Novell SBS5: zdatný menší bráška

Pro menší podniky a organizace, které nepotřebují plný NetWare, pak Novell v současné době nabízí odlehčenou formu tohoto systému označovanou jako Novell Small Business Suite 5.
Oldřich Přichystal: Firma Novell je známá především díky svému síťovému operačnímu systému NetWare. Ten se postupem času vyvinul v rozsáhlou a velmi výkonnou síťovou platformu. Pro menší podniky a organizace, které nepotřebují tak výkonný prostředek, pak Novell v současné době nabízí odlehčenou formu tohoto systému označovanou jako Novell Small Business Suite 5.

Malé podniky a organizace předsta vují významný segment trhu s výpočetní technikou a firma Novell jej pochopitelně nemůže opomíjet. Proto už od počátku devadesátých let má ve své nabídce vedle „dospělého“ systému NetWare vždy i nějaký prostředek vhodný pro realizaci menších sítí. Připomeňme si například produkty NetLite a Personal NetWare, které umožňovaly vytvářet sítě typu peer-to-peer, nebo mladší NetWare for Small Business vycházející z NetWare 4.

Současným představitelem této produktové větve je od loňského roku Novell Small Business Suite 5. Je odvozen ze systému NetWare 5 a zdědil většinu jeho vlastností. A protože je určen k užití v menších organizacích, je optimalizován pro plnění jejich specifických potřeb. Při jeho tvorbě byl tedy kladen důraz jak na výkonnost a spolehlivost, tak i na jednoduchost použití, potřebné spektrum poskytovaných služeb a výhodnou cenu. Umožňuje současnou činnost v síti až 50 uživatelům, přičemž uživatelské licence lze dokupovat třeba jen po jediné.

Klonováno z verze pět
Stejně jako v systému NetWare 5, i v tomto produktu jsou k dispozici služby NDS. Tento již rodový znak všech produktů firmy Novell je významným prostředkem umožňujícím centralizovanou správu všech objektů definovaných v síti (např. uživatelů, serverů, aplikací). Na rozdíl od plné verze je zde však poněkud zjednodušen do formy označované „Single-Side NDS“, kde není možné daný strom NDS dělit na oblasti (tzv. partitions), ani jej slučovat s jinými stromy.

Novell Small Business Suite 5 podporuje stejně jako jeho vzor vedle protokolu IPX/SPX plně i TCP/IP a v souvislosti s tím má také integrovány služby DNS a DHCP do prostředí NDS. Součást NIAS (Novell Internet Access Server) pak podporuje na serveru vedle síťových desek komunikujících s lokální sítí i jeden port pro připojení do rozlehlé sítě. Toto vše jsou prostředky, které hrají významnou roli při připojování lokální sítě k Internetu.

Zachovány zůstávají i další významné vlastnosti systému NetWare 5. Připomeňme alespoň možnost spouštět na serveru javové aplikace, používat pokročilý souborový systém NSS nebo tiskový systém NDPS, vytvářet v operační paměti serveru chráněné oblasti, využívat podporu šifrování přenášených dat apod.

NetWare v dárkovém balení
Pro usnadnění správy sítě je navíc k dispozici utilita Novell Easy Administration Tool, něco jako značně zjednodušený NetWare Administrator. Umožňuje vytvářet a spravovat jen základní objekty sítě, ovšem s daleko menšími nároky na obsluhu. Protože automaticky spouští příslušné průvodce, mohou s ní pracovat snad i naprostí laici. Jeden z takových průvodců dokonce slouží i k definici spojení mezi danou lokální sítí a poskytovatelem Internetu.

Novell Small Business Suite 5 si zachovává všechny přednosti produktu Novell NetWare 5 a přidává k nim především jednoduchost použití a velkorysou nabídku doprovodných aplikací.

síťová platforma pro menší organizace
Novell Small Business Suite 5
Zdroj: Novell Praha, s. r. o.
Telefon: (02) 21 85 66 11
Cena: doporučená server + 5 uživatelů 925 USD, dalších 5 uživatelů 350 USD

Co je součástí
Balík doprovodných produktů, které Novell Small Business Suite 5 obsahuje
 • Z.E.N.works Starter Pack – pokročilá centrální správa pracovních stanic a aplikací
 • GroupWise – podpora činnosti pracovních skupin (e-mail, osobní kalendáře apod.)
 • Oracle 8 – výkonný databázový systém
 • NetShield & VirusScan – antivirová ochrana
 • BorderManager FastCache Services – akcelerátor komunikace mezi lokální sítí a Internetem
 • Netscape Enterprise Server – výkonný webový server
 • Netscape Communicator – prohlížeč webových stránek apod.
 • NetObjects Fusion – snadný návrh a tvorba webových stránek
 • Ragula FatPipe Internet – paralelní stahování informací z Internetu
 • Tobit FaxWare – faxovací služby
 • NetWare Management Agent – vzdálené monitorování sítě.
Váš názor Další článek: Jak pomocí VBA přidat funkci do Excelu?

Témata článku: Internet, Strom, Apod, Odlehčená verze, Novell, Side, Současný systém, Peer, Laika, Významná součást, Pokročilý uživatel, Pokročilý průvodce, Lokální síť, Současné stahování, Menší, Small, Síťová platforma, NSS, Bráška, DHCP


Určitě si přečtěte

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky