Čipy | TSMC | Výroba

Nové výrobní procesy jdou TSMC lépe než konkurenci. Za rok přijdou 3nm čipy

Společnost TSMC na svém technologickém symposiu zhodnotila, jak se jí daří adoptovat nové výrobní procesy a co chystá do budoucna. Kupříkladu uvedla, že již vyrobila miliardu 7nm čipů. Od roku 2018, kdy tuto litografii začal používat ve velkém, zvýšila výrobní kapacitu na čtyřnásobek.

Oproti loňsku ji už ale letos navýší jen o 14 % a dál bude jen stagnovat, protože přednost bude mít pokročilejší procesy. Firma do rodiny 7nm produktů řadí i ty 6nm, které jsou od nich odvozené a využívají již EUV litografii. Mají stejný výkon i spotřebu, ale jejich denzita vzrostla o 18 %. Ještě na konci loňského roku byl poměr výroby mezi N6 a N7 15 : 85, letos to bude již 48 : 52. TSMC již 6nm čipy produkuje pro Qualcomm nebo MediaTek, na rozšíření mimo mobilní sféru se zatím čeká.

Pětinanometrové čipy jsou již významnějším skokem posouvajícím i provozní vlastnosti. TSMC uvádí, že N5 má oproti N7 o 80 % vyšší denzitu, ale také o 15 % vyšší výkon, nebo 30 % nižší spotřebu.

Na N5 zatím vznikly čipy Apple A14 a M1, chvíli se vyráběly i HiSilicon Kirin 9000, než tchajwanská společnost musel kvůli embargu na Huawei tuto smlouvu přerušit. N5 bude kopírovat vývoj N7. Loni odstartovala sériová výroba, letos firma zdvojnásobí kapacity a v roce 2023 budou čtyřikrát vyšší než v úvodu.

Letos ještě 4nm čipy, příští rok 3nm

Od N5 bude odvozen N4, který zvýší denzitu obvodů o 6 %. Skok to není tak velký jako mezi N7 a N6, protože tam hrálo roli i nasazení EUV a jemnějších masek, kdežto N5 a budoucí generace již v EUV počítají v základu. „Riziková“ výroba N4 se rozjede ve třetím čtvrtletí 2021, plně by tento proces měl být připraven koncem letošního nebo začátkem příštího roku.

Ve druhé polovině roku 2022 se už přitom rozjede sériová výroba 3nm čipů. Generace N3 slibuje o 70 % vyšší denzitu a o 15 % vyšší výkon, nebo o 30 % nižší spotřebu než N5.

Srovnání litografií TSMC
Proces Denzita Výkon Spotřeba Sériová výroba
N7 (DUV) +70 % oproti 16FF+ +30 % oproti 16FF+ -60 % oproti 16FF+ Q2 2018
N7P (DUV) jako N7 +7 % oproti N7 -10 % oproti N7 ? 2019
N7+ (EUV) +17 % oproti N7 +10 % oproti N7 -15 % oproti N7 Q2 2019
N6 +18 % oproti N7 jako N7 jako N7 Q1 2020
N5 +80 % oproti N7 +15 % oproti N7 -30 % oproti N7 Q2 2020
N5P jako N5 +7 % oproti N5 -10 % oproti N5 ? 2021
N4 +6 % oproti N5 jako N5 jako N5 ? 2022
N3 +70 % oproti N5 +15 % oproti N5 -30 % oproti N5 H2 2022

TSMC mimochodem podotklo, že EUV dokázalo zkrotit lépe než konkurence. Zatímco od nizozemské firmy ASML nakoupila 50 % všech vyrobených strojů pro EUV, v celosvětové produkci EUV čipů má TSMC podíl 65 %. Za dva roky se jí rovněž podařilo čtyřnásobně prodloužit životnost EUV masek, takže je lze používat déle, než je bude třeba opravit nebo vyměnit.

Zdroj: TSMC, Anandtech

Diskuze (2) Další článek: Intel ukázal nejvýkonnější mobilní herní grafický čip Xe-HPG

Témata článku: Apple, Hardware, Procesory, Huawei, Čipy, TSMC, MediaTek, Qualcomm, Výroba, Tranzistory, Výrobní proces, Čip, Spotřeba, Proces, EUV, ASML, Konkurence, Litografie, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
EISA: nejlepší AV produkty pro domácí kino pro rok 2022/2023

EISA: nejlepší AV produkty pro domácí kino pro rok 2022/2023

Které reproduktory, jaký subwoofer či AV přijímač považuje EISA za nejlepší a nejzajímavější ve svých kategoriích? Nechybí ani soundbary.

Jaromír Puk
Domácí kino
Ruský koronavirus dokáže nakazit člověka. Imunita proti covidu ně něj nezabírá

Ruský koronavirus dokáže nakazit člověka. Imunita proti covidu ně něj nezabírá

** Koronavirus Khosta-2 přenášejí netopýři v okolí černomořského střediska Soči ** Ruští virologové ho považovali za neškodného pro člověka ** Teď se američtí vědci postarali o radikální přehodnocení tohoto názoru

Jaroslav Petr
KoronavirusRusko