Nové viry: W32.NewApt a W32.Video.worm

21. prosince 1999
Computer 24/99 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Další z mnoha nových virů, které se šíří elektronickou poštou. První výskyt byl zaznamenán počátkem minulého týdne v několika zemích současně.
W32.NewApt
Další z mnoha virů, které se šíří elektronickou poštou. První výskyt byl zaznamenán počátkem minulého týdne v několika zemích současně.

Zpráva obsahující NewApt má předmět Just for your eyes a tělo obsahuje text, který záleží na typu klienta. Pokud váš e-mailový program nepodporuje HTML, uvidíte zprávu he, your lame client cant read HTML, haha. click attachment to see some stunningly HOT stuff, v opačném případě se pak zobrazí http://stuart.messagemates.com/index.html Hypercool Happy Year 2000 funny programs and animations? We attached our recent animation from this site in our mail! Check it out! Firma MessageMates, která je ve zprávě označena jako původce přiloženého souboru, ovšem nemá s tímto virem nic společného.

Pokud přiložený 69 632 bajtů velký soubor, který může mít jeden z 26 známých názvů, spustíte, zobrazí se varovná hláška s textem The dinamic link library giface.dll could not be found in specified path seznam názvu adresářů. Místo seznam názvu adresářů jsou zobrazeny všechny složky nadefinované v autoexec.bat v proměnné PATH. Všimněte si také slova dinamic, které obsahuje hrubku (správně je dynamic), což by mohlo nasvědčovat tomu, že autor viru nepochází z anglofonní země.

Následně NewApt zjistí, je-li v systému nainstalován MS Outlook Express, a v případě kladného výsledku umístí do složky Windows dva soubory:

  • mma. - obsahuje seznam e-mailových adres získaný ze souborů na pevném disku (např. soubory MS Mail, Outlook Express atd.). Tento seznam je pak v pravidelných intervalech aktualizován.
  • mmail. - obsah adresáře MS Outlook Expressu.
Poté virus upraví registry tak, aby byl spouštěn při každém startu operačního systému. Při příštím spuštění Windows se virus zavede do paměti a po určité době odešle na adresy obsažené v souboru mma. e-mail, jež jsme si popsali na začátku.

Po půlnoci 26. prosince se NewApt začne pokoušet každé tři vteřiny o spojení s jiným počítačem (údajně má jít o počítač umístěný u Microsoftu) a údajně také zkouší v náhodných okamžicích vytáčet telefonní čísla.

12. června 2000 pak NewApt sám odstraní svůj záznam v registrech a při následném zavedení systému se již nezaktivuje.

W32.Video.25600.Worm
W32.Video.25600.Worm je další červ založený na v současné době velmi populárním W32.Mypics.Worm. Stejně jako Mypics využívá ke svému šíření elektronickou poštu, přičemž zpráva, kterou se tento virus šíří, nemá žádný předmět a obsahuje text Here's a digital video for you. Jestliže spustíte 25 600 bajtů velký soubor video.exe, jenž najdete v příloze, uloží se do kořenového adresáře disku C dva soubory – video.exe a zip01.exe. Druhý jmenovaný soubor je následně aktivován při každém startu Windows, čehož W32.Video dosahuje obligátním zápisem do registrů. Cílem tohoto červa je smazat všechny soubory s příponou začínající písmeny C, O a I z adresáře Windows a ze systémového adresáře, čímž s znemožní start Windows.
Váš názor Další článek: Computer 24/99

Témata článku: Windows, Video, New, Stuff, Eyes, Attachment, Check In, Happy, Here, Vid, Just, MMA, Justo, Opačný případ, WoR, Zpráva obsahující, HahaNejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy