Nové Ubuntu, LibreOffice v prohlížeči a další novinky

Po měsíci je tu další souhrn událostí ze světa open-source a Linuxu. LibreOffice se možná dostane do webového prohllížeče a na mobil, nové Ubuntu hledá své uživatele.
Nové Ubuntu, LibreOffice v prohlížeči a další novinky

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci

Na konferenci kancelářského balíku LibreOffice v Paříži byly oznámeny dva zajímavé projekty, které mají LibreOffice zajistit místo v „cloudové budoucnosti“. Tím prvním je možnost používat LibreOffice uvnitř webového prohlížeče, což by mělo být možné díky podpoře HTML5, se kterou nedávno přišla nová verze toolkitu GTK+ 3.2. Ostré vydání webového LibreOffice sice přijde nejdříve za rok, ale už dnes nevypadá marně, jak se můžete přesvědčit na videu.

Druhým zajímavým projektem je port LibreOffice pro mobilní operační systémy, konkrétně pro Google Android a iOS. Podle vyjádření na blogu Document Foundation se v první řadě zaměří na tablety, o podpoře menších zařízení zřejmě zatím není jasno. Tablety a smartphony se však postupně sbližují a brzy bude představen Android 4.0 Ice Cream Sandwich, který už bude pouze v jedné verzi společné jak pro tablety, tak pro smartphony. Pro zajímavost: Port má na starosti Tor Lillqvist, který kdysi úspěšně portoval grafický editor GIMP na Microsoft Windows. Tak snad to opět bude stát za to.

LinuxCon 2011 v Praze

Ve dnech 23. až 28. října bude Praha hlavním městem Linuxu. Uskuteční se tam totiž tři prestižní mezinárodní konference: LinuxCon Europe, Linux Kernel Sumit a Embedded Linux Conference Europe. Jejich lokálním partnerem je Liberix, o.p.s. Na akce se sjedou významní představitelé důležitých linuxových společností a společností, které s Linuxem nějakým způsobem spolupracují. Přijede dokonce i otec Linuxu Linus Torvalds. Celá akce je určena hlavně „insiderům“, veřejnost se sice také může zúčastnit, ale ceny vstupenek se pohybují v řádech stovek dolarů. Proto bude lepší, když se podíváte třeba na konferenci LinuxAlt, která se uskuteční dva týdny poté.

Na počítače s Windows 8 možná nepůjde nainstalovat Linux

Připravované Microsoft Windows 8 přijdou s bezpečným standardem bootování UEFI, který může hodně znepříjemnit instalaci jiných operačních systémů včetně Linuxu. UEFI bude po spouštěném systému vyžadovat podpis, který ho ujistí, že se jedná o systém autorizovaný výrobcem. To, zda budou v počítači (respektive základní desce) zahrnuty klíče i pro jiné systémy, bude hlavně na výrobci a prodejci. Jedno je jisté – každý počítač certifikovaný pro Windows 8 bude muset UEFI podporovat a mít ho aktivované. Vývojář Red Hatu Matthew Garrett vidí největší problém v tom, že pro UEFI neexistuje žádná centrální certifikační autorita. Toho by podle něj Microsoft mohl zneužít, protože žádná z linuxových společností není tak mocná, aby zaručila, že ke všem novým počítačům bude přiložen klíč pro alternativní systémy. Microsoft se ale brání nařčením, že tímto způsobem chce vyšachovat Linux a tvrdí, že půjde UEFI deaktivovat a používat pouze čistý BIOS. Windows 8 vyjdou příští rok a do té doby se kauza určitě ještě zajímavě vyvine.

Humble Frozen Synapse Bundle

Projekt Humble Bundle se rozjel a v relativně krátké době nabízí další multiplatformní hry za vámi vybranou cenu. Tentokrát je přímo v nabídce pouze tahová střílečka Frozen Synapse, podle které byla akce pojmenována, ale můžete získat i další hry. Pokud zaplatíte více než průměrnou částku, dostanete přístup ke hrám z dubnového Humble Frozenbyte Bundle. Ten obsahuje hry Trine, Shadowgrounds, Shadowgrounds: Survivor, prototyp Jack Claw a předobjednávku hry Splot. Později bylo ještě oznámeno, že každý, kdo si koupí Frozen Synapse, získá také originální „filmovou“ adventuru Trauma. Všechny hry běží na Linuxu, Mac OS X a Microsoft Windows, nejsou zatíženy ochranou DRM a pomocí kódů si je můžete aktivovat také v herních distribučních sítích Steam, Desura a Direct2Drive.

