Novell NetWare 5.1 se má k světu

V dosavadní historii počítačových sítí hraje významnou roli firma Novell a její síťový operační systém NetWare. Poctivě odsloužil již pěknou řádku let, ale přesto se má stále čile k světu. Na počátku tohoto roku byla na trh uvedena jeho další verze NetWare 5.1.
Oldřich Přichystal: V dosavadní historii počítačových sítí hraje významnou roli firma Novell a její síťový operační systém NetWare. Poctivě odsloužil již pěknou řádku let, ale přesto se má stále čile k světu. Na počátku tohoto roku byla na trh uvedena jeho další verze NetWare 5.1.

Systém NetWare 5.1 je v pořadí druhou verzí páté generace známého síťového operačního systému. Obsahuje všechny významné a prověřené prostředky generací předchozích a navíc je vybaven řadou dalších, odpovídajících současným trendům. Stejně jako její bezprostřední předchůdkyně, je i verze 5.1 označována termínem komplexní síťová platforma. Nejde totiž jenom o holý síťový operační systém nabízející pouze základní síťové funkce, ale o rozsáhlý programový balík s množstvím dalších doplňkových funkcí.

Kvalita šlechtěná po několik generací
Výčet prostředků a vlastností, které systém NetWare 5.1 zdědil po svých předcích, je značně rozsáhlý, takže si pro získání základního přehledu uvedeme jen ty nejvýznamnější. Souborový systém je v NetWare 5.1 k dispozici jak ve formě prověřeného klasického souborového systému NetWare, tak i v podobě nového, ještě výkonnějšího systému NSS (Novell Storage Services). Obdobně lze vybírat i ze dvou typů tiskových služeb – jednak klasických, založených na používání tiskových front, jednak nových, označovaných jako NDPS (Novell Distributed Print Services), které nabízejí pokročilé funkce.

V rámci komunikačních služeb je vedle původního protokolu IPX/SPX plně integrován i protokol TCP/IP, a to včetně možnosti používat a pohodlně konfigurovat služby DNS a DHCP. Vedle samozřejmé komunikace v prostředí lokálních sítí je k dispozici i podpora pro komunikaci v sítích WAN, která je v současnosti využívána především při připojování privátních sítí k Internetu, a dále prostředky pro realizaci modemových serverů, které umožňují například vzdálený přístup do sítě přes telefonní linky.

Z prostředků určených k zabezpečení sítě lze využívat vedle klasických ochran (např. zrcadlení disků) i kompletní platformu nástrojů pro šifrování přenášených dat. Ty se určitě uplatní například v rámci elektronického obchodování. Značný význam pro budoucnost má i podpora technologie Java. Ta umožňuje v prostředí NetWaru provozovat aplikace napsané v tomto jazyce. Díky ní a podpoře víceprocesorových serverů se významně posiluje postavení systému NetWare na poli aplikačních serverů.

K hlavním reprezentantům rozsáhlých doplňkových produktů pak patří například Z.E.N.works Starter Pack a Oracle8 for NetWare. První produkt umožňuje pokročilou centralizovanou správu aplikací a pracovních stanic, druhý je známý výkonný databázový systém.

Novinky ve znamení Internetu
Dá se říct, že převážná většina novinek ukazuje výraznou orientaci systému na Internet.

Ihned při prvním seznamování se systémem NetWare 5.1 zřejmě upoutá skutečnost, že servery lze nyní spravovat i pomocí webového prohlížeče. Tuto možnost poskytuje prostředek NetWare Management Portal. Pokud má správce sítě připojenu svoji pracovní stanici a servery k Internetu, může prostřednictvím zabezpečené komunikace servery monitorovat a ovlivňovat jejich činnost bez ohledu na vzdálenost.

Ke standardní výbavě posledních verzí systému NetWare patří pravidelně i webový server, přičemž jeho výkonnost je průběžně posilována. I v systému NetWare 5.1 je tradice dodržena a zařazený produkt je opět výkonnější než předchozí. Konkrétně jde o NetWare Enterprise Web Server od firmy Netscape.

V prostředí privátních sítí založených na Internetu budou jistě přivítány i další přidané produkty: NetWare Web Search Server a NetWare News Server. První z nich umožňuje rychlé vyhledávání informací na webových serverech podnikového intranetu přes webový prohlížeč. S pomocí druhého prostředku lze realizovat elektronické diskusní skupiny, a tak uživatelům nabídnout interaktivní formu komunikace.

Vábení velké sítě
Existence Internetu ovlivnila také v současnosti nejvýznamnější prostředek systému NetWare, což jsou služby NDS (Novell Directory Services). Tyto služby umožňují definovat a spravovat všechny objekty, které jsou v síti používány – například uživatele, servery, pracovní stanice, aplikace a další. Nová verze NDS 8 má především posílenou efektivní správu enormních počtů objektů – tím se nabízí i její nasazení v prostředí Internetu.

S Internetem souvisí i nově zařazený prostředek IBM WebSphere Application Server. Je to mohutná platforma umožňující postavit výkonné aplikační webové servery a vytvářet javové aplikace pro prostředí webu. Významně se uplatní v oblasti rozsáhlých distribuovaných aplikací.

Snad jen jako výjimku potvrzující pravidlo bych stručně zmínil novinku, která se týká i něčeho jiného než Internetu. V systému NetWare 5.1 je zařazena také podpora nové generace produktů firmy Microsoft označovaných číslicí 2000 (např. MS Office 2000).

Mysleme na budoucnost
Doby, kdy uživatelé výpočetní techniky byli nadšeni možností sdílet v lokálních sítích soubory a tiskárny, jsou již nenávratně pryč. Nároky uživatelů se postupem času výrazně zvýšily a Internet jim dává prostor téměř bez hranic. Proto je optimální používat prostředky, které jsou maximálně připraveny na podporu všech aktivit, které přinese budoucnost Internetu. Systém NetWare 5.1 mezi tyto perspektivní prostředky bezesporu patří.
síťová platforma
Novell NetWare 5.1
Zdroj: Novell Praha, spol. s r. o
Telefon: (02) 21 85 66 11
Cena: např. pro serve r + 5 uživatelů doporučená 1 345 USD
Diskuze (1) Další článek: 3Com 56K Voice: cizinec z interního oddělení

Témata článku: Search for, NSS, Doporučené pořadí, Síťová platforma, Druhá generace, Doplňková výbava, NetWare, Svět, Novell Netware, Rozsáhlý program, Novell, Komplexní síť, Enormní množství, Prověřená tradice, Značný význam, Pokročilý uživatel, Síťová komunikace, Klasický internet, Druhá novinka


Určitě si přečtěte

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 108

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky