Novell SBS5: zdatný menší bráška

Pro menší podniky a organizace, které nepotřebují plný NetWare, pak Novell v současné době nabízí odlehčenou formu tohoto systému označovanou jako Novell Small Business Suite 5.
Oldřich Přichystal: Firma Novell je známá především díky svému síťovému operačnímu systému NetWare. Ten se postupem času vyvinul v rozsáhlou a velmi výkonnou síťovou platformu. Pro menší podniky a organizace, které nepotřebují tak výkonný prostředek, pak Novell v současné době nabízí odlehčenou formu tohoto systému označovanou jako Novell Small Business Suite 5.

Malé podniky a organizace předsta vují významný segment trhu s výpočetní technikou a firma Novell jej pochopitelně nemůže opomíjet. Proto už od počátku devadesátých let má ve své nabídce vedle „dospělého“ systému NetWare vždy i nějaký prostředek vhodný pro realizaci menších sítí. Připomeňme si například produkty NetLite a Personal NetWare, které umožňovaly vytvářet sítě typu peer-to-peer, nebo mladší NetWare for Small Business vycházející z NetWare 4.

Současným představitelem této produktové větve je od loňského roku Novell Small Business Suite 5. Je odvozen ze systému NetWare 5 a zdědil většinu jeho vlastností. A protože je určen k užití v menších organizacích, je optimalizován pro plnění jejich specifických potřeb. Při jeho tvorbě byl tedy kladen důraz jak na výkonnost a spolehlivost, tak i na jednoduchost použití, potřebné spektrum poskytovaných služeb a výhodnou cenu. Umožňuje současnou činnost v síti až 50 uživatelům, přičemž uživatelské licence lze dokupovat třeba jen po jediné.

Klonováno z verze pět
Stejně jako v systému NetWare 5, i v tomto produktu jsou k dispozici služby NDS. Tento již rodový znak všech produktů firmy Novell je významným prostředkem umožňujícím centralizovanou správu všech objektů definovaných v síti (např. uživatelů, serverů, aplikací). Na rozdíl od plné verze je zde však poněkud zjednodušen do formy označované „Single-Side NDS“, kde není možné daný strom NDS dělit na oblasti (tzv. partitions), ani jej slučovat s jinými stromy.

Novell Small Business Suite 5 podporuje stejně jako jeho vzor vedle protokolu IPX/SPX plně i TCP/IP a v souvislosti s tím má také integrovány služby DNS a DHCP do prostředí NDS. Součást NIAS (Novell Internet Access Server) pak podporuje na serveru vedle síťových desek komunikujících s lokální sítí i jeden port pro připojení do rozlehlé sítě. Toto vše jsou prostředky, které hrají významnou roli při připojování lokální sítě k Internetu.

Zachovány zůstávají i další významné vlastnosti systému NetWare 5. Připomeňme alespoň možnost spouštět na serveru javové aplikace, používat pokročilý souborový systém NSS nebo tiskový systém NDPS, vytvářet v operační paměti serveru chráněné oblasti, využívat podporu šifrování přenášených dat apod.

NetWare v dárkovém balení
Pro usnadnění správy sítě je navíc k dispozici utilita Novell Easy Administration Tool, něco jako značně zjednodušený NetWare Administrator. Umožňuje vytvářet a spravovat jen základní objekty sítě, ovšem s daleko menšími nároky na obsluhu. Protože automaticky spouští příslušné průvodce, mohou s ní pracovat snad i naprostí laici. Jeden z takových průvodců dokonce slouží i k definici spojení mezi danou lokální sítí a poskytovatelem Internetu.

Novell Small Business Suite 5 si zachovává všechny přednosti produktu Novell NetWare 5 a přidává k nim především jednoduchost použití a velkorysou nabídku doprovodných aplikací.

síťová platforma pro menší organizace
Novell Small Business Suite 5
Zdroj: Novell Praha, s. r. o.
Telefon: (02) 21 85 66 11
Cena: doporučená server + 5 uživatelů 925 USD, dalších 5 uživatelů 350 USD

Co je součástí
Balík doprovodných produktů, které Novell Small Business Suite 5 obsahuje
 • Z.E.N.works Starter Pack – pokročilá centrální správa pracovních stanic a aplikací
 • GroupWise – podpora činnosti pracovních skupin (e-mail, osobní kalendáře apod.)
 • Oracle 8 – výkonný databázový systém
 • NetShield & VirusScan – antivirová ochrana
 • BorderManager FastCache Services – akcelerátor komunikace mezi lokální sítí a Internetem
 • Netscape Enterprise Server – výkonný webový server
 • Netscape Communicator – prohlížeč webových stránek apod.
 • NetObjects Fusion – snadný návrh a tvorba webových stránek
 • Ragula FatPipe Internet – paralelní stahování informací z Internetu
 • Tobit FaxWare – faxovací služby
 • NetWare Management Agent – vzdálené monitorování sítě.
Váš názor Další článek: Jak pomocí VBA přidat funkci do Excelu?

Témata článku: Internet, Pokročilý průvodce, Small, Současný systém, Strom, Pokročilý uživatel, Novell, Síťová platforma, Menší, Odlehčená verze, Lokální síť, Bráška, DHCP, Peer, Side, Laika, Současné stahování, NSS, Významná součást, Apod


Určitě si přečtěte

Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 51

Vojtěch Malý
DatacentraServery

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5