Frozen Synapse

 

Linux Foundation ohlásila mobilní systém Tizen

Sice všechno nasvědčuje tomu, že pro další mobilní operační systém už na trhu není místo, ale stejně se chystá další. Pod záštitou Linux Foundation vznikne open-source linuxový operační systém nazvaný Tizen, který bude určen pro smartphony, tablety, netbooky, multimediální centra a další příbuzná zařízení. Tizen se má lišit hlavně tím, že klade důraz na aplikace založené na HTML5. Podle vyjádření na MeeGo.com navíc můžeme Tizen považovat za nástupnický projekt MeeGo. Měl by přilákat jeho bývalé vývojáře i uživatele. První verze by měla vyjít v prvním čtvrtletí roku 2012 spolu s balíčkem pro vývojáře.

Samsung bude Microsoftu platit za Android

Po HTC se Samsung stal dalším velkým výrobcem chytrých telefonů, který bude platit Microsoftu poplatky za Android. Přesněji řečeno mu bude platit poplatky za používání patentů, které jsou v Androidu obsaženy a Microsoft je vlastní. Přesná částka, kolik z jednoho smartphonu bude Microsoft mít, nebyla zveřejněna. V případě HTC je to pět dolarů za zařízení. Podle odhadu Goldman Sachs si tak v tomto fiskálním roce přijde na 444 miliónů dolarů. Zarážející je fakt, že pokud by tuto částku chtěl vydělat pouze na svém systému Windows Phone 7, musel by jednu licenci prodávat za těžko představitelných osmdesát dolarů. Uvidíme, zda na podmínky Microsoftu přistoupí i další výrobci, nebo se třeba Google vytasí s patentovým portfoliem, které získal koupí mobilní divize Motoroly.

Novinky ze světa softwaru


Flash Player 11, poprvé i 64bitová verze pro Linux

Společnost Adobe vydala jedenáctou verzi svého Flash Playeru. Ta je pro nás zajímavá tím, že je to vůbec první stabilní verze vycházející ve 64bitové variantě. Mezi hlavní novinky patří podpora grafické akcelerace na zařízeních s NVidia VDPAU a Broadcom Crystal HD a využití formátu H.264 při kompresi videa z webkamery. Další menší novinky naleznete v poznámkách k vydání. Nový Flash už je obsažen například v Ubuntu 11.10 a prohlížeči Google Chrome 14. Vy ostatní můžete stahovat z Get.Adobe.com.

Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot

Půlrok rychle utekl a opět je tu nová verze nejoblíbenější linuxové distribuce. Oneiric Ocelot alias Snový ocelot je založený na GNOME 3.2 a nabízí na výběr hned čtveřici prostředí: Unity 3D, Unity 2D, GNOME Classic a z repozitářů můžete doinstalovat GNOME Shell. Unity se dočkalo několika vylepšení, tím hlavním asi je možnost filtrovat výsledky vyhledávání v dashi. Centrum softwaru přišlo s novým designem a funkcí hledání alternativ (místo Wnampu automaticky nabídne například Audacious). Co se týče aplikací, ve výchozí instalaci již nenajdete správce balíčků Synaptic. Naopak přibyl zálohovací nástroj Déjà Dup. O elektronickou poštu se nově stará Mozilla Thunderbird, klient pro sociální sítě Gwibber byl přepsán a Ubuntu One je dostupné pro více platforem (nově Microsoft Windows, Google Android a iOS) a zdarma nabízí 5GB úložiště. Mimo to rozhraní systému prošlo mnoha menšími změnami. Více se dočtete v obsáhlé recenzi. Sdružení Ubuntu ČR vás srdečně zve na Ubuntu Oneiric Release Party, která se uskuteční 29. října v Hradci Králové.

Klepněte pro větší obrázek
Ubuntu 11.10 s Unity 3D

GNOME 3.2

Nová verze grafického prostředí GNOME 3.2 je ve znamení leštění – přidávání funkcionality, která v 3.0 chyběla, ladění stability a úprav, které si žádají uživatelé, píše v recenzi Jiří Eischmann. Dalším signifikantním prvkem je také propojování prostředí s webem, chcete-li cloudem. Nově můžete snadno nastavit, aby se webová stránka chovala jako běžná aplikace, tedy že získá vlastního zástupce a otevírá se ve vlastním okně. O vykreslování se stará prohlížeč Epiphany. Nové aplikace Kontakty a Dokumenty neobsahují pouze lokální položky, ale i ty z webu. Například v aplikaci Dokumenty můžete procházet i obsah služby Google Dokumenty. Oznamovací oblast se konečně dočkala správce výměnných disků (bezpečné odebírání flash disků atd.). Přihlašovací obrazovka GDM byla redesignována a perfektně tak ladí s rozhraním GNOME Shell. Další novinky už se sem nevejdou, ale přečíst si o nich můžete v již zmiňované recenzi.

Klepněte pro větší obrázek
Prostředí GNOME 3.2

Ubuntu One pro Windows

Po několikaměsíčním testování vyšla stabilní verze klienta Ubuntu One pro Microsoft Windows. Pokud nevíte, Ubuntu One je synchronizační služba podobná Dropboxu a svůj domov má – jak jinak – v distribuci Ubuntu. Už z podstaty služby vyplývá, že dostupnost na co nejvíce platformách bude důležitá. Ubuntu One už tak můžete používat na Ubuntu, Microsoft Windows a mobilních platformách Android a iOS. V doprovodném textu k vydání se píše, že Ubuntu One chce být multiplatformní, ale žádné informace o klientech pro další platformy (hlavně jiné linuxové distribuce) zatím nemáme.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá Ubuntu One na Windows, zdroj OMG Ubuntu!

Grafický editor Pinta pokračuje ve vývoji

Minule jsme vás informovali o tom, že budoucnost grafického editoru Pinta je nejistá, protože jeho tvůrce Jonathan Pobst už nechce ve vývoji pokračovat. Slovo dalo slovo a kolem editoru se brzy shromáždila komunita, která ho chce dále rozvíjet. Brzy by měla vyjít nová verze, která především opravuje chyby, ale zřejmě nezůstane jen u toho a časem se dočkáme i nových funkcí. Pro lepší spolupráci na vývoji se Pinta co nevidět objeví na Launchpadu a GitHubu, nyní ke komunikaci slouží skupina na Google Groups. Více informací najdete na Pinta-Project.com.

Diskuze (8) Další článek: OCZ opravilo několik chyb svých nových SSD se SandForce řadičem

Témata článku: Software, Linux, Operační systémy, Web, Open source, Ubuntu, LibreOffice, Ocelot, Audacious, DAL, Alternativní systém, Střílečka, Mobilní Windows, Toolkit, Insider, Frozen, Prohlížeč, Survivor, Sandwich, Google Groups, Velký výrobce, Ostré vydání, Novinky, Unity, GDM, Operační systémy na Heureka.czGates vysvětluje, jak americká armáda bojuje proti komárům – nejsmrtonosnějším zvířatům na světě

Gates vysvětluje, jak americká armáda bojuje proti komárům – nejsmrtonosnějším zvířatům na světě

** Bill Gates představuje Výzkumný ústav Waltera Reeda ** Tato instituce se zabývá výzkumem léků proti malárii ** Spravuje také největší sbírku komárů na světě

Karel Kilián
MalárieZvířataBill GatesArmáda
Sony chystá vlastní mobilní Playstation ovladač, naznačuje patent

Sony chystá vlastní mobilní Playstation ovladač, naznačuje patent

Budou se hry na mobilu hrát zase o něco pohodlněji?

Michal Maliarov
SonyMobily
Den D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Ve většině případů se na fotografických webech setkáte s recenzemi aparátů, radami jak fotit anebo přímo s konkrétními návody, jak dosáhnout nějakého efektu. Kde ale najdete informace o tom, jak by se mělo pózovat?

Petr Březina
Fotoškola