Příklad: koupím rodinný počítač. Může programy, které jsem koupil já užívat i manželka nebo děti? A co když máme rozdělené vlastnictví? A co návštěvy příbuzných, známých, případně kamarádů mých či dětí? Jsou to "oprávnění vlastníci"? A co třeba podnájemník, kterému za nějakou úhradu povolíme přístup k počítači? A nebo "děvče na hlídání dětí", které si objednám přes agenturu (já ji nezaměstnávám, platím agentuře a ta to děvče zaměstná)?
Snad jste pochopili, že nemluvím o free software, ale o počítači, na kterém mám "wokna" a další koupený software: třeba MS Office, nějaké hry pro děti. Ale může tam být i něco dražšího - třeba Autocad nebo programy od Adobe a pod.
A co třeba děti z předchozího manželství, které žijí s matkou a já je mám jen "půjčené" na víkend? A co když jsou děti již zletilé (tedy starší než 18 let)?
A jak je to s legalitou programů, které koupí jiná osoba. Příklad: na tento "můj" počítač koupí babička hru pro svého vnuka (mého syna). Může se tam ta hra vůbec nainstalovat.
A jak se to bude posuzovat, pokud ten počítač koupím jako podnikatel fyzická osoba (tak zvaně "na firmu"), napíši na něm fakturu a pět skladových položek denně a ve zbytku dne může počítač používat rodina (a příbuzní a kamarádi a podnájemník a ta "ópérka").
A jak je to s legalitou třeba v internetových kavárnách. Nakonec bych tam měl pátrat já po legálnosti nainstalovaného softwaru, protože když mě zrovna chytnou, tak jsem já ten nelegální uživatel... A můžu si vůbec ten software na hodinu "pronajmout" nebo vypůjčit?