Novell kupuje SuSE a se stává linuxovým králem

Téměř bez jakéhokoliv předchozího varování Novell v úterý oznámil překvapivou zprávu. Za 210 milionů dolarů odkoupí linuxovou dvojku SuSE. Po nedávné akvizici Ximianu tak roste nový linuxový král se silným zázemím a prověřenými obchodními kanály.
Pokud dojde ke schválení akvizice SuSE Novellem, tak trh informačních technologií získá nejsilnějšího distributora linuxových řešení na světě s přibližně 700 miliony USD v hotovosti a několikanásobně vyšší tržní hodnotou. Novell navíc hodlá nadále využívat obchodní značku SuSE, která má vybudovanou poměrně stabilní pozici. Spojení Novellu a SuSE tak znamená přímou konkurenci společnosti Microsoft v oblasti firemních zákazníků. Spolu s oznámením Red Hatu, který se nadále hodlá soustředit pouze na vývoj podnikových řešení založených na Linuxu, znamená oznámení Novellu kompletní převrat v oblasti linuxových distribucí během velice krátké doby.

Součástí oznámení akvizičních plánu je také informace o plánované investici IBM do akcií Novellu. Ze strany IBM nejde o žádnou charitu, investice je součástí marketingové strategie „Velké Modré“, která si takto pojišťuje spolupráci navázanou už se SuSE. Jejím výsledkem má být vývoj produktů Novellu/SuSE pro kompletní serverovou řadu IBM. IBM bude nadále doporučovat SuSE jako preferovaný Linux pro nasazení na eServerech. Smlouvy s IBM mají začít platit v okamžiku, kdy bude uzavřen proces akvizice. Odhadovaný termín převedení SuSE pod Novell je leden 2004.

Rozhodnutí, které Novell učinil a podpora IBM se projevila i na akciových trzích – Novell zaznamenal nárůst 40 % hodnoty akcií krátce po oznámení smlouvy o nákupu SuSE. Podle finančních analytiků je spojení Novellu se silnou linuxuvou firmou krokem správným směrem, nakolik je ale zvýšení tržní hodnoty společnosti Novell trvalé, ukáže čas a vývoj integrace SuSE a Novellu – pokud transakci schválí regulační úřady.

Novell i přes výrazný příklon k Linuxu nadále utvrzuje své stálé zákazníky v odhodlání firmy podporovat souběžně vývoj vlastního operačního systému NetWare, tak vývoj NetWare services pro Linux. Spojení s výrobcem Linuxu pak může znamenat urychlení přenosu všech funkcí NetWare na Open Source platformu. Po akvizici Ximianu Novell hovořil o přibližně dvouletém horizontu pro kompletní přenos služeb NetWare na Linux, nyní naznačují zprávy z Novellu možnost urychlení tohoto procesu.

Zvýšení důrazu právě na Open Source řešení a podporu komerčního nasazení Linuxu je v centru tiskových prohlášení Novellu i celkového chování specialisty na síťové služby. Nyní může Novell nabízet kompletní řešení pro celé firmy – nejen file a print servery se síťovými službami, ale také desktopy připravené pro plošné nasazení díky kombinaci SuSE Linuxu a produktů Ximian jako je Exchange Connector a Evolution.

I když může doplnění produktové nabídky Novellu o SuSE Linux působit ideálně – SuSE se doplňuje i s produkty, které Novell získal akvizicí Ximianu – není spojení SuSE a Novellu úplně bez rizik. I když mají manažeři SuSE i techničtí zaměstnanci a vývojáři příslib udržení stejné úrovně pracovních pozic, je propojení evropské a americké společnosti určitým rizikem. A to i přes to, že Novell má v Evropě silné zastoupení. Dalším mráčkem na obloze je SCO, které před časem od Novellu odkoupilo autorská práva k operačnímu systému Unix a dnes agresivně bojuje proti Linuxu a Open Source komunitě prostřednictvích žalob směřovaných především na IBM.

Diskuze (36) Další článek: Red Hat Linux končí, bude už jen Red Hat Enterprise

Témata článku: Linux, Open source, Linuxový, Kompletní přenos, Kompletní řešení, Král, Připravená strategie, Stav, Kup, Lin, Novell, Celkové chování, Silné zastoupení, Evolution


Určitě si přečtěte

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky