Programuji v Javě pod Eclipse od OTI, které to dostalo za úkol od IBM a jsem s tímto prostředím velmi spokojený. Stojí zde za zmínku i multiplatformní GUI knihovna SWT, která na rozdíl od Swingu má fylozofii co na platformě lze, pustí se přímo a co ne, emuluje se (Swing emuluje vše, proto je pomalý). Java je nezávislá na platformě a tak není problém přenést nainstalovaný J2EE server třeba z NT x86 na AIX RISC. V době kdy velmi vysoké množství aplikací je založeno na HTTP serveru je podle mě Java jasně nejlepší platforma pro psaní serverové části. Klientská část může být jednoduché HTML, dynamické HTML včetně JavaScriptu nebo kombinace Flashe a JavaAppletů. Za zmínku také stojí browser Mozilla který šel v integraci Javy mnohem dál a kromě toho že tam jede Java2 (pro IE je třeba plugin třeba od SUNu) tam lze za dodržení security norem vytvořit skutečně hodně interaktivní aplikaci včetně záležitostí jako je digitální podpis, streamovaný přenos XML bezpečným kanálem a podobné dnes už téměř nezbytné záležitosti pro velké aplikace. Podotýkám že Eclipse umí kromě jiných jazyků i C++ (kompilátor je GNU C).
Projekt NetBeans je neco podobnyho, ale je to 100% java.Vyhoda SWT je rychlost, nevyhoda je portovatelnost. Tj. na windows to beha fakt dobre, na linuxu to uz je slabsi, ale jeste porad to jde, ale na macovi mate smulu, protoze tam nikdo neimplementoval swt.
Myslim ze pro MS bude nejvetsi konkurenci KDevelop ktery nabizi prostredi srovnatelne s VS zadarmo. Navic, podle meho subjektivniho soudu je PHP supr skriptovaci jazyk kteremu se VB tezko muze vyrovnat. Take podpora(!) v pripade ze nevite co a jak u vyvojaru KDevelop je okamzita (www.kdeevlop.org). Od verze KDE 3.0 je i rozhrani pro praci s DB dobre, napadne identicke ADO.
po zkusenostech s VS a KDevelop muzu doporucit ten druhy, protoze se jedna o srovnatelne produkty a v pripade ze si poridite KDevelop, zustanou vam penize na bublifuk (nebo i na auto u Enterprise verze +) ).
VB není skriptovací jazyk, to jen tak na okraj. Navíc můžete zvolit libovolný jiný .NET jazyk, ať je to C# nebo další od třetích stran.
A pokud mluvíte o penězích, pak zde pozor. To, že je něco zadarmo, ještě neznamená, že nezaplatíte za jiné věci nakonec více, než např. za Borlandí či Microsoftí nástroj.
zcela urcite byl myslen VB Script... ovsem nesouhlasim, ze by byl horsi nez PHP. jedna se o velmi silny scriptovaci jazyk.
Kto mal moznost seriozne programovat v VB scripte a php , tak sa na 80 % prikloni k php, jdnoduchost , intuitivnost, velke mnozstvo funkcii priamo v distribucii a tahlada fcii na nete , to sa neda s VB porovnat
hmmm, pokud pisu scripty pod windows a pracuji s com objekty, tak pisu ve VB scriptu, zatimco pro generovani html stranek davam prednost php. jinak php mi pripada narocnejsi na zvladnuti nez vbscript, intuitivnost... no, kdyz jsem zacinal, tak jsem mel vedle otevreny manual, a velke mnozstvi funkci = opet manual.
teda srovnavat MS VS.NET a KDevelop mi prijde hodne odvazne ...
Myslim ze byste se mel napred na VS.NET podivat ... oproti nemu je KDevelop takovy maly textovy editor ...
Ale na druhou stranu, srovnavejme srovnatelne ... KDevelop je proste urceny pro nekoho jineho ...
tak vetsi kravinu jsem v zivote neslysel.. a to jsem od podobnych blbu zvykly na vse
Myslim ze to je velmi zaujimavy tah od MS porovnavat VS.NET s produktami od IBM a SUN. Viditelne sa MS znazi ziskat JAVA vyvojarov a neporovanava sa so skutocnymi a vaznymi konkurentami na platforme MS (Delphi). Pre odbornikov je velmi smiesna poznamka o pluginoch. Nie len, ze ostatne produkty maju tiez moznost plug-inov ale hlavne Visual Studio (myslim od verzie 6), malo moznost si velmi jednoducho vytvorit vlastny plug-in a existuje vela firiem ktore do Visual Studia dorabaju rozne komponenty a plug-iny. Je to len marketingovy tah.
JAVA nemusí mít obavy z Microsftu, dokud ten naprosto seriózně nevstoupí na Linuxový trh. Bohužel MS je stále zaslepený svými okny, takže - bohužel - k ničemu vážnému nedojde.
Delphi sice vážným konkurentem je, ale pouze na poli marketingu. Jakmile se dostanete na pole vývoje a návrhu, skutečnost bude výrazně jiná a dovoluji si tvrdit, že ve prospěch Microsoftu.
Podle me java vstupila na Linuxovy trh. Vzdyt SDKcka jsou k dispozici...
Možná je to i opačně, lidé od Linuxu jsou stále příliš zaslepeni svým Linuxem a válkou proti "špatnému" Microsoftu, proto zatím k ničemu nedošlo. Samozřejmě že MS nebude vytvářet verzi pro Linux, proč by to dělal. Specifikace MSIL jsou přece dostupné, stačí tedy chtít jen něco dělat (myšleno na Linuxu), ale to jsme zase na začátku.
No, mal som možnosť vyskúšať nové VS.NET a som z neho sklamaný. Popravde, nemám rád frameworky, rozne runtimy bežiace "naspodku" ap. pôvodného "krásneho" PE súboru ostala len akási kostrička. Fuuuj. Al uznávam, že je to vec názoru a niekomu práve "runtimy" vyhovujú.
Součástí VS .NET je sasmozžejmě Visual C++ .NET, ve kterém můžete ve všem komfortu, které tohle prostředí poskytuje, dále vyvíjet "PE soubory", které nepotřebují nic víc než čisté Windows.
me se myslenka VS.NET docela libi - spolecny mezikod, ktery lze interpretovat bez ohledu na platformu resp. pro danou platformu zkompilovat (doufam). ale taky jsem si vyzkousel C# a musim rict, ze po pocatecnim nadseni jsem taky docela zklamany... to neni jazyk pro opravdove vyvojare, to je vysledek teoreticky idealniho nastroje dle predstav MS, ktery se ovsem od praktickych potreb dost lisi... deklarovat funkci jako "unsafe public static extern void " je docela sila. a k osetrovani chyb pouzivat natvrdo vyjimky... zase vec nazoru, ale me osobne se libi navratove hodnoty a nelibi se mi funkce, ktere "padaji".
Nevím jaké zkušenosti máte vy, ale strukturovane osetreni chyb je neco tak zakladniho, ze bez toho nejde zadny ryze objektove orientovany framework napsat. Zkuste trochu popremyslet o vyhodach vyjimek reprezentovanych jako instance trid oproti navrazovym hodnotam, driv nez neco podobneho napisete. Pri vzpomince na osetrovani kazde navratove hodnoty pri volani funkce se ja osobne otresu, brrr, dekuji, ale jiz! nechci.
"vyhody" strukturovaneho osetreni chyb docela dobre znam, win32 je podporuji, C++ pak nabizi vlastni osetreni vyjimek a objektovy pripad je pak MFC. a prave proto mam rad navratove hodnoty. chapu vsak, ze kazdy ma jiny styl programovani a muze mu sedet neco jineho. nic proti tomu. stravil jsem vsak prilis casu tim, kdyz jsem dohledaval, jak ve spatne napsanem programu "ulitla" vyjimka treba o tri urovne vyse a byla zachycena na miste, kde ji nikdo necekal a nevedel, co s ni delat.
Prominte, ale mychat objektove osetreni vyjimek ala OOP (napr. java, C++) se strukturovanymi vyjimkami Win32 API vyuzitelnymi jak v OOP, tak klasickych jazycich jako C, BASIC apod. (samozrejme pouze na platforme MS Windows) je srovnani, ktere kulha na obe nohy. Vzdyt jsou obe na neco jineho a o uplne jine filosofii.
A s tou aplikaci - za to nemuze metodologie, ale prase programator. Bohuzel takovych prasat je porad hodne a dle toho dnesni bezne dostupny software vypada, inu kdyz neni tlak na cistotu a kvalitu kodu, ale na efekt, tak se bohuzel nedivte. Rikat si muzete co chcete, kvalitni software se dela trochu jinak nez je moderni trend a nektere spolecnosti zacinaji znovu objevovat kolo. Ostatne i klikaci aplikaci muze vytvorit prase - a tam byste rekl, ze pokazit nemuze vubec nic... omyl!
chapu, ze SEH a objektove osetreni vyjimek stoji na ruznych principech, ale nechapu, co myslite tim, ze jsou urceny "na neco jineho" a ze se jedna o "jinou filosofii"? v prvnim pripade vyjimku generuje system a jedna se dword, ve druhem pripade ji generuje behove prostredi a jedna se o objekt. v obou pripadech vsak doslo k vyjimce a je potreba s tim neco udelat.
Visual Studio je dobry produkt, ale nektere veci bych preci poznamenal.
Multiplatformni pro me znamena za prve ze jde spustit na vice platformach - prece nebudu vyvijet pod Windows abych mohl psat pro Linux(to me pripada jako u nas v Kocourkove), a za druhe by me zajimalo jak lze vyvijet s MS VS pro jine platformy. NET, pokud vim, je zatim implementovan pouze na Windows - nejblize je asi projekt Mono pro implementaci NET na Linux, ale rozhodne se neda rict, ze ve VS se pisou aplikace pro Linux. Naproti tomu Borland ma reseni v podobe Delphi/Kylix kde jde jednak vyvijet POD Windows/Linux a vyvijet PRO Windows/Linux. Za dalsi ma ohlaseny svoje vyvojove nastroje pro NET platformu na druhou polovinu tohoto roku. Navic mnohe z komfortu VS bylo u produktu Borlandu uz dlouho.
Myslím, že s názorem ohledně více dostupných platforem .NET bude potřeba ještě počkat. Myslím si, že něco k dispozici bude, nicméně nijak razantně - Microsoft jsou Windows a Microsoft nemá moc důvodů podporovat jiná prostředí přes své (podle mého názoru celkem povedené) .NET.
Co se týká poslední věty, tj. "Navic mnohe z komfortu VS bylo u produktu Borlandu uz dlouho.", tak bych řekl, že daleko pravdivější je věta opačně - mnoho z komfortu VS zatím u Borlandu stále ještě není.
Jinak k článku. Myslím si, že vývoj vývojového prostředí je natolik nákladná záležitost (a komerčně nevýhodná), že žádný velký třesk nás v této oblasti nečeká. Jediné co je možné vidět jsou velice kvalitní open source produkty jako SharpDevelop (http://www.icsharpcode.net/OpenSource/SD/default.asp), které ovšem mají nevýhodu v tom, že za nimi nestojí velká společnost (marketing, testování, distribuce, dokumentace, ...).
David Pokluda.
Ahoj,
portace .NET Frameworku od Microsoftu se (alespon referenčně) plánuje na jeden z UNIXů. Pro Linux se sice něco vyvíjí v OpenSource komunitě, ale naráží se na problém patentů, které Microsoft nevěnuje, ale prodá (což chudí studentíci Linux aspol. používající/vyvíjející nekoupí).
Ohromnou chybou Microsoftu je, že nechce udělat portaci pro Linux sám, protože pak by celkem pohodlně vytlačil nejen Borlanda z Windows, ale i z Linuxu, ba co víc, vytlačí i pomalou Javu.
Dalším problémem Borlandu jsou jeho vyděračské ceny. Vemte si cenu Delphi Enterprise a VS.NET Architekt a porovnejte, co který z nich umí, jako přidanou hodnotu v krabici dostanete. Osobně jsem zastáncem Borlandu a jejich Delphi, ale pokud nezkvalitní stále horšící se Delphi, vyhraje VS.NET.
To si dovolim nesouhlasit .... za tu licenci od ms architekt sice zaplatite nehorazne prachy... ale kdyz si uvedomite ze v ni mate vlastne licenci takoveho sql servru a advanced servru tak nevim co je levnejsi... jestli jedna licence o ms nebo licence za delfi+servr+sql servr
no vzdyt to takhle bylo napsano... "vyderacske ceny od borlandu"... tak s cim nesouhlasite???
Konkretne na freeBSD
Ach jo, copak vy (mn.cislo - zastanci M$) opravdu verite ze .NET bude nekdy multiplatformni ? To moc zkusenosti z M$ opravvdu nemate - multiplatformni mel uz byt COM/DCOM - vyvijel to SoftwareAG pro Linux a spol za vydatne pomoci M$. A jak to skoncilo - bylo to mozna dobry demo, ale realne naprosto nepouzitelny. A proc ? Protoze u M$ je vse prilis svazany s WIN32 API (vcetne .NET - viz winforms ...), takze museli nejdriv napsat nejakou emulaci WIN32 API a pak az na tom stavet dal. Takze kdo si mysli ze .NET bude nekdy brzo multiplatformni musi bejt opravdu naivni s velice omezenym rozhledem ....
Ja myslim, ze MS vubec neusiluje o to, aby .NET bylo multiplatformni, ale o to, aby vsichni delali pro .NET a tudiz delali na windows
Koukám pane xx, že jste zaslepen svoji nenávistí k Microsoftu a díky tomu Vám děla problém pochopit psaný text. Že je .NET Framework závislý na Windows (tedy build pro Win32 platformu) je více než zřejmé - je to podobné jako WM u Javy, tam jsou také různé WM pro různé OS. Co ale myslíte tím, když napíšete ".NET"?
Jinak si nepleťte zastánce MS a zastánce nějaké platformy, produktu, technologie apod.
No nechtel jsem dotknout bolavyho mista M$ produktu, ale prispevkem jsem chtel jen reagovat na vsechny ty vykriky o multiplatformnosti .NETu (tedy frameworku), jelikoz hodne zastancu M$ argumentuje tim, ze .NET (framework) je navrzen tak aby byl multiplatformni a ze multiplatfomni i bude. Podle me je to jen marketinkovy zvast a .NET nikdy multiplatfomni nebude a toto jsem se snazil demostrovat na jiz existujicich produktech od M$. Co se tyce samostneho visual studia - o tom jsem nerikal vubec nic .Mimochodem Virtual Machine se pise s jednoduchym V . A je rozdil mezi JVM a .NET, protoze JVM = CLR a .NET = Java. Takze si neplette laskave pojmy.Jo a moje zaslepenost vuci M$ vychazi pouze ze spatnych zkusenosti s touhle firmou. Bohuzel na co sahli, tak velice brzo prizpusobili svym pozadavkum a diky masovemu rozsireni zabranili jinym (a vetsinou technologicky lepsim a oteverenejsim) resenim v rozumne a zivotaschopne existenci. Pokud si myslite, ze to s vami M$ mysli dobre (co se tyce existence 3tich firem), tak si zkuste precist zapisy z prave probihajicich soudnich liceni - mozna se budete divit.
"Bohuzel na co sahli, tak velice brzo prizpusobili svym pozadavkum a diky masovemu rozsireni zabranili jinym (a vetsinou technologicky lepsim a oteverenejsim) " tahle Vaše věta je perla. Microsoft je tím je, že dal lidu co chtěl. Byli to právě tito lidé kteří dali MS peníze a díky tomu je z něho takový gigant jakým je. Že vy si myslíte, že MS zadupal pokrokové technologie to je Váš názor a respektuji ho. Chtěl bych Vás upozornit, že zde jsou i názory jiných lidí kteří si myslí opak (tento názor ukázali zakoupením produktů MS). To že se jiné firmy neprosadili není jenom vinou MS ale i jejich samých (to platí i o technolgii).
Vaše blaho možná mají možná na mysli někteří lidé z vašeho blízkého okolí. Firmy nikdy nebyly k opečovánní něčího blaha ale z účelem získávání peněz a proto je i MS stejný. Myslíte si snad, že jiné firmy mají na zřeteli Vaše blaho?
Může autor jmenovat jedinou firmu z jakékoli oblasti, která CHCE konkurenci? Každý prací prášek je přece lepší než ostatní běžné prášky, každá mobilní síť je přece nejspolehlivější,......
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.