu je poslední dobou opravdu značná. Není to tak dávno, co jsme recenzovali Google Reader a už se šušká o službě další - Google Base. Podle některých komentátorů to má být velká hrozba zejména pro eBay.
Novinka Google Base může nabídnout nečekané možnosti

Databáze všech databází...a zdarma

Proč je kolem této služby, která je zatím jen v rané fázi testování a ještě není ani zdaleka nic definitivního, takový rozruch a co to má společného s eBay? Na stránkách http://base.google.com/ zatím nic nenajdete (resp. už nic nenajdete), přístup je zamítnut. Přesto již řada informací prosákla a nabídnu vám i několik obrázků, které jsou údajně autentické a podařilo se je získat ještě v době, kdy byly stránky v provozu.

Co to tedy vlastně je či přesně řečeno (možná) bude? Přímo na stránce (viz obrázek) se píše, že Google Base je databáze, do které můžete vložit libovolný typ obsahu. Díky tomu, že budou tato data hostována na Googlu budou snadno prohledávatelná, můžete je lépe sdílet a to vše zdarma.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Rozhraní typicky "googlovské", zatím toho moc vidět není

Skrytý potenciál nebo záměr?

Jaký typ dat tedy můžete vložit? To záleží na vás, je to úplně jedno, ale zřejmě nebude náhoda, že jednou z možností, kterou uvádí Google jako příklad pro vkládané údaje je třeba seznam vašich použitých automobilů na prodej. Ve stejném seznamu příkladů sice najdete i "databázi proteinových struktur", články z vašeho webu nebo přípravný plán pro vaši party, nicméně právě příkladu s použitými vozy se okamžitě chytil nejeden komentátor a ihned se začalo spekulovat, jaké důsledky to může mít.

Není divu. Popis služby pokračuje ještě jedním odstavcem. Veškerá data, která si do Google Base uložíte, můžete opatřit řadou atributů. Na základě těchto atributů pak mohou být data dle relevance nalezena i vyhledavačem Googlu (zkrátka zaindexována do hlavní databáze Googlu) a navíc zkombinována s dalšími službami jako je Froogle nebo Google Local.

Co tato kombinace znamená? Můžete si do databáze uložit libovolný inzerát, kupříkladu právě zmiňované starší auto či cokoliv jiného. Pomocí Froogle lze snadno srovnat ceny pro daný artikl a Google Local vám zase zajistí snadné hledání podle lokality. Potenciální kupující tak zadá jen několik parametrů a vše má jako na dlani.

eBay v ohrožení?

V čem je vlastně "problém"? V podstatě tak může "samovolně" (stále mohou být uživatelé, kteří si budou do Google Base opravdu ukládat proteinové struktury) vzniknout velmi zajímavá alternativa inzertního či aukčního serveru. Konkurence pro eBay jak vyšitá. Dokonce si lze představit i to, že bude služba zkombinovaná i s možností online plateb pomocí další služby Googlu, která sice rovněž ještě oficiálně neexistuje, ale šuškalo se o ní hodně - Google Payments (či "Wallet").

Klepněte pro větší obrázek

Nechcete si někdo koupit tričko?

Ken Fisher ze serveru Arstechnica šel pak s úvahami ještě dále a nadhodil otázku API ke Google Base. Kdokoliv by pak mohl teoreticky vytvořit vlastní aukční či inzertní server jen s minimálními náklady, Google by byl prostředníkem.

Zatím se nic neděje

I když lze potenciálních schémat vývoje určitě vymyslet mnoho, nic to nemění na tom, že služba je zatím v plenkách a alespoň podle oficiálního vyjádření Google není dosud jasné, jak se bude vše vyvíjet dál a cíl je velmi prostý - umožnit uživatelům (tedy majitelům obsahu) lépe data "odeslat" Googlu, který v nich pak může vyhledávat.

Asi je předčasné dělat z celé věci nějakou bublinu a hypotetické scénáře, vše je teprve na začátku. Nápad je to však velmi zajímavý svou jednoduchostí a relativní technickou nenáročností (Google už vlastně vše má, stačilo vytvořit nějaké šikovné rozhraní). Google zkrátka opět expanduje a hledá jak využít svou databázi. Kdo ví, co to bude příště. Oblíbeným sportem některých nadšenců je zkoušení domén třetího řádu na serveru Google ve snaze odhalit chystané služby. Zkusíte štěstí?

Zdroje: eWeek, ArstechnicaSeweso`s blog

Témata článku: Google, Base, Wallet, Relevance

19 komentářů

Nejnovější komentáře

  • pb 28. 10. 2005 14:13:18
    Big Brother
  • mato 28. 10. 2005 0:53:39
    ani chlieb, ani hry a dokonca ani tie sluzby nie su zadarmo...
  • pakl, pakl 27. 10. 2005 22:03:59
    jaka korektorka?
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

** Nový Xbox One X slibuje hraní ve 4K s HDR za 13 tisíc korun ** Aby stejnou kvalitu obrazu zvládl počítač, museli byste za něj dát minimálně dvakrát tolik ** Přesto herní počítače stále svůj smysl mají

24.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky