Nové trendy v technologii Frame Relay

Frame Relay, vitální nástupce úzkostlivě spolehlivé X.25, v průběhu svého rozvoje pevně zapustila kořeny v nabídce služeb všech významných operátorů. Přestože by ji mnozí, hlavně ti urputní propagátoři technologie IP, rádi viděli v předčasném důchodu, zatím nic nenasvědčuje, že by měla pomýšlet na penzi.
Ivo Procházka: Frame Relay, vitální nástupce úzkostlivě spolehlivé X.25, v průběhu svého rozvoje pevně zapustila kořeny v nabídce služeb všech významných operátorů. Přestože by ji mnozí, hlavně ti urputní propagátoři technologie IP, rádi viděli v předčasném důchodu, zatím nic nenasvědčuje, že by měla pomýšlet na penzi.

Jen za loňský rok 1998 se přírůstek zákazníků pohyboval kolem solidních 46 %, přičemž pokles zájmu o Frame Relay na světových telekomunikačních trzích byl kompenzován neočekávaným nárůstem ve Spojených státech. Na odepisovaného důchodce to není vůbec špatné. Na letošní rok se přírůstek očekává přibližně ve stejné výši.

Na celém světě se najde více než 50 tisíc spokojených zákazníků, kteří nedají na starou dobrou Frame Relay dopustit. Nejčastěji ji využívají pro propojení poboček s centrálami. Drtivá většina připojení do sítí Frame Relay po celém světě nepřesáhne 2 Mb/s. Zájem o rychlosti 56/64 kb/s (56 kb/s platí pro severoamerický trh, 64 kb/s pro evropský) postupně opadá, i když tyto rychlosti jsou stále nejpopulárnější. Firmy se postupně zaměřují na násobek 56/64 kb/s (neboli „fractional“ E1/T1). Počet zákazníků připojených přes plnou linku E1/T1nevykazuje za posledních pár let velkých výkyvů. Donedávna maximální přenosové rychlosti 34 Mb/s u Frame Relay se vyskytují zřídkakdy.

Rostoucí nároky na přenosovou šířku pásma a požadavky na „míchání“ hlasu, dat a videa do jednoho spojení je stimulují zájem o vyšší přenosové rychlosti než 34 Mb/s. Napomoci tomuto trendu by měly i aktivity Frame Relay Fóra, které nedávno dalo na vědomí ratifikaci dokumentu FRF.14, který specifikuje způsob implementace různých přenosových rozhraní. Mezi nejvýznamnější patří rozhraní technologie SONET/SDH, s nimiž se přenosové rychlosti hravě odpoutají od dnešních degradujících 2 Mb/s a hravě dosáhnout výšin 155 Mb/s nebo i nadzvukových 622 Mb/s. Ta tam by byla omezení na maximálně 34 Mb/s.

Pro ty, kterým rychlosti 34 Mb/s nebo 155 Mb/s způsobují závratě, připravilo Frame Relay Forum alternativní způsob (specifikace FRF.15 a FRF.16), jak si dopomoci k vyšším rychlostem. Nové specifikace, označované jako Frame Relay Multilink, jsou obdobou IMA (Inverse Multiplexing Access) známého u ATM. Frame Relay Multilink jednoduše sdružuje více jednotlivých 2Mb/s kanálů do jednoho společného. Otázkou zůstává, nakolik se Frame Relay Multilink ujme. Pokud operátoři začnou agresivně prosazovat 34 Mb/s za cenu jen 5-6krát větší než je cena 2Mb/s spojení (v USA je tomu ostatně již pravidlem), a pokud pro vyšší přenosové rychlosti začnou upřednostňovat ATM, pak Frame Relay Multilink zasáhne jen velmi specifickou oblast trhu bez šance na výraznější rozšíření.

Pro ATM navíc hovoří i dobře propracovaný a standardizovaný Frame Relay-ATM interworking. Frame Relay-ATM interworking umožní bezproblémovou komunikaci mezi uživatelem připojeným přes Frame Relay na jedné straně a uživatelem preferujícím technologii ATM na straně druhé. ATM vysoké přenosové rychlosti podporuje naprosto přirozeně, rovněž s lehkostí mixuje různé aplikace na jedno spojení za současného garantování různých tříd služeb pro každou aplikaci. Navíc, uživatelům je více méně jedno, jaká technologie přenáší jejich data, pokud to činí spolehlivě a hlavně za rozumnou cenu, v čemž ATM může s Frame Relay směle soupeřit.

Kdo žízní po rychlostech…
… vyšších než 2 Mb/s, ten s velkou pravděpodobností obrátí svoji pozornost na ATM. ATM stejně většinou zajišťuje vysokorychlostní páteřní propojení pro sítě Frame Relay a je obyčejně přivedena až do míst, která agregují provoz z mnoha menších lokalit. Podpora Frame Relay je u takovýchto ATM-přepínačů zredukována na karty s několika 2Mb/s porty Frame Relay. ATM je též velice častým hostem v páteřních sítích LAN (kde si ji prý správci sítí nemohou vynachválit). Napojení takovýchto LANek na sítě WAN ATM je pak velmi jednoduché.

Propojení Frame Relay s ATM mohou být hned dvojího druhu. V prvním scénáři – tzv. Network Interworking – je přítomnost ATM omezena do páteřní oblasti, kde transparentně přenáší rámce Frame Relay. Druhý scénář – tzv. Service Interworking – umožní nejenom konvertovat rámce Frame Relay na buňky ATM, ale i překládat požadavky na úroveň služeb (Service Level Agreement), jež operátor garantuje svým zákazníkům. Uživatel ATM tak nepozná, že komunikuje s uživatelem Frame Relay a naopak.

Někteří tradiční výrobci zařízení Frame Relay dokument FRF.14 vítají, jiní jej naopak přechází bez valného zájmu. Stejně nevšímavě se většinou chovají i operátoři, kteří převážně zaujímají vyčkávací pozice, protože hlad po vysokých přenosových rychlostech výborně uspokojuje ATM. Na druhé straně je fakt, že optické rychlosti Frame Relay znamenají přímé napojení přepínačů Frame Relay na sítě SONET/SDH, do kterých operátoři nastrkali hodně peněz a hledí je tak co nejefektivněji využít.

ATM, jak již bylo řečeno, je schopna snadného napojení na Frame Relay a její služby jsou stále častěji vyhledávány. Pro rychlosti přesahující 2 Mb/s je tak pro mnohé operátory ATM tou cestou, kterou se ubírají. Přesto však jedním dechem tvrdí, že specifikace FRF.14 je zajímavá, a pokud se zákazníci budou dožadovat vysokorychlostních služeb Frame Relay, rádi svůj současný postoj přehodnotí. Zájem o rámce Frame Relay letící optickými vlákny rychlostí světla může generovat ta část zákazníků, kteří jsou s Frame Relay nadmíru spokojeni, mají s ní dlouhodobé zkušenosti jimž prudce narůstá objem přenášených dat, a kteří nechtějí ve své síti míchat vícero různých technologií. Frame Relay na 155 Mb/s bude obzvláště pro centrálu agregující provoz z velké pavučiny poboček podobně smýšlejících zákazníků velkým lákadlem.

Spolehlivost především
Kromě neustále narůstajícího množství dat musí správcové sítí ukočírovat i současný přenos různých aplikací. Ty tam jsou doby, kdy Frame Relay byla primárně používaná jen pro propojení sítí LAN, tedy pro přenos dat, jimž nějaké to zpoždění vůbec nevadí. Frame Relay je dnes vystavena přívalům telefonních hovorů či jiných multimediálních aplikací. Správci sítě jsou tak nuceni požadovat na operátorech sítí Frame Relay nejenom garance na jistou minimální přenosovou šířku pásma pro každou aplikaci (CIR – Comitted Information Rate), ale i dodržování dalších parametrů, které usnadní spolehlivý a přednostní průchod aplikací citlivých na včasné a spolehlivé doručení. Obecně se u operátorů sítí Frame Relay poohlížejí po již zmíněných úrovních služeb SLA.

Požadavky správců sítí na SLA jsou podpořeny mezinárodním standardem FRF.13, který specifikuje různé parametry SLA. S mezinárodním standardem tak bude usnadněno konzistentní dodržování těchto parametrů nejenom v rámci jedné sítě, ale hlavně přes více sítí Frame Relay patřících různým operátorům. Jako příklad můžeme uvést situaci, kdy je firma připojena prostřednictvím místního poskytovatele služeb Frame Relay, který se pro dálková propojení sám obrací na poskytovatele mezinárodních služeb Frame Relay. Parametry SLA postihují takové oblasti jako: dostupnost sítě (doba, po kterou je síť v provozu), zpoždění, ztráta rámců Frame Relay a ztráta vlastních přenášených dat.

Ruku v ruce s definicí parametrů SLA jde i monitorování jejich dodržování, a to především samotnými zákazníky. Jakou by měly parametry SLA cenu, pokud by je zákazník neměl možnost kontrolovat? Spoléhat se na operátora může být, obzvláště v prostředí neznajícím konkurenci, značně důvěřivé. Zákazník by měl mít k dispozici nástroje, jež ho dostatečně vyzbrojí k pečlivému hlídání výkonnosti jejich pronajatých propojení Frame Relay (zdali operátor plní to, k čemu se zavázal) a případného vynucení si na operátorovi jejich dodržování. Sítím Frame Relay jsou stále častěji svěřována data, jejichž správné a včasné doručení je kritické pro splnění obchodních cílů mnoha firem. Firmy jsou dnes již tak závislé na datových sítích, že mnohdy i krátký výpadek ve spojení může rychle nabýt katastrofálních rozměrů. Parametry SLA jsou tak především o vyladění spolehlivého chování sítě, než o zpětném vymáhání poplatků či penále za jejich nedodržení.

Zdroj: Connect! 10/99

Váš názor Další článek: Chybovat je lidské bohužel i u počítačů

Témata článku: Frame, Různé požadavky, Rostoucí nárok, Druhý scénář, Sonet, Velký výkyv, Spolehlivý způsob, Krátký výpadek, Propojení, Relay, Technolog, Nadzvuková rychlost, Narůstající množství, Přenosová rychlost, FRAM, Nová technologieVyzkoušeli jsme sluchátka Samsung Galaxy Buds2. Slušná hudební kvalita za příznivou cenu

Vyzkoušeli jsme sluchátka Samsung Galaxy Buds2. Slušná hudební kvalita za příznivou cenu

** Samsung oživil legendární sluchátka Galaxy Buds+ ** Došlo ke změně tvaru přenosného pouzdra, nově se můžete těšit i na aktivní redukci šumu ** Oproti Galaxy Buds Pro ušetříte rovnou tisícovku

Martin Chroust
Galaxy Buds2Vyzkoušeno
Jak se šíří covid v Česku: Čerstvá data, účinek očkování, mapy okresů, srovnání se světem. Pravidelně aktualizované grafy

Jak se šíří covid v Česku: Čerstvá data, účinek očkování, mapy okresů, srovnání se světem. Pravidelně aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Pravidelně aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Recenze klávesnice Cooler Master CK352. Za málo peněz hodně muziky

Recenze klávesnice Cooler Master CK352. Za málo peněz hodně muziky

Pokud vám nevadí kabely a chcete nízko posazenou klávesnici s tichým chodem, máme pro vás novinku.

Michal Maliarov
Herní klávesniceRecenze
Důkaz proti nepoctivým poskytovatelům internetu. ČTÚ spouští vlastní měřič rychlosti
Lukáš Václavík
Český telekomunikační úřad (ČTÚ)Připojení k internetuInternet
Recenze dostupného, ale výborného integrovaného Hi-Fi zesilovače NAD C 316BEE V2

Recenze dostupného, ale výborného integrovaného Hi-Fi zesilovače NAD C 316BEE V2

Zesilovač C 316BEE V2 je snad až příliš dobrý na to, kolik stojí – je trochu svůj, nicméně přináší opravdový požitek z hudby a stojí za každou korunu, kterou do něj investujete.

Daniel Březina
Zesilovače